Naučte se znakování batolat. Domluvíte se s miminkem dřív než řekne první slovo
Vaše miminko s vámi chce komunikovat. I když ještě neumí mluvit, snaží se vám nejrůznějšími způsoby sdělit co cítí, co ho trápí nebo co se mu nelíbí. Naštěstí existuje možnost, jak se s miminkem během prvního či druhého roku života snadno domluvit. Znakování batolat. Je to jednoduché a zábavné. A také užitečné, protože budete snáze chápat, co vám váš drobek sděluje.
Znakování batolat není nic nového pod sluncem, přesto jej mnoho rodičů nepoužívá. A je to škoda, neboť znakující děti jsou prokazatelně klidnější a mají rychleji naplněny své potřeby. Rodiče jim totož rozumějí i bez toho, aniž by na ně musely děti mluvit a říkat jim, co je trápí nebo co by chtěly. Máte-li doma mrně, znakování batolat rozhodně vyzkoušejte.
Znaková řeč dítěte neboli znakování batolat
Znakování batolat je přesně to, co si pod tím představíte: znaky a gesta pro různá slova nebo fráze, které můžete své dítě naučit dělat rukama nebo třeba nohama či pusou. Znakování batolat je účinný způsob, jak pomoci vašemu dítěti komunikovat neverbálně a snadno tak vyjádřit své pocit ještě předtím než se naučí mluvit. Taková lepší komunikace mezi dítětem a rodičem pak pochopitelně vede k hladším interakcím a téměř nulovým frustracím. Jak na straně rodiče, který neví, jak svému plačícímu dítěti aktuálně pomoci. Tak i na straně dítěte, které si o naplnění své potřeby jednoduše řekne.
Vojtova metoda nebo Bobath? Zjistěte, co je pro miminka šetrnější
Znakování batolat pro klid miminka i rodičů
Můžete si zajít na kurz znakování batolat nebo si můžete i úplně sami vytvořit přirozené znaky, které budou pro vás a vaše dítě fungovat. Zkrátka si můžete utvořit vlastní znakovací jazyk. Komunikovat prostřednictvím něj budete stejně jen vy se svým potomkem. Nikdo jiný mu rozumět nemusí. A jak na to? Zaměřte se nejprve na činnosti a věci, které vaše dítě nejčastěji dělá, chce nebo vidí.
Znakování batolat prakticky
Když znakujete, vždy na dítě mluvte. Dané slovo nebo činnost musí být se znakem spojené.
- Více: Dotkněte se prstů na palci na každé ruce a poté se opakovaně dotkněte konečky prstů, dejte je směrem k sobě.
- Vše hotovo/ končím s jídlem: Prsty směrují nahoru a ruce otáčejte dopředu a dozadu.
- Chci nahoru: Zvedněte ruce.
- Chci dolů: Dlaň směruje dolů, s ukazováčkem směřujícím k zemi.
- Spánek: Ruce u sebe, podepřené zakloněnou hlavou.
- Hlad: Tření břicha rukou.
- Jíst: Poklepávání konečků prstů na ústa (jako když jíte).
- Mléko: Stiskněte prsty dovnitř a ven.
- Nápoj: Ruka sevřená v pěst a přiložená k ústům.
- Maminka: Poklepání palcem na bradu (dlaň je otevřená, prsty směřují nahoru).
- Tatínek: Poklepání palcem na čelo (dlaň je otevřená, prsty směřují nahoru).
Tipy, jak začít se znakováním batolat
Naučit svého potomka znakování je jednoduché, klíčem k úspěchu je opakování. Je důležité vždy důsledně používat znak, který je spojený s nějakým slovem nebo činností. Jakmile dítě pochopí, že s vámi může komunikovat pomocí gest, budete překvapeni, jak rychle se znakování naučí. Čím dříve se znakováním začnete, tím lépe. Nebojte se znakovat třeba už na půlroční dítě. Začněte pochopitelně s nejjednoduššími znaky, které jsou zároveň nejvíce používanými slovy. Svého potomka také důsledně sledujte, neboť jak se jeho jemné motorické dovednosti rozvíjí, může si začít sám vymýšlet své vlastní znaky nebo si začne již naučené znaky upravovat.
Výhody znakování batolat
Znakování batolat nepomáhá jen vám a vašemu dítěti v efektivnější komunikaci. Ale vzájemně také prohlubuje vztah rodič-dítě. Nástroje neverbální komunikace mohou být také zvláště cenné pro děti, které začnou mluvit později. A nebojte se, rozhodně se dítě neopozdí s mluvením jen proto, že znakuje. Je to právě naopak. Znakující děti začínají mluvit dříve. Naopak děti, které neznakují ani nemluví mohou považovat komunikaci za frustrující, což může vést k problémům s chováním (vztek, pláč, křik…), neboť mají pocit, že jim nerozumíte.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku