Recepty pro děti od našich čtenářek
Recepty na jídla pro děti
Kokosová mléčná rýže
- 200 g rýže (kulatozrnná)
- 700 ml mléka
- 500 ml rýžového mléka (např. Provamel nebo NaturGreen)
- 200 ml kokosového mléka (pokud chcete ušetřit na kokosovém mléce, které se pohybuje ve vyšší cenové relaci, použijte místo kokosového a rýžového mléka 700 ml BIO Provamel rýžovo-kokosového nápoje)
- 1 vanilkový lusk
- špetka soli
- 7 lžic třtinového cukru
- na ozdobu ovoce nebo čokoláda
Postup přípravy kokosové mléčné rýže
Rýži propláchneme ve studené vodě a necháme jí okapat. Do hrnce se silným dnem nasypeme rýži, zalijeme "obyčejným" mlékem, osolíme a na mírném ohni vaříme asi 15 minut, dokud se mléko nevstřebá. Poté přilijeme rýžové mléko s kokosovým, přidáme vyškrábaný vanilkový lusk, osladíme cukrem a za stálého míchání vaříme na mírném ohni až do úplného zhoustnutí. Rýži rozdělíme do misek, ozdobíme ovocem nebo čokoládovou polevou a můžeme podávat.
Tento dezert lze podávat teplý i studený. Do rýže můžete také přidat sekané oříšky nebo kousky rozinky či sušeného ovoce.
Drobenkový pomerančový koláč
Drobenka:
- 250 g polohrubé mouky
- 200 g třtinového cukru
- 200 g másla
- lžička strouhané pomerančové kůry (z 1 čerstvého - chemicky neošetřeného plodu)
Náplň:
- 1 tvaroh
- 1 zakysaná smetana
- 1 Philadelphia Original
- 1 velké nebo 2 malá vejce
- mléko dle potřeby
- 3 balíčky vanilkového cukru
Postup přípravy drobenkového koláče
Z mouky, strouhané pomerančové kůry a másla si připravíme drobenku. Pokud se vám zdá drobenka hodně "mokrá", můžete přidat ještě trochu mouky. 2/3 drobenky nasypeme na malý plech (nebo do střední dortové formy o průměru 21 cm) vyložený pečícím papírem a rovnoměrně upěchujeme na dně. Připravíme si náplň smícháním tvarohu, kysané smetany a Philadelphie. Osladíme vanilkovým cukrem a zašleháme vejce. Tuto náplň vlijeme na drobenkový korpus a nakonec posypeme zbylou drobenkou. Pečeme v troubě předehřáté na 180 °C asi 15 – 20 minut. Délka pečení se odvíjí od vlastních zkušeností s troubou. Po upečení necháme koláč vychladnout a poté nakrájíme na řezy a můžeme podávat.
TIP: Do náplně můžete přidat rozinky namočené v černém čaji nebo ovocné šťávě, případně také čerstvé nebo kompotované ovoce (meruňky).
Autorka receptů: Tereza Mrowiecová, Karviná-Ráj
Jemná tuňákovo-zeleninová pomazánka
- konzerva tuňáka v olivovém oleji
- konzerva sardinek
- lžička sezamového oleje
- 1 balení žervé nebo tvarohu
- 1 jarní cibulka
- 1 středně velká mrkev
- čerstvá bazalka
- čerstvá pažitka
- čerstvý libeček
- lžička citronové šťávy
- sůl
- pepř
Postup přípravy tuňákovo-zeleninové pomazánky
Olej z tuňáka slijeme (ponecháme si stranou), tuňáka vložíme do mísy, přidáme druhou konzervu se sardinkami. Pokrájíme jarní cibulku na malé kousky, nadrobno nastrouháme mrkev a nakrájíme rovněž bylinky, které jsme si nejlépe vypěstovali doma na okně, na balkoně či na zahradě. Společně s žervé či tvarohem přidáme do mísy a důkladně promícháme. Přidáme lžičku sezamového oleje a lehce zakápneme zbylým olivovým olejem z tuňáka, abychom dosáhli optimální hustoty pomazánky. Podle chuti opepříme a osolíme, přidáme lžičku citronové šťávy. Ta totiž v kombinaci s rybou dělá hotové divy. Libovolně můžeme přidat také další nadrobno pokrájenou zeleninu, jako je například paprika nebo najemno nastrouhaný kousek celeru. Tuňákovo-zeleninovou pomazánku mažeme na oblíbené pečivo, nejlépe pak volíme domácí celozrnný chléb, knäckebrot či kváskové pečivo. Přípravou této snadné pomazánky dostaneme do dětí poměrně jednoduchou cestou potřebné látky obsažené v rybách a zelenině v jednom - díky absenci ostré cibule, jemnosti tuňáka a sýru žervé či tvarohu je natolik jemná, že ji zvládne i ten největší odpůrce rybí chuti.
Cizrnová pomazánka
- 1 hrnek cizrny
- 1/2 petržele
- 1/2 rajčete
- 3 středně velké žampiony
- 1/2 pórku
- lněný olej
- slunečnicový olej
- sůl
- pepř
- libeček a zelenina na ozdobení (pórek, rajče, kolečko cukety)
- bio celozrnný chléb
Postup přípravy cizrnové pomazánky
Cizrnu uvaříme do měkka. Ideální je namočit ji alespoň půl dne předem a poté vodu vyměnit, ale lze uvařit i ihned (pouze déle trvá). Pro tento recept jsme použili bio cizrnu a vodu pro vaření cizrny jsme nesolili, ochutili jsme až úplně nakonec. Na pánvi na slunečnicovém oleji orestujeme na půlkolečka nakrájený pórek, petržel a na menší kousky pokrájené žampiony. Necháme vychladnout. Do nádoby nasypeme uvařenou cizrnu, přidáme vychladlou směs žampionů a zeleniny. K tomu přidáme půlku rajčete a libovolné bylinky dle chuti a zakápneme lněným olejem - použít se dá jakýkoli podle chuti. Poté vše mixujeme tyčovým mixérem do požadované konzistence. Pro okamžitou konzumaci stačí oleje skutečně stopové množství, pokud budeme cizrnovou pomazánku konzumovat například následující den a budeme ukládat do lednice, doporučujeme přidat oleje malinko více, případně přimíchat žervé, aby pomazánka příliš neztuhla. Dochucujeme solí a pepřem. Podáváme na oblíbeném pečivu a ozdobíme zeleninou. Pro tento recept jsme použili lisovaný plátkový celozrnný žitný chléb v bio kvalitě, na ozdobu jsme použili pórek, rajče, plátek cukety a doma vypěstovaný libeček.
Autorka receptů: Soňa Novotná, Vizovice
Pečený losos se salátem
- losos bez kůže
- sůl
- pepř
- olivový olej
- máslo
- citron
- směs salátů
- cherry rajčata
- balkánský sýr
Postup přípravy pečeného lososa
Lososa naporcujeme, osolíme, opepříme, pomažeme olejem a dáme do trouby na rozpálený plech na cca 200°C. Po 10 minutách lososa otočíme a necháme dalších cca 10 minut opéct (podle tloušťky filetu). Nakonec na každé porci necháme rozpustit kousek másla a zakápneme šťávou z citronu. Salát, rajčata a sýr smícháme, zakápneme olivovým olejem a trochou citronu a podáváme k lososovi.
Autorka receptu: Sabina Raabová, Moravské Bránice
Tvarohovo-sýrové muffiny s rajčaty
Na 12 kousků
- 150 g tvarohu
- 60 ml mléka
- 150 g šunky
- 5 rajčat
- 1 vejce
- 1 cibule
- 180 g špaldové mouky
- 3 lžičky prášku do pečiva
- sůl
- pepř
Postup přípravy tvarohovo-sýrových muffinů
Rajčata spaříme, oloupeme, vydlabeme dužinu a nakrájíme na kousky, cibuli a šunku nakrájíme nadrobno. V jedné misce smícháme mouku s práškem do pečiva, v druhé smícháme tvaroh, mléko, polovinu nastrouhaného sýra, vejce, osolíme a opepříme dle chuti. Veškeré ingredience poté smícháme dohromady, naplníme silikonové formičky na muffiny, posypeme zbylým strouhaným sýrem a pečeme v troubě vyhřáté na 180°C asi 30 – 40 minut dozlatova (doba pečení závisí na typu trouby). Použijeme-li formu na muffiny, vymažeme ji před plněním olejem.
Autorka receptu: Marie Vyskočilová, Praha
Pomazánka z červené řepy
- 4 menší červené řepy
- 1 červená cibule
- tvrdý sýr dle chuti
- 1 menší balení majonézy light nebo 1 jogurt
Postup přípravy pomazánky z červené řepy
Řepy uvaříme s kmínem, bobkovým listem a anýzem doměkka. Řepu oloupeme a nastrouháme, cibuli nakrájíme na drobné kousky, sýr nastrouháme najemno. Vmícháme lehkou majonézu nebo jogurt a necháme uležet v lednici.
Autorka receptu: Květa Jílková, Brno
Zapečené brambory s brokolicí
- 8 středních brambor
- 1 brokolice
- 1 hrnek mléka
- 2 vejce
- sůl
- pepř
- 100 g tvrdého sýra
- trocha olivového oleje
Postup přípravy zapečených brambor s brokolicí
Brambory uvaříme ve slupce doměkka, necháme vychladnout, oloupeme a nakrájíme na kolečka. Brokolici rozdělenou na růžičky povaříme asi 5 minut ve vroucí osolené vodě a ihned propláchneme studenou vodou, aby neztratila barvu. Pekáček vymažeme olejem, naskládáme brambory, osolíme, opepříme, dále klademe vrstvu brokolice a znovu brambory, které zase osolíme, opepříme. V mléku rozšleháme vejce, mírně osolíme a nalijeme rovnoměrně na brambory. Pečeme v předehřáté troubě na 200°C nejdříve asi 15 minut, poté posypeme nastrouhaným sýrem a necháme zapéct ještě asi 15 minut.
Autorka receptu: Aneta Bednářová, Hradec Králové
Grilovaná plněná cuketa
Pro 2 osoby:
- 1 větší cuketa
- 1 cibule
- 1 stroužek česneku
- šunka
- tvrdý sýr
- sůl
- tymián nebo oregano
- olej
Postup přípravy grilované plněné cukety
Cuketu podélně rozpůlíme a vydlabeme dužinu. Dužinu nakrájíme a na cibulce orestujeme společně s nakrájenou šunkou. Ke konci přidáme i prolisovaný česnek a touto směsí naplníme cukety. Posypeme strouhaným sýrem a grilujeme na grilovacím tácku, který jsme potřeli olejem. Jakmile se sýr roztaví a zbarví do zlatova, je cuketa hotová.
Autorka receptu: Michaela Šustrová, Tábor
Zeleninový kuskus se žampiony
- 0,5 l zeleninového vývaru
- 200 g kuskusu
- žlutá paprika
- rajče
- cuketa
- žampiony
- slunečnicový olej
- troška olivového oleje
- bazalka
- pažitka
- petrželka
- sůl
- pepř
Postup přípravy zeleninového kuskusu
Kuskus zalijeme horkým vývarem, přiklopíme a necháme dojít. Občas promícháme, aby se kuličky kuskusu neslepily k sobě. Papriku a rajče nakrájíme nadrobno a vložíme do velké mísy. Cuketu nakrájíme na kousky a restujeme na lžičce oleje dozlatova a po vychladnutí přidáme do mísy k zelenině. Žampiony rovněž nakrájíme na kousky, restujeme a poté dusíme, aby byly houby pro děti co nejlépe stravitelné. Společně s kuskusem přidáme do mísy a důkladně promícháme. Nakrájíme čerstvou bazalku, petrželku, pažitku nebo další doma pěstované bylinky dle chuti. Na závěr osolíme, opepříme, velmi jemně zakápneme olivovým olejem, celou kuskusovou směs opět důkladně promícháme a můžeme podávat. Pokrm se hodí ke konzumaci za tepla i za studena jako salát. Poměry zeleniny a kuskusu upravujeme dle aktuální chuti strávníků.
Autorka receptu: Dita Zapletalová, Brno
Brokolice se sýrovou omáčkou
- 1 brokolice
- 4 velké smetanové tavené sýry
- 1 kelímek smetany 12%
- 1 lžíce hladké mouky
- plátek másla
- lžička koření Formaggio od Antonína
- sůl
Postup přípravy brokolice se sýrovou omáčkou
Brokolici uvařím v osolené vodě. Mezitím si udělám sýrovou omáčku – na kousku másla zpěním mouku a po chvíli zaliju smetanou. Přidám tavený sýr, koření, případně trošku přisolím. Podávám s vařenými brambory, brokolicí a plátkem šunky.
Autorka receptu: Lada Kunetková, Valašské Meziříčí
Polévka z červené čočky s rajčaty
- 40 g červené čočky
- 150 g loupaných rajčat z konzervy
- 40 g rajského protlaku (nebo pyré)
- 1 lžička olivového oleje
- 20 g tvrdého sýra (nějaký méně slaný)
- 20 g cibule
- 1 stroužek česneku
- 150 ml zeleninového vývaru
- sůl
- pepř
- tymián
Postup přípravy polévky z červené čočky
Na rozpáleném olivovém oleji osmahneme na kostičky nakrájenou cibuli, pak přidáme rajčata a přilijeme polovinu vývaru. Za chvíli přidáme protlak, utřený česnek a čočku. Vaříme, dokud není čočka měkká, pak přidáme tymián a případně trochu pepře a soli. Nakonec nalijeme zbytek vývaru a opět krátce povaříme. Na talíři posypeme ještě horkou polévku nastrouhaným sýrem.
Autorka receptu: Mirka Škampová, Staňkov
Diskuse k článku