Nechtěné těhotenství staví ženu před složité rozhodnutí. Jaké jsou možnosti?
Nechtěné těhotenství může vzniknout prakticky v jakékoliv části produktivního života ženy, pokud ho tedy neplánuje. Příčin je celá řada. Ovšem jak se s vzniklou situací vlastně vyrovnat? V děloze vám začne růst nový život a vy se musíte rozhodnout, co bude dál.
Obecně záleží na tom, v jaké životní etapě nechtěné těhotenství přichází. Finančně zajištěná dospělá žena bude mít zřejmě více možností, než mladá slečna, která ještě ani nedostudovala a bydlí stále u rodičů. Každý případ je tedy velmi odlišný. Konečné rozhodnutí má ovšem vždy dotyčná dáma
Nechtěné těhotenství přichází jako blesk z čistého nebe
S první menstruací mladé slečny přichází starostlivost rodičů o to, aby neotěhotněla. Zpravidla tak pošlou dceru ke gynekologovi pro recept na antikoncepci anebo ji edukují o jiných možnostech ochrany při sexuálním styku. Jsou však ve společnosti i mladí lidé, kteří tyto záležitosti příliš zodpovědně neřeší a oddávají se sexu bez obav, že by mohlo dojít k oplodnění. Náležitá sexuální výchova je tedy během dospívání mladého člověka více než důležitá. Lze tak předejít právě takovým komplikacím, jako je nechtěné těhotenství. To se ovšem může týkat i vyzrálých žen, které při intimním styku s protějškem zapomněly použít antikoncepční prostředky anebo celou situaci podcenily. Jedno je jisté, vše přichází jako blesk z čistého nebe a nasnadě je vymyslet brzké řešení.
Nechtěné těhotenství nemusí vždy končit potratem
Je více méně jasné, že nechtěné těhotenství ženě zkomplikuje život. Na jedné straně se mohou projevovat mateřské pudy a na té druhé obavy z toho, jak to bude dál. Tato situace je velmi složitá, obzvlášť pokud dotyčná nemá finanční zázemí a vlastní domov. Vše lze ale řešit bez toho, aniž byste uvažovali o potratu. Vždy však záleží na konkrétním případu. Na výběr má vesměs žena z několika východisek:
-
Nechtěné těhotenství a ponechání si dítěte: po zvážení všech pro a proti se může dotyčná dáma rozhodnout, že si miminko nechá. S tím by tedy měla změnit i svůj životní styl. Pakliže kouří, měla by cigaret zanechat. Nevhodné je taktéž popíjení alkoholických nápojů. Primárně by budoucí maminka měla navštívit gynekologa a připravovat se postupně na porod. Záhodné je zaměřit se během gravidity na hodnotnou stravu a také důkladnou relaxaci.
-
Nechtěné těhotenství, odnošení dítěte a následná adopce: jestliže jsou podmínky v rodině těhotné ženy velmi složité a proti je věk i životní situace, je nasnadě zauvažovat o odnošení dítka a následné adopci. Ve společnosti je stále mnoho dam, které nemohou otěhotnět a moc rády by nějakému miminku daly mnoho své lásky a mateřské péče.
-
Nechtěné těhotenství, odnošení dítěte a využití babyboxu: určitou variantou je také odnošení dítěte a následné odložení v babyboxu, kterých je v tuzemsku mnoho. Touto cestou mohou jít ženy, které pociťují stud, ale zároveň v sobě mají zodpovědnost za budoucí život miminka.
-
Nechtěné těhotenství a interrupce: nejzazším řešením je pak interrupce neboli potrat. Pro ten se může těhotná žena rozhodnout do dvanáctého týdne gravidity. Do dvacátého čtvrtého týdne je povolený potrat pouze v případě genetických vad plodu. Během celého těhotenství se pak přistupuje k interrupci v případech, kdy miminko nejeví známky života anebo je ohrožen život matky.
Nechtěné těhotenství po násilném sexuálním útoku je vůbec tím nejsložitějším
Na závěr si ještě proberme velmi palčivé téma, které se týká znásilnění. I v této souvislosti totiž může žena nechtěné těhotenství řešit. A vskutku je to značná traumatizující záležitost. Nezřídka kdy dotyčná vyžaduje psychologickou či psychiatrickou podporu. Ve většině případech taková gravidita končívá interrupcí. Jsou však případy, kdy dámy celou situaci řeší odnošením miminka a následnou adopcí (když je už příliš pozdě na potrat). Nejdůležitější ze všeho je v tomto případě to, aby se dotyčná snažila o svých vnitřních pocitech hovořit s rodinou, blízkými lidmi a také případným terapeutem. Cesta k obnově duševního zdraví po šokujícím zážitku může být zdlouhavá, ale tohoto cíle můžete kdykoliv dosáhnout při troše sebelásky, sebepéče a chtění jít dál. A mějte na paměti toto: nebojte se říct kdykoliv o pomoc. Na své trápení nezůstávejte samy!
Autor článku: Iveta Berezkinová
Diskuse k článku