Rizikové těhotenství vyžaduje zpravidla i klid na lůžku

Rizikové těhotenství vyžaduje důslednou součinnost ženy s lékařem. Na co se zaměřit?

Již samotný název – rizikové těhotenství naznačuje, že představuje vyšší riziko pro rozvoj komplikací jak u ženy, tak u ještě nenarozeného dítěte. Spouštěcími faktory může být samotná gravidita nastávající maminky nebo vážnější onemocnění v osobní anamnéze. Obojí vyžaduje bedlivou pozornost odborníků, aby nedošlo k ohrožení života.

Pakliže je žena ve vysoce rizikovém těhotenství, musí se mnohem častěji podrobovat vyšetřením u gynekologa a měla by dbát jeho instrukcí (obvykle je doporučován klidovější režim a ve vážnějších případech i pobyt v nemocnici). Sama nastávající matka však může udělat pro minimalizaci komplikací mnohé. Co přesně? To se dozvíte v následujících řádcích...

Rizikové těhotenství a faktory, které ho mohou podporovat

Nyní si pojďme osvětlit, jaké mohou být příčiny rizikového těhotenství:

Čtěte také:

Těhotenství ženy čím dál častěji odkládají aneb Prvorodičkou i ve čtyřiceti

  • Cukrovka v anamnéze: ženy léčící se s diabetem I. nebo II. typu by měly pečlivě monitorovat svou glykémii a dbát na správné dodržování léčebného režimu. Čím lépe bude jejich diabetes kompenzovaný, tím více se minimalizují možné komplikace, jako např. předčasný porod, porod dítěte s vyšší hmotností nebo třeba nízká hladina cukru v krvi u narozeného dítka.
  • Hypertenze v anamnéze: maminky, které se léčí s chronicky vysokým krevním tlakem, musí být též důsledně sledované lékařem. Hypertenze může představovat faktor určující rizikové těhotenství, tj. existuje tu riziko krvácení do mozku, srdeční selhávání, selhávání ledvin nebo předčasné odloučení placenty.
  • Dispozice pro tvorbu krevních sraženin: rizikové těhotenství zřejmě bude mít i žena, která má v anamnéze poruchy krevní srážlivosti, jako je například trombofilie.

Dále lékař zpozorňuje u žen, které se léčí s revmatologickým onemocněním, vrozenou nebo získanou srdeční vadou, infekčním onemocněním (infekce ledvin, HIV, virová hepatitida) nebo i s psychiatrickým onemocněním. To vše je vážnou predispozicí pro stanovení rizikového těhotenství gynekologem.

Každá těhotná žena se musí podrobit kontrolnímu ultrazvuku, vyšetření moči a odběru krve. To vše předá jasný obraz toho, zda se může jednat o rizikové těhotenství nebo je vše v pořádku a gravidita probíhá bez komplikací.

Rizikové těhotenství a patologie při vývoji dítěte v děloze

Není to však pouze osobní anamnéza, která předává gynekologovi informaci o tom, že by se u ženy mohlo jednat o vysoce rizikové těhotenství. Pomocí celé řady vyšetření (klasické gynekologické vyšetření, ultrazvuk, laboratorní vyšetření apod.) se též zjišťuje, v jaké kondici je vyvíjející se miminko. Lékaře například zajímá, zda se u něj nevyvíjí genetické syndromy, dědičná onemocnění, vrozené srdeční vady nebo zda roste podle normy. Pokud jsou zjištěny jakékoliv patologie, je zapotřebí intenzivní screening/sledování matky i dítěte.

Podpora partnera je neméně důležitá, ať se jedná o běžné či rizikové těhotenství ženy...

Komplikace, které mohou nastat v souvislosti s rizikovým těhotenstvím

Jakmile nastávající maminka podcení instrukce lékaře při rizikovém těhotenství, může se její zdravotní stav (a samozřejmě i dítěte) rapidně zhoršit. Nastat mohou dokonce i závažné komplikace typu potrat, předčasný porod, narození mrtvého dítěte nebo preeklampsie (nedostatečná funkce placenty, onemocnění děložních cév).

Někteří lékaři považují za rizikové těhotenství i to, které vzniklo u ženy nad 35 let věku. Dr. Campbell, americká specialistka na riziková těhotenství také dodává toto: „Jak ženy stárnou, zvyšuje se u nich možnost komplikací během těhotenství – např. je vyšší riziko vzniku Downova syndromu u dítěte, rozvoj těhotenského diabetu, kardiovaskulárních komplikací a podobně.“

Rizikové těhotenství aneb Co může žena udělat pro minimalizaci komplikací?

Konkrétní doporučení při rizikovém těhotenství dá ženě samozřejmě její ošetřující gynekolog. Vždy záleží na tom, v jakém zdravotním stavu se nachází. Obecně ale platí, že by se nastávající maminka v riziku neměla tělesně ani duševně přetěžovat. Psychická pohoda je zásadní. Současně se zakazuje zvedání těžkých břemen a nedoporučuje se provozování některých náročnějších sportů.

Žena má také během rizikového těhotenství právo na to, nechat si vypsat neschopenku – pokud je zaměstnancem. Toto bývá zpravidla standardem, jestliže to lékař výslovně doporučí.

Autor článku: Iveta Reinisch



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 05. 11. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v přibývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž…
více o tomto dni
STŘEDA 06. 11. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni
ČTVRTEK 07. 11. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni
PÁTEK 08. 11. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
SOBOTA 09. 11. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
NEDĚLE 10. 11. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
PONDĚLÍ 11. 11. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v přibývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Netýká se přechozený vztah i vás? Poznejte známky soužití ze zvyku a zkuste znovuobjevit ztracenou jiskru!

Pro opakované komentáře s odkazy na externí webové stránky upozorňujeme, že se jedná o porušování "pravidel di...

Chov myší: Jaké myšky můžeme chovat doma?

Zdravím, mám 1 myšku darovanou hnědou větší a 2 bílé malé. Za jak dlouho vyrostou aby mě neprolezly 0,8mm drát...

Světový den chleba a pečiva: Upečte si vlastní bochník. S droždím nebo kváskový

Pekařka zdraví! Super článek, moc za něj díky. Jinak kdyby někdo chtěl zkusit péct z kvasu, tak ho ani nemusít...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Co znamená zdravá izolace a proč jí dávat přednost?

Je skvělé, že se zde probírá téma zdravé izolace a důraz na zdravé prostředí. Pokud hledáte efektivní ochranu ...

Péče o pleť 40+

Já musím říct, že mně na vrásky účinné pomohl až botox a aplikace kyseliny hyalurono...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Na prodej prášky proti bolesti, prášky na spaní, prášky na depresi, prášky na úzkos...

Nové BF boty

Co se týká barefoot bot pro děti, tak bych určitě doporučila vybírat hlavně podle ší�...
Zobrazit všechna témata

Barva očí o vás prozradí mnohé. Z očí lze dokonce vyčíst i zdravotní stav

Čtením zdravotního stavu z očí se ostatně zabývá i takzvaná irisdiagnostika. Terapeut dokáže podle určitých znaků na duhovce rozeznat, jaké nemoci vás trápí, případně s čím bojujete. Ostatně už podle barvy očí ...

Moderní vánoční stromek pro dokonalé Vánoce

Vánoce jsou za rohem a vy jste se odhodlali zkontrolovat váš vánoční stromeček a zjistili jste, že už má své nejlepší roky za sebou a podepsal se na něm zub času? Nebo jste už mrkli na nejnovější typy vánočních...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Máte super sourozence? Važte si toho. Já stále čekám...

Dneska jsem se dívala na zprávy a přečetla si, že ve Španělsku jsou docela drsný záplavy. Vzpomněla jsem si u toho na bráchu, protože tam jezdí pracovně často. A posteskla jsem si, jak dlouho jsme se neviděli. Už to budou asi tři roky. Na svatbě mi naštěstí byl, pak jsme se snad na chvíli viděli na Vánoce v roce 2021 a od tý doby nic... Občas se ozval, teď už vůbec. Je to smutný, ale co, musim se s tim smířit.