Rizikové těhotenství vyžaduje zpravidla i klid na lůžku

Rizikové těhotenství vyžaduje důslednou součinnost ženy s lékařem. Na co se zaměřit?

Již samotný název – rizikové těhotenství naznačuje, že představuje vyšší riziko pro rozvoj komplikací jak u ženy, tak u ještě nenarozeného dítěte. Spouštěcími faktory může být samotná gravidita nastávající maminky nebo vážnější onemocnění v osobní anamnéze. Obojí vyžaduje bedlivou pozornost odborníků, aby nedošlo k ohrožení života.

Pakliže je žena ve vysoce rizikovém těhotenství, musí se mnohem častěji podrobovat vyšetřením u gynekologa a měla by dbát jeho instrukcí (obvykle je doporučován klidovější režim a ve vážnějších případech i pobyt v nemocnici). Sama nastávající matka však může udělat pro minimalizaci komplikací mnohé. Co přesně? To se dozvíte v následujících řádcích...

Rizikové těhotenství a faktory, které ho mohou podporovat

Nyní si pojďme osvětlit, jaké mohou být příčiny rizikového těhotenství:

Čtěte také:

Těhotenství ženy čím dál častěji odkládají aneb Prvorodičkou i ve čtyřiceti

  • Cukrovka v anamnéze: ženy léčící se s diabetem I. nebo II. typu by měly pečlivě monitorovat svou glykémii a dbát na správné dodržování léčebného režimu. Čím lépe bude jejich diabetes kompenzovaný, tím více se minimalizují možné komplikace, jako např. předčasný porod, porod dítěte s vyšší hmotností nebo třeba nízká hladina cukru v krvi u narozeného dítka.
  • Hypertenze v anamnéze: maminky, které se léčí s chronicky vysokým krevním tlakem, musí být též důsledně sledované lékařem. Hypertenze může představovat faktor určující rizikové těhotenství, tj. existuje tu riziko krvácení do mozku, srdeční selhávání, selhávání ledvin nebo předčasné odloučení placenty.
  • Dispozice pro tvorbu krevních sraženin: rizikové těhotenství zřejmě bude mít i žena, která má v anamnéze poruchy krevní srážlivosti, jako je například trombofilie.

Dále lékař zpozorňuje u žen, které se léčí s revmatologickým onemocněním, vrozenou nebo získanou srdeční vadou, infekčním onemocněním (infekce ledvin, HIV, virová hepatitida) nebo i s psychiatrickým onemocněním. To vše je vážnou predispozicí pro stanovení rizikového těhotenství gynekologem.

Každá těhotná žena se musí podrobit kontrolnímu ultrazvuku, vyšetření moči a odběru krve. To vše předá jasný obraz toho, zda se může jednat o rizikové těhotenství nebo je vše v pořádku a gravidita probíhá bez komplikací.

Rizikové těhotenství a patologie při vývoji dítěte v děloze

Není to však pouze osobní anamnéza, která předává gynekologovi informaci o tom, že by se u ženy mohlo jednat o vysoce rizikové těhotenství. Pomocí celé řady vyšetření (klasické gynekologické vyšetření, ultrazvuk, laboratorní vyšetření apod.) se též zjišťuje, v jaké kondici je vyvíjející se miminko. Lékaře například zajímá, zda se u něj nevyvíjí genetické syndromy, dědičná onemocnění, vrozené srdeční vady nebo zda roste podle normy. Pokud jsou zjištěny jakékoliv patologie, je zapotřebí intenzivní screening/sledování matky i dítěte.

Podpora partnera je neméně důležitá, ať se jedná o běžné či rizikové těhotenství ženy...

Komplikace, které mohou nastat v souvislosti s rizikovým těhotenstvím

Jakmile nastávající maminka podcení instrukce lékaře při rizikovém těhotenství, může se její zdravotní stav (a samozřejmě i dítěte) rapidně zhoršit. Nastat mohou dokonce i závažné komplikace typu potrat, předčasný porod, narození mrtvého dítěte nebo preeklampsie (nedostatečná funkce placenty, onemocnění děložních cév).

Někteří lékaři považují za rizikové těhotenství i to, které vzniklo u ženy nad 35 let věku. Dr. Campbell, americká specialistka na riziková těhotenství také dodává toto: „Jak ženy stárnou, zvyšuje se u nich možnost komplikací během těhotenství – např. je vyšší riziko vzniku Downova syndromu u dítěte, rozvoj těhotenského diabetu, kardiovaskulárních komplikací a podobně.“

Rizikové těhotenství aneb Co může žena udělat pro minimalizaci komplikací?

Konkrétní doporučení při rizikovém těhotenství dá ženě samozřejmě její ošetřující gynekolog. Vždy záleží na tom, v jakém zdravotním stavu se nachází. Obecně ale platí, že by se nastávající maminka v riziku neměla tělesně ani duševně přetěžovat. Psychická pohoda je zásadní. Současně se zakazuje zvedání těžkých břemen a nedoporučuje se provozování některých náročnějších sportů.

Žena má také během rizikového těhotenství právo na to, nechat si vypsat neschopenku – pokud je zaměstnancem. Toto bývá zpravidla standardem, jestliže to lékař výslovně doporučí.

Autor článku: Iveta Reinisch



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 24. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 25. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ČTVRTEK 26. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 27. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 28. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 29. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 30. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, dnes je novoluní. Přejte si přání, při novoluní se plní. Je vhodný den na vnitřní očistu těla. Dopřejte si masáž…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Přemýšlíte o zútulnění bytu? Máme pro vás 7 praktických tipů od designerů

Zútulnění bytu si každý člověk představuje jinak, v konečném důsledku má ale jedno společné – v útulném domově se totiž každý cítí příjemně, uvolněně a bezpečně. Chcete-li i vy docílit jedinečné atmosféry, kter...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Nejlepší adventní trhy. Tipy, kam vyrazit v Česku i  v zahraničí

Je nejvyšší čas nasát pořádnou vánoční atmosféru. Koledy, svařené víno, punč, klobása na zahřátí, ale taky třeba trdelník. To všechno nabízejí tradiční adventní trhy. I když venku není sníh a rozhodně se nezdá,...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...