Skautský oddíl dítě po všech stránkách zocelí. Ideální doba zápisu je právě teď!

Skautský oddíl dítě po všech stránkách zocelí. Ideální doba zápisu je právě teď!

Skautský oddíl je tvořen dvanácti až dvacetičlennou skupinou dětí, které se řídí základními principy skautingu. Dětské shromáždění obvykle vede takzvaný vůdce. Před zahájením této funkce musí absolvovat vůdcovskou zkoušku. Každý nový dětský člen, který vstupuje do oddílu, skládá skautský slib. Ten zahrnuje povinnost k vyššímu principu, povinnost k sobě a povinnost k bližním. Ke skautům se mohou přidat jak dívky, tak chlapci.

Čtěte také:

Letní tábory pro děti učí samostatnosti a zodpovědnosti

Pokud má vaše ratolest kladný vztah k přírodě, skautský oddíl bude to pravé. Skauting dítěti ve všech směrech ohromně prospěje. Je totiž zaměřený na rozvoj fyzických i duševních schopností a rovněž podporuje empatii, zodpovědnost a ohleduplnost vůči ostatním. Řídí se tedy plně základními skautskými principy.

Skautský oddíl a historie

Jakýmsi pomyslným „otcem“ skautingu je Angličan Robert Baden-Powell. Ten se účastnil jako armádní generál druhé búrské války, která probíhala v letech 1899 až 1902. Jednalo se o střet anglických a búrských kolonizátorů z Jižní Afriky. Generál Baden-Powell založil první skautský oddíl v roce 1907. K jeho sestavení si vybral asi 20 hochů, kterým učarovala jeho Skautská příručka pro chlapce. Myšlenkou generála bylo především to, aby skauting vedl děti k čestnosti, úctě a lásce k přírodě. Díky skautskému oddílu chlapci nacházeli nové přátele a věnovali se tomu, co je nejvíc naplňovalo. Prostřednictvím specifického programu a her v přírodě se naučili mnoho nových dovedností. V roce 1908 se idea Roberta Badena- Powella ujala natolik, že skauting se postupně rozšířil i do okolních evropských zemí, a nakonec i do zámořských oblastí. V Česku se uskutečnil první skautský tábor v roce 1911 za iniciativy profesora Svojsíka. Sestával se ze skupinky třinácti hochů, kteří tábořili poblíž hradu Lipnice. O čtyři roky později se stávají součástí skautských oddílů i malé slečny.

Skautský oddíl v Česku a současnost

Nejvýznamnější skautskou organizací v České republice je Junák, který byl založen v roce 1914 Antonínem Benjamínem Svojsíkem. V současnosti organizace eviduje téměř 70 000 skautů, kteří jsou rozdělení do 2 200 oddílů. V Česku však registrují každý skautský oddíl kromě Junáku i jiné organizace. Známé jsou například YMCA SKAUT, nebo Skaut Křižovatka. Věkové kategorie pro vstup mezi skauty nejsou nijak omezené. Junák označuje jejich členy dle konkrétního věku následovně:

  • děti ve věku od pěti do sedmi let jsou benjamínci
  • děti ve věku od osmi do deseti let jsou vlčata v případě chlapců a světlušky v případě dívek
  • děti ve věku od jedenácti do čtrnácti let jsou skauti a skautky
  • dospívající ve věku patnáct až dvacet jedna let jsou nazývaní jako roveři
  • lidé nad dvacet jedna let jsou oldskauti

 skautský oddíl

Skautský oddíl a zápis dítěte

Ještě předtím, než se rozhodnete pro konkrétní skautskou organizaci a zápis svého potomka, můžete zcela nezávazně jednotlivé oddíly společně navštívit, abyste si udělali představu, co vše vaše dítě čeká. Pakliže mu skauting učaruje, máte vyhráno. Příslušná organizace přihlášku zpracuje a z vaší nadšené ratolesti se stane záhy skaut. Registrovat se může jak jednotlivec, tak i skupina dětí a dospívajících. Nejčastěji se začíná se skautingem kolem pěti šesti let věku dítěte. Skautský oddíl je v závěru obvykle vytvořen z dětí, které mají různorodé schopnosti a dovednosti a jsou stejné věkové kategorie.

Skautský oddíl staví své principy na týmové spolupráci

V první řadě je skautský oddíl zaměřený na spolupráci v dětském kolektivu, je tedy nejčastěji rozdělen do maximálně sedmičlenných skupinek. V těch si děti vzájemně pomáhají při plnění skautských úkolů. Schůzky malých skautů a skautek se během roku odehrávají v příslušných klubovnách a přilehlém okolí. Završením skautské „sezóny“ pak bývá dvou až třítýdenní tábor konaný v přírodě pod stany. Na něm mohou děti v praxi použít své nabité vědomosti a dovednosti. A co se ve skautu vlastně děti naučí a odnesou si do života?

  • kladný vztah k přírodě, a především pak úctu k ní
  • schopnost poradit si v náročných životních situacích (učí se improvizaci, vynalézavosti a samostatnosti)
  • umění pomoci druhým lidem a efektivně s nimi spolupracovat
  • tvůrčí schopnosti a zručnost

V neposlední řadě skautský oddíl dítěti přinese mnoho nových kamarádů a zážitků. Rovněž se naučí střílet z luku, lasovat, vařit, hrát na kytaru, nebo pracovat s kompasem a navigací.

Autor článku: Iveta Berezkinová



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 26. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 27. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 28. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 29. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 30. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, dnes je novoluní. Přejte si přání, při novoluní se plní. Je vhodný den na vnitřní očistu těla. Dopřejte si masáž…
více o tomto dni
ÚTERÝ 31. 12. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni
STŘEDA 01. 01. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni

Na Štěpána není pána. Znáte sváteční tradice a pranostiky?

Ty zvyky jsou asi oblastní... U nás se na Štěpána rozhodně nejedla drůbež - husa bývala na Martina - ale uzené...

Proč lidi zůstávaj v nešťastnejch vztazích?

Přeji Vám dobrý den. Čistě náhodou jsem narazila na Váš článek a i když nemám ve zvyku něco takového číst ani ...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Přemýšlíte o zútulnění bytu? Máme pro vás 7 praktických tipů od designerů

Zútulnění bytu si každý člověk představuje jinak, v konečném důsledku má ale jedno společné – v útulném domově se totiž každý cítí příjemně, uvolněně a bezpečně. Chcete-li i vy docílit jedinečné atmosféry, kter...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Na Štěpána není pána. Znáte sváteční tradice a pranostiky?

Vánoční svátky v sobě nesou symboliku a také tradice, které dodržovali naši předkové. A také my se je alespoň nějakou formou dodržovat snažíme. Dnes je druhý svátek vánoční. Završuje Vánoce a v křesťanské litur...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...