Tipy na pěstování cukety: Kam cukíny zasadit a jak na skladování cuket?

Tipy na pěstování cukety: Kam cukíny zasadit a jak na skladování cuket?

Cuketa nebo cukína?

Cuketa je kultivarem jednoleté rostliny, která se řadí k tykvi obecné (Cucurbita pepo). Je příbuzná s patisony a dalšími tykvemi. Původní domovinou tykve je Střední Amerika, odkud se do Evropy dostala v souvislosti s kolumbovskými výpravami během 15. století. Cuketa z ní pak byla vyšlechtěna v Itálii a její název je odvozen z italského „zucca“ neboli tykev. V češtině se jí říká cuketa nebo cukína a obojí je správné. V Itálii se totiž pro cuketu používá ženská zdrobnělina jejího názvu „zucchine“, zatímco v angličtině se užívá naopak mužské zdrobněliny: „zucchini“ anebo „zucchetti“. Ačkoliv z hlediska kulinářského se cuketa považuje za zeleninu, z hlediska botanického je cuketa ovoce

Cuketa a její výživové hodnoty

Cuketa je z 90% tvořena vodou. Co do množství vitamínů a minerálů není cuketa velký přeborník. Je v ní obsažen provitamín A, vitamíny skupiny B a vitamín E a i něco minerálních látek. Zejména draslík, také fosfor, vápník, hořčík, dále je cuketa zdrojem železa, mědi, fluoru a zinku. Sodíku obsahuje pouze velmi malé množství. Je vhodnou potravinou při redukčních dietách, protože má jen nízké množství kalorií a sice pouhých 19 kcal na 100g vařené cukety. Množství kalorií se samozřejmě mění a zvyšuje dle použité úpravy. 

Cuketa a vliv na zdraví

Mohlo by se tedy zdát, že cuketa kromě nízké kalorické hodnoty a tudíž možnosti zařadit ji do jídelníčku všech, kteří se snaží zredukovat svou hmotnost, toho mnoho z hlediska vlivu na zdraví nenabízí. Zkusme se na to však podívat trochu podrobněji. Jestliže obsahuje vitamíny ze skupiny B, pak působí blahodárně na nervovou soustavu. Je také snadno stravitelná a může se stát součástí různých, nejen redukčních diet, zejména pak při problémech s trávící soustavou anebo játry. Cukety jsou také lehce zásadité. Překyselený organismus působí řadu zdravotních problémů a cuketa tak může pomoct udržet acidobazickou rovnováhu. Velké množství vody a draslík, které cuketa obsahuje, mají detoxikační účinky a napomáhají vylučování škodlivých látek z organismu a povzbuzuje se tak činnost ledvin. Díky svému nízkému glykemickému indexu nezpůsobuje kolísání cukru v těle a je vhodnou potravinou také pro diabetiky. Také pro těhotné ženy je konzumace cukety přínosná kvůli obsahu kyseliny listové. Ta je důležitá pro správný vývoj nervové soustavy plodu. Působení cukety ocení lidé, kteří mají sníženou peristaltiku střev a problémy se zácpou. Vláknina, kterou cuketa obsahuje, čistí střeva a zlepšuje jejich pohyb, průchodnost i vyprazdňování. Obsahuje také látky s protirakovinným účinkem.

Pěstování cukety

Kam zasadit cuketu?

Cuketám nejlépe vyhovují těžší, hlinité půdy. Je vhodné si záhon pro pěstování cuket připravit již na podzim, kdy do půdy zapracujeme hnůj. Pokud se nám to z jakéhokoliv důvodu nepodařilo, můžeme to dohnat na jaře. Hnojíme kompostem a můžeme doplnit také průmyslové hnojivo. Cuketám se bude dobře dařit na teplém a přitom chráněném místě. Aby se půda před výsevem stačila dostatečně prohřát, můžeme ji zhruba 1 – 3 týdny předtím zakrýt černou fólií. 

Druhy cuket

Klasická cuketa je zelená a podlouhlá, tvarově podobná okurce. Pokud chceme mít zahrádku pestrou, není problém zakoupit si i jiné odrůdy. Na výběr máme cukety žluté, pruhované, bělavé, různě zelené (od nejsvětlejší po nejtmavší) atd. Cukety ale mohou být nejen podlouhlé. Existují odrůdy, jejichž plody jsou kulaté. Chuťově se různé odrůdy cukety od sebe neliší a také barva dužiny je vždy stejná. Rozdíly jsou pouze ve tvarech bulvy a barvách slupky. 

Výsadba cukety

Ideální dobou pro výsadbu cuket je období mezi koncem dubna a v první polovině května. Do hnízd, vzdálených od sebe zhruba 80 x 100 cm vkládáme dvě až tři semena cukety. Je důležité dodržovat tuto vzdálenost, která zajistí, aby porost příliš nezhoustl a nestal se náchylným k plísním a houbovým chorobám. Oceníme to zejména tehdy, pokud nastane deštivé a studené léto.

Cukety si můžeme sami předpěstovat anebo koupit již přímo sazeničky. K jejich předpěstování je vhodné použít rašelinové květináče, které se vkládají do záhonu i s rostlinkami. Samozřejmě se mohou použít i klasické květináče či truhlíky anebo kelímky z umělé hmoty. Při přesazování cukety však snadno může dojít k poškození kořenového balu a následnému zpomalení růstu rostliny.

Sází se rostlinky s třemi pravými lístky.Vhodná je sadba do černé mulčovací netkané textilie. Ta napomáhá prohřívání půdy a zabraňuje plevelu v růstu. Plody také nejsou v přímém kontaktu s půdou, zůstávají čisté a jsou odolné proti hnilobě. Pokud nejsou cukety pěstovány v textilii, je vhodné cukety podložit, aby nedošlo k jejich plesnivění. Využít lze organických materiálů, například plochých kamenů.

Péče o cukety

Cuketa roste rychle. Klade však poměrně vysoké nároky na zálivku i dostatek živin. Pokud je nemá, plody jsou malé a tvrdé. K zalévání je nejvhodnější odstátá dešťová voda. Po zasazení by však první přihnojování nemělo proběhnout dříve, než za dva týdny. V první polovině vegetačního období doporučují pěstitelé cuket užití kapalných hnojiv nejlépe každý týden. V období plodnosti pak používejte speciální hnojiva na plodovou zeleninu.

Cuketa potřebuje teplo. Je v tomto velmi specifickou rostlinou: není sice příliš citlivá na rozdíly mezi teplotami ve dne a v noci, zato nesnáší pokles teplot pod bod mrazu. Před tímto můžeme cukety chránit netkanou textilií. Také dlouhodobě chladnější počasí zpomaluje jejich růst. Cukety plodí opakovaně, tedy pokud sklízíme plody pravidelně, znovu vykvetou a plodí celou sezónu. Je vhodné sklízet plody o velikosti do dvaceti centimetrů. Nejen, že lépe chutnají, ale rostlina znovu plodí. Jestliže necháme plody přerůst, rostlina je schopna vyživovat pouze okolo tří plodů. Tvorba semen cuketu vyčerpává a zaměstnává, takže již nevytváří další plody. 

Cuketa a hrozba nadúrody

Nezkušení pěstitelé se mohou dočkat překvapení. Cuketa hojně plodí, je to takový rekordman našich zahrádek. Abyste se neocitli v situaci, která vám bude připomínat scénu z filmu Slunce, seno a pár facek, kdy nejmladší člen rodiny Škopkových odmítal králíka, protože ho měli na talíři prakticky neustále, je třeba si uvědomit jeden fakt. Pokud nejste rozvětvená rodina, postačí vám zhruba čtyři rostliny cukety. Jestliže však víte, že množství cukety máte jak zpracovat, můžete si výsev semen cukety rozfázovat. Začněte na konci dubna a až do konce června každý měsíc zasazujte novou várku semen. Cukety budou plodit až do prvních mrazů. 

Pěstování cukety

Choroby cuket

Cukety jsou poměrně odolnou zeleninou. I tak je však mohou napadnout nepříjemné choroby. Častou chorobou cuket je padlí. Na listech se obvykle v polovině srpna objeví bílý povlak. Napadené části rostliny pomaleji rostou, zežloutnou a uschnou. Rostliny je vhodné ošetřit fungicidy, nejlépe se sirným nebo benzimidazolovým základem.

Nejvážnějšími onemocněními, které v posledních letech cukety sužují, jsou virózy, a to virová mozaika okurky a virová mozaika cukety. Plody i listy cukety jsou deformované a objevují se na nich žluté mapy. Infekce je přenášena savým hmyzem, především mšicemi a pak také napadenými rostlinami. Tyto virózy se nedají bohužel léčit. Jedinou možností, jak zachránit před nákazou ostatní zdravé rostliny, je napadené rostliny cukety zlikvidovat. Je třeba dát pozor také při sklizni. Viróza se může přenášet i nožem, který je potřísněný šťávou z nemocné rostliny. Nejbezpečnějším způsobem sklizně je tedy šetrné vykroucení plodu z rostliny, aniž bychom použili nůž či zahradnické nůžky.

Antraknóza způsobuje žluté skrvny, které postupně dostávají hnědou barvu. Předcházet jí lze použitím mořeného osiva. Pokud se tato choroba cuket vyskytne v průběhu vegetace, ošetřujeme rostliny přípravky s obsahem mědi anebo mancozebu.

Pro zajímavost: nelekněte se žlutého zbarvení mladých listů žlutých cuket na počátku vegetace. Způsobují je nižší teploty a nejde o nemoc. Gen, odpovědný za žlutou barvu cuket má tento přechodný negativní projev, při vyšších teplotách během léta se listům vrátí jejich zelená barva. A jak se tento fyziologický projev liší od virózy? Pokud není list stočený či jinak deformovaný, pouze žlutý, nemusíte mít obavy. 

Sklizeň cukety

Tradiční jsou cukety s tmavě zelenými plody. Ty bývají nejčasnější. Vegetační doba je u raných odrůd okolo čtyřiceti dnů, pozdní odrůdy se sklízejí přibližně po sedmdesáti dnech. Žluté cukety sklízíme po cca šedesáti dnech, pruhované cukety bývají většinou středně rané a ke sklizni připravené zhruba za padesát dnů. 

Uskladnění cukety

U cukety platí pravidlo, že čím menší plody sklidíme, tím rychleji je musíme zpracovat. Poměrně rychle totiž podléhají zkáze. Na dlouhodobé skladování se hodí pouze velké cukety s tvrdou, neporušenou slupkou. Pokud si chceme vypěstovat cuketu k zimnímu uskladnění, necháme zhruba na konci července dva plody na každé rostlině a sklidíme je teprve tehdy, až přestanou růst. Musí mít tvrdou slupku a při poklepu znít dutě. Po sklizni necháme u cuket zaschnout jizvu po stopce a poté je uložíme v chladném sklepě, kde se k nim nedostane mráz. Takto uložené cukety vydrží až do února či března dalšího roku. 

Cuketa v kuchyni

Vhodnější je sklizeň či nákup menších a středních cuket do velikosti 20 - 30 cm. Nejen, že mají menší obsah zrníček, ale mají nejvyšší obsah zdraví prospěšných látek. Nejvíce se jich nachází ve slupce, proto takto malé plody neloupeme. Při nákupu si samozřejmě cuketu dobře prohlédneme, aby nebyla poškozená, měkká anebo otlučená. V kuchyni lze cuketu využít prakticky na jakýkoli způsob. Můžeme ji dusit, zapékat, smažit, grilovat a také zavařovat. Jakkoliv je cuketa zdraví prospěšná a variabilní v kulinářském použití, je třeba si uvědomit, že má jednu slabinu. Tou je její chuť. Ta je naprosto nevýrazná, dalo by se říct, že cuketa je vlastně bez chuti. Proto je vždy třeba ji dostatečně ochutit.

Tip: Inspirujte se běžnými i méně známými recepty z cukety!

 



Diskuse k článku

  • Magdaléna

    09:32 13. 7. 2020 -1
    Kuracim hnojom,spodnú vrstvu premiesat,potom zeminu a stopko nezasypovat ,dobré je podlozit plody,aby nelezali na zemi,a viazat ako uhorky
  • jiří

    17:33 8. 4. 2020 0
    jj cuket bývá hafo celej rok, všechno zkrmím, kroceni jen jásají, rajčata a melouny už jim nejedou tak mají jako výtečné zpestření cukety
  • kamila Dufková

    22:32 19. 7. 2018 -3
    Neporadím, ale mám úplně stejný problém :-(. Žádný hnůj jsem nazarývala, tak to asi bude něčím jiným.
  • Petr

    22:32 15. 6. 2018 +7
    Pěstují cukíny už hodně let,nevím čím to je ale,malá cukína asi 20cm špička začne měknout a pak hnít,neví jestli je to přehnojené nebo něčím jinýmm,na jaře jsem zaryl králičí a ovčí hnůj a do toho jsem sadil sazenice,kdo poradí?Děkuji
    • Jana

      14:01 12. 5. 2021 -1
      Nedostatečné opýlení

Lunární kalendář

SOBOTA 22. 02. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 23. 02. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 24. 02. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 25. 02. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 26. 02. 2025
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
ČTVRTEK 27. 02. 2025
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
PÁTEK 28. 02. 2025
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, dnes je novoluní. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Jan Chaloupka: výkup palet a boxů, Pardubice
Máte k dispozici dřevěné palety,…
Krajcar, s.r.o.: kvalitní koupelnový nábytek
Koupelnový nábytek: skří…
ELmodul.eu Daniel Hlaváč: osazování plošných spojů
Společnost ELmodul.eu se zaměřuje na v…

Přepadá Vás únava a ospalost během dne? Nepodceňujte je

V poslední době se mi pořád chce spát, i když spím celkem dost. Přes den se cítím unavená, večer už nemám sílu...

Houbová polévka z čerstvých hub

to není houbová polévka to je bramboračka. Moje maminka dávala jen brambory, houby koření a jíšku

Tipy na zavařování hotových jídel se vám budou hodit třeba na dovolené mimo civilizaci

Za mě je postup v článku k zavařování masa a hotových jídel v pořádku. Vždycky se zavařovalo na dvakrát. Jedno...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

NABÍZÍM FLEXIBILNÍ PŮJČKY-- Dobrý den, jste v tíživé finanční situaci? Potřebuje...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

NABÍZÍM FLEXIBILNÍ PŮJČKY- Dobrý den, jste v tíživé finanční situaci? Potřebujet...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Požádejte o půjčku 100% online, získejte rozhodnutí za 10 minut. Požádejte o půjčk...
Zobrazit všechna témata

Zpomalený metabolismus: Mýtus nebo fakt? Jak si s tím poradit?

Zpomalený metabolismus je téma, které vzbuzuje mnoho diskuzí. Mnozí se domnívají, že pomalejší metabolismus může být příčinou přibývání na váze nebo únavy, ale je to skutečně pravda? A jak můžeme podpořit správ...

Přílišná citová vazba: Jak rozpoznat a vyřešit závislost na vztazích?

Citová vazba je v romantických vztazích přirozená, ale její přehnaná intenzita může vést k emocionální závislosti a problémům v komunikaci. Rozpoznejte včas znaky přílišné citové připoutanosti, její dopady na p...

Valentýnské menu jako z restaurace: Vsaďte na tyto delikátní recepty

Valentýnské menu je skvělým způsobem, jak oslavit 14. února svátek zamilovaných. Jste zapálenými amatérskými kuchaři či cukráři? Pak vás jistě potěší inspirace na výtečné pokrmy, neboť jak praví přísloví: „Lásk...

Toužíte si splnit sny? 7 tipů, jak se konečně dostat k vysněnému cíli

Každý večer usínáte s tím, že si moc přejete, aby se vaše sny vyplnili. Přes den myslíte na to, jaké by to bylo, kdyby… Poznáváte se v tom? Jestli toužíte po změně a chcete si začít plnit sny, začněte hned teď....

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Kávová masáž zpevní tělo a zajistí hladkou pokožku

Kávová masáž je luxusní procedura, která spojuje blahodárné účinky kávy s regenerací pleti. Díky kofeinu, který podporuje prokrvení a detoxikaci, se tato masáž stává účinným prostředkem pro zpevnění pokožky a z...

Digitální empatie jako terapeutický nástroj 21. století. Skutečně to funguje?

Na první přečtení se může zdát, že jde o oxymorón. Ovšem není tomu tak. Technologie v dnešní době je schopna poskytnout nám ono porozumění, po kterém tolik zdánlivě toužíme. V tomto směru je nejvíce užitečná um...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Život je jako jízda na horské dráze. Jednou jsi nahoře a pak dole

Novej rok 2025 je v plnym běhu a zima ve svym středu. Zanedlouho tu bude jaro, který mám spojený s takovou pohodou - pro mě je jaro znamením nový naděje a větší energie. Zpátky ale do přítomnosti. To, co mi připravil začátek roku, jsem si ani ve snu nedokázala představit.