Vegetariánská strava - mýty a fakta

Vegetariánská strava - mýty a fakta

Vegetariánství a veganství bývá považováno za životní styl. Jeho stoupenci řeší i jiné oblasti životosprávy, například nepijí alkohol, neberou drogy, odmítají používání kosmetiky testované na zvířatech, nenavštěvují cirkusy a vůbec se neúčastní aktivit, které jsou spojeny s omezováním práv a svobody zvířat.

Čtěte také:

Superfoods neboli superpotraviny a jejich přínos pro zdravé tělo i mysl

O veganech a vegetariánech koluje mnoho mýtů a pověr, které jsou většinou produktem neinformovanosti či obavou z neznámého. Přitom bychom se u nich mohli lecčemu přiučit a odlehčit tak našemu zažívání, které je často zatížené stresem a nárazovým přísunem nepříliš vhodných či nekvalitních potravin. Je ale strava bez živočišných produktů zdraví prospěšná? A čím se dá případně nahradit?

Původ vegetariánství

Kořeny slova vegetarián bychom mohli hledat v latinském vegetabilis, což znamená rostlinný, případně ve slovese vegetare, které označuje růst a rozvoj, či ve slově vegetus, které lze přeložit jako svěží a plný života.

Vegetariánství není jen módní záležitostí posledních let, jak by se mnozí mohli domnívat, ale jeho původ můžeme objevit již ve starém Řecku, Indii a dokonce i ve Starém zákoně, kde je Ráj popisován spíše jako zahrada plná plodů.

Druhy vegetariánství

Dnes už snad každý ví, že hlavním a společným znakem vegetariánů je, že nejedí maso v jakékoliv podobě. Ale mnohem méně se ví o tom, že vegetariáni se dále rozdělují do několika skupin podle potravin, které konzumují:

  • Laktoovovegetariáni – ze živočišných produktů ve svém jídelníčku mají mléko a mléčné výrobky, vejce a med
  • Laktovegetariáni – ze živočišných produktů do své stravy zařazují jen mléko a mléčné výrobky
  • Ovovegetariáni – si dovolují konzumaci vajec a medu, ale vynechávají mléko a mléčné výrobky

Další kategorie jsou označovány za přísnější formy bezmasé stravy a řadí se sem:

  • Vegani – jejich strava je výhradně rostlinného původu, ale dovolují si tepelnou úpravu
  • Vitariáni – stejná potrava jakou mají vegani, ale bez tepelné úpravy
  • Frutariáni – konzumují jen plody, které byly rostlině odebrány bez „poranění" (ovoce, některou zeleninu a ořechy)

Bezmasá strava jako symbol

Odmítání konzumace živočišných produktů není jen druhem stravování, je to zároveň životní styl a filozofie, která má širší vliv na člověka a jeho okolí. Bezmasá strava je protestem proti hromadnému zabíjení zvířat v nedůstojných podmínkách. Lidé vyznávající vegetariánství a obdobné směry se často snaží jít příkladem svému okolí a ukázat ostatním, že maso a živočišné produkty nejsou nutností v našem jídelníčku, a že se tedy dá žít i bez nich. Pohled na koloběh umělého pěstování zvířat, která jsou po celý svůj krátký život zavřená v kotcích či klecích bez dostatku pohybu a kvalitní výživy, je více než frustrující. Samozřejmě zde mluvíme o zvířatech z průmyslového chovu, která neprožívají plnohodnotný život a tudíž ani jejich maso nedosahuje přílišné kvality.

5152677697_728fe53aa6Proč ale běžně tolik lpíme na masných a mléčných výrobcích, nám mimo jiné může prozradit i nedávná historie. V období válek nebyly k dostání základní potraviny a celkově maso a masitá strava byly v historii vnímány jako zaručený zdroj energie a síly a také symbol blahobytu. Díky genetickému přenosu se v nás mohla usídlit informace spojená se strachem z opětovného nedostatku.

Vegani a vegetariáni jdou mnohdy ještě dále, a kromě stravy bez masa odmítají kosmetiku testovanou na zvířatech, některé oděvní materiály jako kůži, vlnu, hedvábí, nenavštěvují cirkusy, zoologické zahrady a jiné instituce spojené s omezováním práv zvířat. Často to jsou nekuřáci. Jejich základní filozofie by se dala popsat jako: Chceš-li změnit svět, tak začni u sebe.

Mýty a fakta o vegetariánské stravě

Maso a mléčné produkty jsou označovány za hlavní zdroj příjmu vápníků a bílkovin, které lidské tělo nutně potřebuje k přežití. Existují ale vědecké studie, které tvrdí, že lidské zažívání není uzpůsobeno k trávení masa, protože anatomická stavba našeho trávicího ústrojí a zubů se spíše podobá býložravcům. Při absenci masa v jídelníčku není vždy potřeba užívat chemické potravinové doplňky, většinu látek potřebných pro fungování organismu běžně nalezneme v přirozené formě v částech rostlin.

Vegetariánství se ve společnosti pohybuje na hranici přijetí a odsouzení, důvodem můžou být i případy, kdy přechod na rostlinnou stravu někomu způsobil zdravotní obtíže či dokonce smrt. Tyto případy se nastávají hlavně ze dvou příčin:

  • Lidé si myslí, že vegetariánem se stanou, když vynechají maso a budou jíst jen přílohu. Pokud je člověk zvyklý stravovat se především v zařízeních typu fast food a jeho strava se skládá spíše z rychlých cukrů (sladkosti), hranolek a podobných potravin a jeho životní styl není zcela ideální (kouření, alkohol, minimum pohybu), tak ho vynechávání masa nespasí. Těmto pseudo-vegetariánům se někdy říká „koblihoví vegetariáni".
  • Člověk trpící poruchou příjmu potravy maskuje svou vyhublost a odmítání jídla za vegetariánské postoje. Což na vegetariány nevrhá příznivé světlo, protože pak může panovat domněnka, že tento stravovací režim narušuje lidskou psychiku.

Z toho vyplývá, že vegetariánství se nedoporučuje těm, kteří nechtějí měnit své návyky a maso přestanou jíst jen proto, že to je v módě.

Jak je to s dětmi vegetariánů? Je správné, že nedostávají maso?

Jestliže jsou rodiče praktikující vegetariáni, kteří vynechávají jen maso a dokážou tělu dodat potřebné živiny, tak by neměl nastat žádný problém. Ovšem pokud by rodiče vyznávali přísnější veganské formy stravování a nutili by k tomu i děti, tak by mohli způsobit komplikace, které se mohou odrazit na vývoji dítěte. Vždy je třeba takovéto rozhodnutí konzultovat s lékařem.

Hrozí vegetariánům pokles váhy a ztráta energie?

Při přestupu na vegetariánskou stravu jde váha dolů hlavně u těch, co mají nadváhu, ale není pravidlem, že vegetarián = na kost vyhublý člověk. Mezi vegetariány jsou i sportovci, kteří rozhodně nevypadají neduživě. Se ztrátou energie se člověk může setkat především na začátku své cesty, kdy tělo na odlehčenou verzi jídelníčku reaguje detoxikací, ale u každého to může probíhat jinak. Stejně tak jako u půstu, který někoho okamžitě nabíjí a někomu způsobuje únavu, která se většinou týká jen prvních dnů.

Veganství

qskpslAby se člověk stal veganem, tak k tomu musí mít silný motiv. Vegani se živí čistě rostlinnou stravou a odmítají i nosit výrobky živočišného původu. Jejich důvodem bývá i to, že průmyslové zpracování znečišťuje svým odpadem životní prostředí. Veganská strava se může zdát trochu komplikovaná, především pro ty, co s ní teprve začínají. Místo mléka se pijí alternativy ze sóji, rýže, ovsa, kukuřice a mandlí, ač se to může zdát divné, tak například ochucené sójové mléko chuťově nerozeznáte od mléka kravského. Místo masa se používá tofu a sójové maso; vejce můžete při pečení nahradit třeba rozmačkaným banánem a podobně. Obchody se zdravou výživou jsou dnes bohatě zásobovány nejrůznějšími potravinami, a většina z nich Vás příjemně překvapí svou chutí.

V žebříčku stravování jsou vegani ještě na hranici normy, ale co někteří lidé přijímají jen s obtížemi, je odvětví frutariánů, kteří jedí jen to, co bylo rostlinám šetrně odebráno (nebo samo spadlo). Tady by stálo za zmínku, že každý by si měl najít takový životní styl, který mu není proti mysli. Stát se veganem nebo frutariánem pouze z domnění, že to je asi správné, nebo že je jím Váš partner, vede ke zdravotním i psychickým potížím, protože Vaše tělo bude frustrované a ve stresu. Jestliže ale se vším souzníte a cítíte, že to je to, co hledáte, tak Vám tento životní styl může naopak pomoci. Důležité je brát v potaz, že je třeba tělo dostatečně vyživovat a dávat mu všechny potřebné látky.

Ukázka některých látek a potravin při vegetariánské stravě

Látky

Doporuč. denní dávka

Vhodné potraviny

Bílkoviny

45 - 55 g

čočka, hrách, fazole, ovesné vločky,  brokolice, špenát, sójové výrobky, pšeničná mouka, dýňová a sezamová semínka, tvrdý sýr, tvaroh,...

Vápník

800 mg

bazalka, sezamová semínka, kapusta, mandle, rozinky,  sójové boby, čočka, špenát, hrášek,...

Železo

muži: 12 mg
ženy: 18 mg

dýňová a sezamová semínka, mák, oves, čočka, fazole, tofu,..

Hořčík

350 mg

dýňová a sezamová semínka, mák, sójové boby, buráky pražené, proso, oves, listový špenát,...

Sodík

2 - 3 g

uzený sýr, chléb, fazole, hlávkový salát, brokolice, jablka,...

Zinek

15 mg

mák, čočka, para ořechy, sójové boby, pšeničné klíčky,...

Vitamín B12

3 mg

mléko, mléčné výrobky, vejce, potraviny o vitamín B12 obohacené

Vitamín B3

12 - 25 mg

vejce, mléko, celozrnné potraviny, listová zelenina, houby, buráky

Vitamín B6

2 mg

brambory, banány, kvasnice, klíčící pšenice, listová zelenina

Vitamín C

50 - 100 g

zelenina (brambory,...), ovoce (citrusové plody)

Vitamín E

10 - 20 mg

rostlinné tuky, ořechy, celozrnné potraviny, vaječný žloutek, listová zelenina, broskve, sója,...

Problematika vitamínu B12

Vitamín B12 společně s kyselinou listovou je důležitý pro tvorbu krevních buněk a dobrou funkci nervového systému. V rostlinách ho najdeme v sotva patrném množství, proto se doporučuje těm, co nejedí vejce a mléčné výrobky, vyhledávat potraviny tímto vitamínem obohacené (sójové mléko, cereálie). U vegetariánů a veganů může zvýšený příjem kyseliny listové zakrývat symptomy nedostatku B12. Nedostatek vitamínu B12 postupně může vést k projevení neurologických problémů a těžké chudokrevnosti. Proto je zapotřebí hlídat si dostatečný přísun obohacených potravin, případně jíst pravidelně mléčné výrobky a vejce, jak je to v případě většiny vegetariánů.

Vegetariánství jako alternativní dieta

Lidé stále zkouší a vymýšlí nejrůznější druhy diet, vyvinuly se tak další formy postavené na vegetariánství, ačkoliv s původní filozofií nemají nic společného. Rozdělit je můžeme do tří kategorií:

  • Semivegetariáni – jedí živočišné produkty kromě tzv. červeného masa (hovězí, zvěřina,...)
  • Pulovegetariáni – z masa jedí jen kuřecí
  • Pescovegetariáni – vyhledávají hlavně rybí maso (podobné jako u středomořské diety)

 

Další druh diety vyřazuje z jídelníčku pouze mléčné produkty a mléko, což někteří činí dobrovolně, když mají pocit, že jim to pomůže shodit nadbytečná kila, a jiní dietu dodržují z nutnosti, protože buď mají alergii na laktózu, nebo na některou jinou složku mléka. Mléčné produkty neustále vyvolávají otazníky, jak to s jejich škodlivostí a prospěchem, proto je lepší, když si sami vyzkoušíte, co vyhovuje zrovna Vám. Každý organismus má snášenlivost na potraviny nastavenou trochu jinak, takže co jiní vychvalují, druhým nemusí být příjemné.

V případě, že si dietu vybíráte sami, byste se měli stát přísnými pozorovateli a sledovat, zda Vám dieta přináší užitek nebo spíše utrpení. Když si nevíte rady, tak je vždy lepší poradit se s odborníkem.

Pokud jste se rozhodli vyzkoušet, co vegetariánská strava obnáší, můžete se inspirovat vegetariánskými recepty.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

STŘEDA 22. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 23. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 24. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 25. 01. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 26. 01. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 27. 01. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 28. 01. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Tipy na zavařování hotových jídel se vám budou hodit třeba na dovolené mimo civilizaci

Naprosté nesmysly, co tu píšete.

U masa je klíčové dosáhnout dostatečně vysoké teploty (alespoň 120 °C) po ...

Pořiďte si rotoped. Urychlí hubnutí a cvičit na něm mohou i lidé s nemocnými klouby

Rotoped je skvělá záležitost, chce to ale hodně vůle na něm doma cvičit. U nás doma to vždycky dopadlo věšákem...

Vánoční cukroví bez cukru: užijte si zdravé Vánoce!

Tolik tuku na 40 g mouky je nesmysl, zvláště u těsta, do kterého dáme 200 g ořechů - to by v troubě neudrželo ...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Peníze na vašem účtu během několika minut Půjčit si můžete od 50 000 Kč do 91 50...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, abych vám pomohl překonat různé finanční starosti na vánoční večírek a o...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Speciální nabídka výhodné půjčky a oddlužení. Ocitli jste se v tíživé finančn�...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Finanční gramotnost u dětí: Mluvte s nimi o penězích a naučte je hospodařit

Finanční gramotnost je vedle psaní, čtení a počítání rozhodně další základní životní dovedností, kterou bychom měli naše potomky učit od raného věku. Uvádí se, že finanční návyky si děti fixují nejlépe ve věku ...

7x zdravé obědy do práce, které vám ušetří čas i peníze

Jíst zdravé obědy, zvlášť pokud na ně v práci máte jen půlhodinu, může být často téměř nadlidský výkon. Často tak jíme fast food nebo potraviny, které se zdravým stravováním nemají vůbec nic společného. Přitom ...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Biblioterapie aneb Jak nám čtení může sloužit k seberozvoji

Biblioterapie je vlastně forma psychoterapie, která využívá knihy a další formy literatury, aby nám pomohla zlepšit náš vlastní život. Případně může sloužit i jako podpůrná metoda, která posílí duševní zdraví. ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Konec roku a obvyklý bilancování

Vždycky, jak se přiblíží konec roku, mám pocit, že všechno hrozně rychle uteklo. Přijde mi, že Silvestr 2024 se sousedy jsme prožili včera, ale už je to 365 dní. Taky bilancujete? Přemejšlíte, co se vám povedlo a co ne? Já pokaždý. A rozhodla jsem se, že rok 2025 bude pro mě v mnoha ohledech přelomovej. Však jsem v čínskym znamení Had, a tak si my Hadi pojďme "svůj" rok užít naplno!