Alergie na lepek a celiakie nemusí být celoživotní problém. Můžeme se jich zcela zbavit?
Alergie na lepek nebo citlivost na lepek trápí v posledních letech čím dál tím více lidí. Mnohým z nich je pak dokonce diagnostikovaná celiakie. Jak se vlastně stane, že člověk začne mít z ničeho nic problémy a musí dodržovat přísnou dietu?
Citlivost na lepek, alergie na lepek a celiakie jsou vlastně tři stupně obtíží, se kterými se můžete setkat. Přičemž první dvě mohou být dočasné. Celiakie pak bývá již doživotním problémem. A je třeba ji řešit naprosto trvalou změnou stravovacích návyků
Proč vzniká alergie na lepek a celiakie?
U této zdravotní komplikace jde především o to, že působením lepku dochází k menším či větším změnám na povrchu sliznice tenkého střeva. Mizí zde takzvané mikroklky a klky. Kvůli tomu se pak povrch střeva sníží. A tím se zmenší i jeho schopnost trávení a vstřebávání živin. U diagnózy: alergie na lepek nebo celiakie, rozhodně nečekejte žádné zázračné léky. Řešením je pouze úprava jídelníčku. Člověk musí striktně dodržovat bezlepkovou dietu.
Alergie na lepek a celiakie: Jak moc je lepek nebezpečný?
Lepek neboli také gluten je obsažen téměř v každé mouce. Pokud tato mouka není označena jako „přirozeně bezlepková“. O tom za chvíli. Zjednodušeně řečeno tedy – lepek je vlastně směs bílkovin obsažená v obilných zrnech. A citlivost na lepek nebo alergie na lepek vzniká právě na tuto bílkovinu. Naprosto nejvíce lepku má pšenice. Té je nutno vyhýbat se velkým obloukem. Zároveň i potravinám, ve kterých je obsažena, byť ve stopovém množství. Pokud nás trápí citlivost na lepek, alergie na lepek nebo dokonce celiakie, pak je nutné vyloučit ze stravy veškeré další obiloviny (a mouky z nich) jako je špalda, žito, ječmen, oves. Dnes už se sice hovoří o tom, že pokud nás trápí alergie na lepek nebo celiakie, je možné oves v omezené míře konzumovat. Avšak nikdy netušíte, jak bylo s obilovinou nakládáno. Co se s ní dělo, než se dostala k vám. Lepší volbou je proto v každém případě sáhnout po ovesné mouce nebo ovesných vločkách, které jsou označeny jako „bezlepkové“.
Co jíst, když vás trápí alergie na lepek nebo celiakie?
Základem je vynechání všech potravin, kde se lepek nachází. Pečlivě kontrolujte, zda konzumujete přirozeně bezlepkovou stravu. Bát se nemusíte brambor, rýže, kukuřice, pohanky, sóji, luštěnin, amaranthu nebo jáhel. Zároveň jde i o suroviny, ze kterých se vyrábí bezlepkové mouky. Pro lidi, které trápí alergie na lepek a celiakie jsou dnes už k dostání kvalitní bezlepkové mouky. V nich je směs bezlepkových surovin a často bývá přidáván například i bramborový nebo kukuřičný škrob. A další přísady, které těsto podrží, aby se nerozpadalo. Právě lepek má v mouce onu „držící“ funkci. Takže pokud pečeme bez něj a chceme využít služeb jen jedné bezlepkové mouky, můžeme mít problém s konzistencí konečného výrobku.
Citlivost na lepek a alergie na lepek: Vznik
Velmi častá je fáma, že citlivost na lepek nebo alergie na lepek vzniká pouze u malých dětí. Tak to ale rozhodně není. Dokonce i celiakie se může přihlásit i v pozdějším věku. Výjimkou nejsou dvacetiletí nebo padesátiletí lidé. A proč je jich čím dál tím víc? Na vině mohou být nevhodné stravovací návyky, špatná strava. Ale také dnešní pšenice. Je úplně jiná, než jakou znaly naše babičky. Často se navíc sklízí za pomoci chemických prostředků, které ve stopovém množství mohou v mouce zůstat. V každém případě, pokud jíme opravdu hodně mouky a výrobky z ní, na problém si tak můžeme plíživě zadělávat.
Citlivost na lepek a alergie na lepek: Příznaky
Obtíže s lepkem jsou vcelku jasně rozpoznatelné. Pokud jde o citlivost na lepek nebo vás trápí alergie na lepek, pak vás po zkonzumovaném lepku začne bolet břicho a s největší pravděpodobností se objeví i průjmy. A nadýmáte se. Často může mizet chuť k jídlu.
Časem se může objevit i zvýšená kazivost zubů, bolesti kloubů, deprese nebo únava. Menší děti jsou pak často plačtivé, mrzuté a ubývají na váze. Je-li to citlivost na lepek, alergie na lepek nebo celiakie, pak se může objevit také anémie z nedostatku železa.
Citlivost na lepek a alergie na lepek: Léčba
V každém případě, pokud máte podezření, že se vás alergie na lepek nebo celiakie týká, zajděte ke svému lékaři. Ten provede příslušná vyšetření a nasadí vhodnou dietu. Respektive vysvětlí, jak se bezlepkově stravovat. Pokud to bude citlivost na lepek nebo alergie na lepek, pak nemusí jít o celoživotní problém. Tyto dva předstupně celiakie mohou vzniknout třeba jen ze stresu nebo nadměrné zátěže či dlouhodobějších nevhodných stravovacích návyků. Může jít tedy o řešitelnou záležitost. V případě celiakie je pak už skutečně nutná celoživotní úprava jídelníčku.
Alergie na lepek a celiakie: Může pomoci čínská medicína?
Tradiční čínská medicína říká, že si s obtížemi tohoto typu ví rady. Podle ní nejde o nic jiného, než o jistou formu energetického deficitu na úrovni dráhy sleziny. Ta je totiž z pohledu čínské medicíny odpovědná právě za trávení. Energetická nerovnováha tohoto orgánu může vzniknout nezdravou výživou, stresem, při opakovaném užívání antibiotik nebo hormonů. Alergie na lepek a celiakii tak čínská medicína řeší, krom diety, i svými vlastními bylinami.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku