Bolest zubů může ukazovat na jiné problémy
Bolest zubů patří mezi nejméně „oblíbené“ bolesti. Ten jeden malý kousek tvrdé tkáně v našich ústech dokáže totiž rozbolavět celé tělo, ale i psychiku. Pokud bolest zubů trvá delší dobu, zpravidla už neumíme ani říct, co přesně nás bolí. Všechno, zní obvyklá odpověď. Jak na bolest zubů? V prvé řadě se můžeme inspirovat také psychosomatikou nebo tradiční čínskou medicínou, která se zuby pracuje úplně jiným způsobem, a třeba nalézt důvod, proč nás zuby bolí.
Psychosomatika zuby: Ústní dutina je součástí trávicí soustavy
Ústní dutinou začíná náš trávicí trakt. Je to místo, kudy do svého těla dodáváme energii a živiny prostřednictvím potravy a vody. Vzhledem k tomu, že ústa jsou vstupní branou nejen pro látky vyživující, ale i ty, které nás ohrožují, nebude překvapením, že to zde doslova žije. Imunitní systém je zde trvale přichystán k akci. Pokud však vlivem nerovnováhy dáváme „špatné“ signály, může se toto prostředí stát „zkaženým“. Obsah slin totiž reaguje i na naši emoční stránku. Cítíte vztek, agresi, smutek? To všechno v těle vyvolá patřičnou reakci, která se následně odrazí i na stavu v ústní dutině. A pokud tento nevyvážený stav trvá dlouhou dobu (např. těžká životní situace, dlouhodobý stres, chronický zdravotní problém, vč. ekzémů, vysokého tlaku aj.), začnou naše zuby trpět. Tradiční čínská medicína jde tak daleko, že každému zubu navíc připisuje vliv konkrétních orgánů či emocí.
Bolest zubů: Který zub vás bolí?
O tom, který zub vás bolí překvapivě nemusí rozhodnout druh zubní pasty nebo mechanický způsob čištění zubů. I když svůj vliv samozřejmě mají. Nicméně, pokud si vezmeme na pomoc příměr s autem, pak i když umyjete auto s rozbitým řazením, stále nebude řadit dobře, i když se bude lesknout. A takhle je to trochu s očistou. Stejně jako není vhodná její absolutní absence, škodu může napáchat i přílišná hygiena. Jak k nám zuby promlouvají podle tradiční čínské medicíny?
- Řezáky – ukazuje na možné obtíže v oblasti ledvin, močového měchýře (obvykle bakteriální zánět) nebo také počínající zánět středního ucha
- Špičáky – upozorňuje na oslabení v oblasti žlučníku, při intenzivní bolesti se může jednat i o akutní zánět. Špičáky též souvisí s problémy s očima.
- Mezi špičákem a stoličkou – tato oblast se připisuje střevům, resp. stavu střevního mikrobiomu.
- Stoličky – ukazují na stav trávicího systému (tlusté střevo, žaludeční šťávy i stav slinivky).
- Šestky – první zuby, které máme až jako „druhé“. Často ukazují na možné potíže se štítnou žlázou, ale také na problémy v oblasti sleziny. Dolní šestky mohou být naznačovat také na problémy s cévami. Horní šestky jsou pak průvodcem při zánětech nosohltanu.
- Osmičky – zuby moudrosti dokáží skutečně potrápit. Zajímavé je, že se v nich odráží problémy s kardiovaskulárním systémem.
Zajímavé je, že někdy jsou to právě zuby, které se snaží „vychytat“ problém, který v těle vznikl. Paradoxem pak bývá, že k lékaři dojdete s problémem s okem, ale ten objeví zánět v ústech. Podobně tomu může být i u některých kožních problémů.
Bolest zubů: Očima psychosomatiky
Vedle orgánů se zuby pojí také s emocemi a též s určitými vývojovými fázemi. Co nám jednotlivé zuby naznačují?
- Jedničky a dvojky – vztah k rodičům (kdo je větší?), sebeprosazení, životní vůle, mezera mezi zuby naznačuje pocity nejistoty
- Trojky – přístup ke změnám, schopnost „růst“
- Čtyřky – vlastní touhy
- Pětky – kreativita, schopnost plnit si sny
- Šestky – životní postavení
- Sedmičky – vztah k okolí
- Osmičky – vnitřní já, spojení s „univerzem“ (kolektivním vědomím)
Jak na bolest zubů? První pomoc
U bolesti zubů často nezabírají ani běžné léky proti bolesti. Protože jich skutečně nemůžeme spořádat velké množství, je vhodné sáhnout i po přírodních zdrojích. I zde však je třeba s mírou. Co může být při bolesti zubů podporou?
- Hřebíček – nejúčinnější je hřebíčkový olej, ale lze také „rozkousnout“ a požvykovat celé koření. Obsahuje látku eugenol, který působí jako lokální anestetikum.
- Zázvor – stačí sáhnout po prášku, který nanesete na vlhkou vatičku (lze přidat i trošku červené papriky), vzniklou pastou potřete bolavé místo.
- Vanilkový extrakt, tea tree olej nebo máta – dělejte výplachy.
Autor: Markéta Palatin
Diskuse k článku