Červená řepa jako superpotravina? Šťáva z červené řepy vás nabije vitamíny
Ne nadarmo je červená řepa skutečně zařazená mezi superpotraviny. Krom toho, že je extrémně zdravá a našemu tělu prospěšná, je to také tradiční levná zimní zelenina. Je jí všude dostatek a připravit si z ní můžete nepřeberné množství vynikajících pokrmů i nápojů.
Červená řepa i šťáva z červené řepy zahřejí už od pohledu. Jsou tradiční zimní zeleninou i pochoutkou. Tělu navíc červená řepa dodá spoustu cenných látek. Ty nás pak mohou chránit před nemocemi z nachlazení. Ne nadarmo říkali naši předci, že je červená řepa důležitá součást jídelníčku.
Červená řepa: Z historie po současnost
Červená řepa je známou plodinou už odnepaměti. Například ve starém Římě se řepné listy nakládaly. Šťáva z červené řepy pak byla oblíbenou lahůdkou a hovořilo se o ní jako o elixíru mládí. Kořen zase sloužil k léčebným účelům. Využíval se tehdy na bolesti hlavy a zubů. U nás pak byla červená řepa předchůdcem brambor. A byla běžnou součástí jídelníčku v chudých rodinách.
Červená řepa: zavařování a recepty
Smoothie recepty 20x jinak - rychle zasytí a zaženou chuť na sladké
Červená řepa versus cukrová řepa
Ptáte-li se, jaké rozdíly má červená řepa a cukrová řepa, odpověď je prostá. Cukrová je bílá a výrobci ji obvykle používají k extrakci cukru a slazení zpracovaných potravin (sirup). Z červené řepy se však cukr extrahovat nedá. Obě řepy je však možné využívat jako krmiva pro zvířata.
Šťáva z červené řepy: Báječně chutná a je prospěšná
Červená řepa se dá jíst syrová. Můžeme ji i dusit, vařit, péct, zavařovat. Anebo právě konzumovat v tekuté formě. Šťáva z červené řepy má koncentrovaný obsah prospěšných látek. Doporučuje se například při očistných kůrách nebo při nutnosti doplnění některých minerálních látek. Šťáva z červené řepy se dá pít samotná nebo například ve smoothie koktejlech.
Červená řepa a cenné látky
Červená řepa v sobě ukrývá spoustu vitamínů a minerálů. Vařená řepa je skvělým zdrojem vitamínu C, vitamínu A, železa, hořčíku, draslíku, manganu, zinku nebo kobaltu a kyseliny listové, tedy vitamínu B9. Skrývá v sobě však i vitamín B12. V přírodní medicíně je červená řepa považována za dobrý prostředek pro krvetvorbu, zdravý zrak, dobrou peristaltiku střev, a dokonce může mít i vliv na menstruační cyklus.
Červená řepa: Dušená zelenina s kysanou smetanou
Přísady:
- 500 g červené řepy
- hrst kukuřice
- 2 lžíce na nudličky nastrouhané mrkve
- 1 cibule
- 1 jarní cibulka
- 100 ml zeleninového vývaru
- 100 ml kysané smetany
- půl lžíce hladké mouky
- 1 lžíce másla
- pepř
- sůl
- 1 lžíce strouhaného křenu
Příprava:
Neoloupaná červená řepa se musí nejprve uvařit. Pak ji necháme zcela zchladnout. Oloupeme ji a nastrouháme. Mezitím si rozpustíme máslo. Na něj vhodíme nadrobno pokrájenou cibuli. Jakmile je orestovaná do zlatova, přidáme mouku a uděláme jíšku. Přidáme vývar a do něj hned dáme i nastrouhanou řepu, a mrkev. Chvíli vaříme. Pak přidáme kukuřici, sůl, pepř a křen. Dle chuti můžeme přidat i pár kapek octa. Odstavíme, a nakonec vmícháme zakysanou smetanu. Červená řepa na smetaně se nakonec ještě ozdobí nadrobno nasekanou jarní cibulkou. Červená řepa v této úpravě se hodí například k masu. Ale můžete si ji dát i jen tak – nebo s bramborami – jako lehký pokrm.
Červená řepa nasladno: Netradiční brownies
Přísady:
- 500 g červené řepy
- 1 lžíce kvalitního kakaa
- 1 tabulka hořké čokolády
- 100 g třtinového cukru
- 50 g másla
- 150 g hladké mouky
- 1 lžička prášku do pečiva (bezfosfátového)
Příprava:
Červená řepa se musí nejprve očistit. Pak ji dáme vařit do vody. Vhodnější je tlakový hrnec, červená řepa v něm bude během chvilky. Po uvaření řepu vyjmeme, necháme zcela zchladnout. Poté se červená řepa oloupe. Nakrájíme ji na menší kousky a vhodíme do mixéru. Pořádně rozmixujeme. Máslo dáme do kastrolu a necháme rozpustit. Na kousky k němu nalámeme čokoládu a mícháme, dokud nebude i ona zcela rozpuštěná. V míse pak smícháme všechny ostatní ingredience – tedy mouku, cukr, kakao a prášek do pečiva. K těstu se přidá pomixovaná červená řepa. I rozpuštěná čokoládová směs. Těsto znovu mícháme – musí být zcela hladké. Pak jej nalijeme na plech s vyšším okrajem. Pečeme při teplotě 180 stupňů asi 30-40 minut. Po vytažení z trouby necháme brownies zcela zchladnout. Teprve pak se může červená řepa nasladko podávat.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku