Červená řepa je chutnou a extrémně zdravou potravinou

Červená řepa: Zimní zelenina, která pečuje o zdravé oči, srdce i pevnou imunitu

Naprosto nezaměnitelná červená řepa. Její zemitá chuť je naprosto originální a v kuchyni se s ní dá naprosto neuvěřitelně kouzlit. Navíc má červená řepa v sobě ukrytých tolik živin, že je obrovským přínosem pro naše zdraví.

Červená řepa je vynikajícím zdrojem antioxidantů a ukrývá se v ní i cenný betain, což je velice silný antioxidant s protizánětlivými a protihoubovými účinky. Červená řepa je rovněž bohatá na esenciální mikroživiny, přispívá ke zdraví kardiovaskulárního systému a podporuje zdraví očí.

Červená řepa a obsažené cukry

Červená řepa je často obviňována z toho, že v sobě ukrývá až příliš vysoké množství cukrů a tudíž je mnozí výživoví poradci při dietě příliš nedoporučují. Avšak pomineme-li skutečně vyšší obsah sacharidů, pak má červená řepa jen samé přednosti. Z nejzajímavějších živin je rozhodně nutné zmínit vitamín A. Obřím zdrojem je především vařený řepný list, ten navíc obsahuje i vitamín K a vitamín B2, tedy riboflavin či měď, hořčík nebo železo. I samotný plod, tedy červená řepa, v sobě ukrývá velké množství železa. Dále pak vitamín B9, mangan nebo draslík. Zkrátka spousta látek, které jsou pro naše zdraví nezbytné.

Čtěte také:

Celer – zázračná zelenina plná vitamínů, kterou oceníte nejen v kuchyni

Červená řepa je královna české kuchyně: Vyzkoušejte 6 receptů, se kterými oslníte

Oblíbená i nenáviděná. Kapusta je zimní zelenina, která nás doslova nadopuje vitamíny a dalšími cennými látkami

Červená řepa pro chuť i zdraví

Díky vysokému obsahu vitamínů a minerálů je červená řepa rozhodně ideálním spojencem pro naše zdraví. Z provedených studií bylo prokázáno například to, že konzumace betainu, který se v červené řepě hojně nachází, snižuje výskyt rakoviny kůže, jater a plic. A karotenoidy, které jsou zase obsažené v listech červené řepy, mohou pomoci předcházet některým druhům rakoviny. Jde však o studie, které byly provedeny zatím jen na zvířatech, výsledky studií na lidech zatím chybí. Nelze pominout však to, že červená řepa je pro člověka silným antioxidantem. Tedy chrání naše buňky před poškozením způsobeným volnými radikály.

Červená řepa v sobě ukrývá i lutein a zeaxantin, které jsou nezbytné pro zdravý zrak. Pomáhají předcházet makulární degeneraci a rovněž jsou prevencí i šedého zákalu. Některé studie prokázaly také to, že šťáva z červené řepy, měla příznivé účinky na sportovní výkon. A to tím, že při vysokém zatížení snížila požadavky těla na kyslík. Zároveň by červená řepa mohla mít při zatížení příznivé účinky na kardiovaskulární systém.

Červená řepa a barvivo

Jestliže budete červenou řepu jíst, může se stát, že několik hodin po konzumaci bude vaše moč či stolice načervenalá. Není se však čeho obávat. K tomuto jevu dochází, když jsou pigmenty řepy absorbovány střevem místo toho, aby byly zničeny. Na zbarvení má navíc vliv i několik faktorů, jako je kyselost žaludku, rychlost trávení, množství zkonzumované červené řepy atd. Nicméně načervenalá moč ani stolice nepředstavují žádné zdravotní riziko. 

Červená řepa chutná skvěle se zakysanou smetanou nebo s kozím sýrem

Červená řepa a jednotlivé druhy

Červená řepa je k mání v několika odrůdách. Nejen červená, ale i žlutá nebo bílá. Nejznámější je pochopitelně právě červená řepa. Bílá řepa se využívá zejména k výrobě cukru, říká se jí také “cukrová řepa” a žlutá řepa se připravuje stejně jako červená řepa, jen má jemnější a méně výraznou chuť. Aby vám řepa doma vydržela, je nutné si správně uchovávat. V chladném sklepě vám vydrží zhruba jeden až tři měsíce, v ledničce jen maximálně dva týdny. Ale můžete ji i zmrazit, tedy ideálně vařenou nebo zavařit. Možností je i sušená červená řepa. Chutná skvěle a neochudíte se o žádné její cenné látky. Můžete ji pak mlsat podobně jako klasické bramborové chipsy. 

Červená řepa: Příprava a konzumace

Červená řepa se dá konzumovat syrová, vařená nebo pečená. Bez ohledu na metodu přípravy se však doporučuje vařit řepu se slupkou, aby se minimalizovaly ztráty živin. A po uvaření nebo po upečení se také mnohem lépe loupe. A nevyhazujte ani listy červené řepy, z těch se dá připravit například vynikající pesto nebo špenát. 

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

NEDĚLE 22. 12. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 23. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ÚTERÝ 24. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 25. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ČTVRTEK 26. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 27. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 28. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Uzeniny Příbram, a.s.
Společnost Uzeniny Příbram, a. s. je český…
Zdravá výživa Ivančice
Obchůdek Spektrum Zdraví …
NATUR LIFE - zdravá výživa, Uherský Brod
Prodejna Zdravá výživa v Uhersk…

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Přemýšlíte o zútulnění bytu? Máme pro vás 7 praktických tipů od designerů

Zútulnění bytu si každý člověk představuje jinak, v konečném důsledku má ale jedno společné – v útulném domově se totiž každý cítí příjemně, uvolněně a bezpečně. Chcete-li i vy docílit jedinečné atmosféry, kter...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Nejlepší adventní trhy. Tipy, kam vyrazit v Česku i  v zahraničí

Je nejvyšší čas nasát pořádnou vánoční atmosféru. Koledy, svařené víno, punč, klobása na zahřátí, ale taky třeba trdelník. To všechno nabízejí tradiční adventní trhy. I když venku není sníh a rozhodně se nezdá,...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...