Červená řepa: Zimní zelenina, která pečuje o zdravé oči, srdce i pevnou imunitu
Naprosto nezaměnitelná červená řepa. Její zemitá chuť je naprosto originální a v kuchyni se s ní dá naprosto neuvěřitelně kouzlit. Navíc má červená řepa v sobě ukrytých tolik živin, že je obrovským přínosem pro naše zdraví.
Červená řepa je vynikajícím zdrojem antioxidantů a ukrývá se v ní i cenný betain, což je velice silný antioxidant s protizánětlivými a protihoubovými účinky. Červená řepa je rovněž bohatá na esenciální mikroživiny, přispívá ke zdraví kardiovaskulárního systému a podporuje zdraví očí.
Červená řepa a obsažené cukry
Červená řepa je často obviňována z toho, že v sobě ukrývá až příliš vysoké množství cukrů a tudíž je mnozí výživoví poradci při dietě příliš nedoporučují. Avšak pomineme-li skutečně vyšší obsah sacharidů, pak má červená řepa jen samé přednosti. Z nejzajímavějších živin je rozhodně nutné zmínit vitamín A. Obřím zdrojem je především vařený řepný list, ten navíc obsahuje i vitamín K a vitamín B2, tedy riboflavin či měď, hořčík nebo železo. I samotný plod, tedy červená řepa, v sobě ukrývá velké množství železa. Dále pak vitamín B9, mangan nebo draslík. Zkrátka spousta látek, které jsou pro naše zdraví nezbytné.
Celer – zázračná zelenina plná vitamínů, kterou oceníte nejen v kuchyni
Červená řepa je královna české kuchyně: Vyzkoušejte 6 receptů, se kterými oslníte
Červená řepa pro chuť i zdraví
Díky vysokému obsahu vitamínů a minerálů je červená řepa rozhodně ideálním spojencem pro naše zdraví. Z provedených studií bylo prokázáno například to, že konzumace betainu, který se v červené řepě hojně nachází, snižuje výskyt rakoviny kůže, jater a plic. A karotenoidy, které jsou zase obsažené v listech červené řepy, mohou pomoci předcházet některým druhům rakoviny. Jde však o studie, které byly provedeny zatím jen na zvířatech, výsledky studií na lidech zatím chybí. Nelze pominout však to, že červená řepa je pro člověka silným antioxidantem. Tedy chrání naše buňky před poškozením způsobeným volnými radikály.
Červená řepa v sobě ukrývá i lutein a zeaxantin, které jsou nezbytné pro zdravý zrak. Pomáhají předcházet makulární degeneraci a rovněž jsou prevencí i šedého zákalu. Některé studie prokázaly také to, že šťáva z červené řepy, měla příznivé účinky na sportovní výkon. A to tím, že při vysokém zatížení snížila požadavky těla na kyslík. Zároveň by červená řepa mohla mít při zatížení příznivé účinky na kardiovaskulární systém.
Červená řepa a barvivo
Jestliže budete červenou řepu jíst, může se stát, že několik hodin po konzumaci bude vaše moč či stolice načervenalá. Není se však čeho obávat. K tomuto jevu dochází, když jsou pigmenty řepy absorbovány střevem místo toho, aby byly zničeny. Na zbarvení má navíc vliv i několik faktorů, jako je kyselost žaludku, rychlost trávení, množství zkonzumované červené řepy atd. Nicméně načervenalá moč ani stolice nepředstavují žádné zdravotní riziko.
Červená řepa a jednotlivé druhy
Červená řepa je k mání v několika odrůdách. Nejen červená, ale i žlutá nebo bílá. Nejznámější je pochopitelně právě červená řepa. Bílá řepa se využívá zejména k výrobě cukru, říká se jí také “cukrová řepa” a žlutá řepa se připravuje stejně jako červená řepa, jen má jemnější a méně výraznou chuť. Aby vám řepa doma vydržela, je nutné si správně uchovávat. V chladném sklepě vám vydrží zhruba jeden až tři měsíce, v ledničce jen maximálně dva týdny. Ale můžete ji i zmrazit, tedy ideálně vařenou nebo zavařit. Možností je i sušená červená řepa. Chutná skvěle a neochudíte se o žádné její cenné látky. Můžete ji pak mlsat podobně jako klasické bramborové chipsy.
Červená řepa: Příprava a konzumace
Červená řepa se dá konzumovat syrová, vařená nebo pečená. Bez ohledu na metodu přípravy se však doporučuje vařit řepu se slupkou, aby se minimalizovaly ztráty živin. A po uvaření nebo po upečení se také mnohem lépe loupe. A nevyhazujte ani listy červené řepy, z těch se dá připravit například vynikající pesto nebo špenát.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku