Trápí vás chudokrevnost? Nápomocny by vám mohly být některé potraviny a byliny
Chudokrevnost je poměrně časté onemocnění, které postihuje jak ženy, tak i muže. I když někteří lidé mohou mít predispozice – špatná strava, chronické choroby, zánětlivé onemocnění střev či rodinná predispozice… Pokud vás trápí chudokrevnost neboli anémie, jste unavení, neustále ospalí a nemáte dostatek energie. Lze s tím vůbec něco dělat?
V našich žilách koluje téměř šest litrů krve. Jejím hlavním posláním je právě zásobovat tělo kyslíkem. Jestliže však toto okysličení není dostatečné, hrozí mnoho závažných onemocnění. Zjednodušeně tedy lze říci, že zdravá krem je základem našeho celkového zdraví. Příznaky, které chudokrevnost avizují, bychom tedy v žádném případě neměli přehlížet.
Chudokrevnost: Jakou úlohu má krev v těle?
Krev po těle neroznáší jen samotný kyslík, ale spolu s ním i mnoho dalších zásadních látek, které jsou pro lidské zdraví důležité. Ať už jde o vitamíny, minerály, hormony, enzymy a další. A na druhou stranu krev pak také odvádí odpadní látky k orgánům, které se postarají o jejich odstranění z těla. Chudokrevnost vzniká, když je řetězec nějakým způsobem narušen.
Podpora krvetvorby: Co jíst při chudokrevnosti a jak podpořit správnou funkci sleziny
Co všechno může způsobit nadváha? Cukrovka a vysoký krevní tlak jsou jen začátek!
Dieta podle krevní skupiny vás může dostat do formy! Vyzkoušejte ji
Jak vzniká chudokrevnost?
Chudokrevnost může vzniknout náhle anebo vzniká pomalu. Druhá varianta je horší v tom, že daný jedinec si na novou situaci vzniká postupně a pomalu. Tím nepříkládá žádnou váhu příznakům. Spíše si je jen omlouvá. Únavu například tím, že má teď hodně práce a podobně. A co se mezitím děje ve vašem těle? Může se stát, že se v kostní dřeni netvoří dost červených krvinek. Jedním z důvodů může právě i to, že organismus nemá dost železa, vitamínu B12 a kyseliny listové. Což jsou látky, bez kterých se krvetvorba neobejde. Příčinou však může být i masivnější krvácení nebo naopak časté krvácení. Menší krevní ztrátu si tělo poměrně snadno vyrovná, s většími ztrátami nebo u dlouhodobějších ztrát je to už náročnější.
Chudokrevnost a její příznaky
Jestliže jste často velmi unavení, bledí, buší vám srdce, hučí v uších nebo se vám často motá hlava. Dalším příznakem může být motání hlavy či hvězdičky před očima po tom, co rychle vstanete. Chudokrevnost se může projevovat i svěděním kůže a pálením lýtek nebo kotníků. Prozradit chudokrevnost mohou i bílé tečky na nehtech, popraskané koutky úst nebo nechutenství a další potíže spojené se zažíváním. Při chudokrevnosti se špatně hojí rány, zhoršuje se zrak a mohou se objevit i poruchy pozornosti.
Prokázaná chudokrevnost a její léčba
Hlavní je, chudokrevnost oficiálně prokázat – tedy dojít k lékaři, protože sami si tuto chorobu určit neumíme. Kromě krevních testů by měl lékař prohlédnout i oční spojivky, poslechnout si srdce, překontrolovat dýchání a pohmatem vyšetřit břicho a zjistit, zda nemáme zvětšená játra a slezinu. Lékař by se měl ptát i na náš jídelníček, životní styl a choroby i jejich léčbu – na vzniku chudokrevnosti se mohou podílet třeba pravidelně užívané léky. V případě chudokrevnosti u dětí by ho mělo zajímat i to, zda se narodily jako donošené nebo jestli jsou z dvojčat – i to se totiž, vedle dědičnosti, může na vzniku chudokrevnosti podílet.
V ideálním případě by mělo být výsledkem testů a vyšetření to, že určí příčinu chudokrevnosti. Nejčastěji to bývá právě již zmíněný nedostatek železa, kdy léčba je ho tělu začít v dostatečném množství dodávat. Na to většinou úprava jídelníčku nestačí, takže přijdou ke slovu přípravky, které ho obsahují. Dávka pro dospělého je kolem 300 miligramů na den. Taková léčba trvá někdy i rok. Podobně se postupuje při anémii z nedostatku kyseliny listové či vitamínu B12 – pak se dodávají tyto látky, většinou opět v kombinaci se železem.
Chudokrevnost: Potraviny bohaté na železo
Naše babičky znaly chudokrevnost také pod názvem bledničky. Jejich hlavní medicínou byla strava a bylinky. V případě stravy šlo o to, aby byla bohatá na vitamín B12, železo, měď a hořčík – tedy například droždí, hovězí játra, čočka, obiloviny, otruby, hnědé fazole, zelená zelenina, pšeničné klíčky, sušené švestky nebo meruňky, maliny, ostružiny či borůvky. Hodně železa ale najdeme i v hořké čokoládě nebo strouhaném kokosu, máku, rajčatech či paprice.
Na jaře se od nepaměti užívaly mladé kopřivy – ať ve formě čaje, ale i do salátů, nádivky či v polévce. Z kopřivy se také dělala šťáva, která se užívala po dobu jednoho měsíce – a to třikrát denně po lžíci. Skvělou medicínou je i mrkev – ať strouhaná či jen šťáva z ní. Pít můžete i šťávu z červené řepy.
Lidové léčitelství na chudokrevnost pomáhalo i několika čaji – hlavní složkou byla kopřiva a řebříček v poměru dva díly kopřivy a jeden díl řebříčku. Bylinky spaříme vroucí vodou a louhujeme, přecedíme. Čaj pijeme třikrát denně před jídlem. Vystačit si můžeme jen s kopřivou – lžíce sekané kopřivy zalijeme šálkem vroucí vody, louhujeme asi deset minut, přecedíme a pijeme jeden až dva šálky denně. Čaj lze přisladit medem.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku