Chia semínka pro zdraví. Jak moc jsou prospěšná a mohou nám i nějak ublížit?
Chia jsou drobná semínka šalvěje hispánské. U nás nejsou zatím populární tak dlouho, přesto si už našly své věrné fanoušky. A není se čemu divit. Chia semínka jsou bohatá na spoustu cenných látek a také na bílkoviny či vlákninu. Jsou ale lidé, kteří by se mi jim měli obloukem vyhnout. Neprospívají totiž všem…
Dá se říci, že jsou chia semínka obrovský hit. Přidávají se do pečiva, dělají se z nich alternativní “pudinky”, oblíbené jsou u veganů jako náhrada klasických vajec a často se přidávají i do salátů nebo do omáček. A někteří dokonce rádi popíjejí i vodu nebo džus s chia semínky.
Chia semínka se mění na gel
Chia semínka jsou oblíbená také pro to, že dokáží neuvěřitelně absorbovat tekutinu. Jejich absorpční schopnost je až taková, že dokáží nasát až dvanáctinásobek své původní velikosti. A právě toho se využívá v mnoha receptech velmi často. Výsledným produktem je pak gelovitá směs či hmota. Podobných výsledků je možno dosahovat jen s lněným semínkem nebo například tapiokou. Díky tomu, že chia semínka zvětšují svůj objem, jsou schopna poměrně rychle zaplnit žaludek konzumenta. Tudíž jsou značně oblíbená především u hubnoucích jedinců. Taková voda s příměsí chia semínek totiž dokáže poměrně rychle a hlavně na delší čas zahnat hlad.
Dýňová semínka při vaření nevyhazujte! Připravte si z nich zdravé mlsání
Chia semínka jako náhrada vajec i pro zahušťování polévek
Semínka pro chuť i zdraví. Slunečnice, mák nebo sezam? Pročistí tělo a dodají chybějící energii
Chia semínka a jejich přínos pro zdraví
Chia semínka mají své účinky na lidské zdraví v mnoha oblastech i vědecky podpořené. Rozhodně jsou skvělým zdrojem vlákniny, bílkoviny, nenasycených tuků a antioxidantů. A ukrývají se v nich i vitamíny skupiny B a spoustu minerálů. Zejména pak vápník, hořčík, železo, fosfor či zinek.
Ze zdravotního hlediska se hovoří o tom, že chia semínka mohou snižovat vysoký krevní tlak. Je to dáno tím, že antioxidační sloučenina v chia semínkách (kyselina chlorogenová) se považuje za účinného pomocníka při snižování právě vysokého krevního tlaku. Rovněž mohou údajně eliminovat záněty v těle, za to by mohla být zase zodpovědná obsažená kyselina kávová. Vzhledem k tomu, že jsou chia semínka bohatá na vlákninu a obsahují omega-3 mastnou kyselinu (alfa-linolenovou), mohou být značným přínosem pro zdraví našeho srdce a vůbec celého kardiovaskulárního systému. Stejná kyselina může, podle expertů, hrát významnou roli také při podpoře zdravých a silných kostí. Podle některých studií mohou chia semínka podporovat optimální hladinu krevního cukru. A díky obsaženým látkám mohou mít i pozitivní vliv pro naši pokožku.
Chia semínka při hubnutí
Chcete-li zhubnout nějaký ten kilogram, pak je voda s příměsí chia semínek velmi zajímavým doplňkem stravy. Pomůže zasytit a dodá důležité živiny. Můžete ji využít i jako náhradu jednoho denního jídla. Rozhodně ale nezapomínejte ani tak na zdravou a vyváženou stravu a optimální pohybovou aktivitu.
Na jednu porci chia-vody se využívá polévková lžíce (20 g) chia semínek. Nasypte je do 200 ml vlažné vody a nechte chvíli odstát. Poté vypijte. Vzhledem k tomu, že chia semínka obsahují obrovské množství vlákniny, je však nutné nadále pít i dostatečné množství tekutiny. V opačném případě byste mohli zvýšit riziko vzniku zácpy.
Chia semínka a nežádoucí účinky
Nevýhodou chia semínek je i to, že vláknina v nich obsažená může u některých jedinců způsobovat žaludeční nevolnost. Především jde o ty, kteří nejsou zvyklí přijímat dostatečné množství vlákniny v běžné stravě. V takovém případě se pak doporučuje začínat skutečně s malým množstvím chia semínek a postupně pak přidávat. V opačném případě by vám mohla chia-voda způsobit nevolnost.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku