Je kokosové aminos skutečně zdravá náhrada za tradiční sójovou omáčku?
Pokud jste milovníci asijského jídla, pak už jste se možná s kokosovým aminos setkali. Jde o zdravější náhradu sójové omáčky a získává se fermentací mízy z kokosové palmy v kombinaci s mořskou solí. Kokosové aminos je bez lepku, vegan a především neobsahuje sóju, tedy velký alergen.
Kokosové aminos v sobě ukrývá veškeré benefity kokosu, tedy i prospívá našemu zdraví. V kuchyni je pak možné využít jej nejen jako náhražku sójové omáčky, ale také jako výživné dochucovadlo jídel.
Kokosové aminos plné živin
Kokosová omáčka aminos neboli kokosové aminos je díky kokosové míze plná přirozených aminokyselin. Proces výroby je vlastně snadný. Kokosová míza se vyklepává z kokosových květů. Poté prochází procesem fermentace a mísí se se sušenou mořskou solí bohatou na minerální látky. Výsledný produkt, tedy kokosové aminos, pak dokáže skvěle dochutit a zvýraznit chuť potravin.
Kokosový olej – zázrak za pár korun na vlasy, pleť i zuby
Složení kokosového aminos
Kokosové aminos obsahují 17 přirozeně se vyskytujících aminoykyselin, mají téměř dokonale vyrovnané pH a nízký glykemický index (35) a jsou považovány za poměrně zajímavý zdroj vitamínů skupiny B. Kokosové aminos má dokonce až o 300 procent méně sodíku než běžně dostupná sójová omáčka. A protože pochází z kokosové šťávy, chutná kokosové aminos ještě o kousek lépe než klasická sójová omáčka.
Kokosové aminos a zdravotní benefity
Kokos a výrobky z kokosu mají nezpochybnitelné benefity pro naše zdraví. Především pak chrání srdce a vlastně celý kardiovaskulární systém a reguluje hladinu cholesterolu. Kokos navíc zvyšuje HDL cholesterol (takzvaný “hodný”).
Kokosové aminos pro zdravé srdce:
Krom výše uvedeného v sobě ukrývají kokosové produkty antioxidanty, které prokazatelně chrání srdce a regulují hladinu krevního tlaku.
Kokos a diabetes:
Vědci zjitili, že sójové produkty mohou představovat určité riziko pro naše zdraví, zatímco výrobky z kokosu tato rizika znatelně snižují. Vysoké množství sóji ve stravě může zvyšovat riziko cukrovky i dalších metabolických problémů. Kokos naopak tyto obtíže léčí.
Kokosové aminos na hubnutí:
Konzumace kokosou a kokosových produktů zvyšuje hladinu adiponektinu v krevním oběhu. Adiponektin pochází výhradně z tukové tkáně a do krevního oběhu se vylučuje. A platí jednoduchá rovnice. Čím více adiponektinu, tím méně tukových zásob. Kokosové aminokyseliny tak mohou pomáhat s prevencí, ale i s léčbou obezity.
Kokos posílí imunitní systém:
Kokosové aminokyseliny mají vysoký obsah antioxidantů, které působí proti nebezpečnému vlivu volných radikálů v těle a snižují tak oxidační stres. Už jen tím posilují odolnost organismu proti nemocem.
Kokosové aminos pro psychické zdraví:
Míza z kokosových květů, která se k výrobě kokosového aminos používá, ukrývá vysoký obsah proteinu inositolu. Ten má pozitivní vliv na osoby trpící panickou poruchou, depresi, obsedantně-kompulzivní poruchu či další potencionálně vysilující duševní stavy.
Kokosové aminos versus sójová omáčka
Jediná věc, kterou mají kokosové aminokyseliny a sójová omáčka společnou, je podobná chuť výsledného produktu. Sójová omáčka má bohatší chuť, kokosová omáčka je o něco jemnější a sladší. Sója je obrovský alergen, omáčka obvykle obsahuje lepek, často se v ní vyskytuje glutamát sodný a aby se prodloužila trvanlivost, prochází syntetickým fermentačním procesem. Kokosová omáčka obsahuje jen dvě složky: mízu z kokosové palmy a mořskou sůl, nejedná se o alergen a především pak v sobě ukrývá antioxidanty a proteiny, které prospívají našemu zdraví.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku