Kolagen je v kurzu. Po kterém se vyplatí sáhnout? A jaké alternativy jsou vhodné pro vegany?
Možná kolagen znáte jako přísadu do oblíbených krémů nebo pleťových sér. Hojně se však také objevuje jako prášek pro přípravu nápoje, který má vypnout pleť a pomoci předcházet bolestem kloubů. Co to tedy vlastně ten kolagen je? A je skutečně tak zázračný?
Kolagen je ve vodě nerozpustná bílkovina. V našem těle jde o nejběžnější protein. Nachází se ve svalech, kostech, kůži, šlachách, cévách i v trávicím systému. Jeho výhody jsou nesporné: dodává pokožce pevnost, pružnost a pomáhá ji vypnout. A pokud jde o naše klouby a šlachy, zde funguje jako “lepidlo”, které drží všechno v našem těle pohromadě. Problém je však ten, že s věkem kolagen ztrácíme. Dodávat jej tedy tělu zvenčí, je rozhodě žádoucí.
Kolagen jako kompexní protein
Kolagen v sobě ukrývá až 19 různých aminokyselin. Zvlášť skvělé jsou arginin, glutamin, glycin a prolin. Díky svému složení je kolagen schopen udržovat tvar pojivových tkání. Produkce kolagenu však v našem těle zpomaluje postupem času, jak stárneme. Právě kvůli tomuto degenerativnímu procesu můžeme vidět známky stárnutí, jako jsou vrásky, ochablá kůže nebo bolesti kloubů v důsledku opotřebované chrupavky. Značný vliv má však i životní styl. Nežádoucí je konzumace stravy s vysokým obsahem cukru, kouření, nadměrná konzumace alkoholu i příliš mnoho opalování. To vše přispívá k vyčerpání hladiny kolagenu.
Suchá a popraskaná kůže může být signálem některých onemocnění
Avokádový olej do kabelky každé ženy! Hydratuje, omlazuje pokožku a zmenšuje vrásky
Manukový med pomáhá nejen ke zdraví, ale i ke kráse. Pleť, kůže i vlasy získají opět zdravý vzhled
Výhody kolagenu pro lidské zdraví
Kolagen prokazatelně zlepšuje zdraví pokožky. Je to nejlepší přínos, který nám kolagen může nabídnout. Pokud máme v těle kolagenu dostatek, kůže vypadá pevně, je hladká a kožní buňky se normálně obnovují. Mezi výhody kolagenu patří rovněž redukce strií a celulitidy. A kolagen pochopitelně zajistí i elasticitu pokožky, tudíž redukuje případné dolíčky. Hojně je kolagen ordinován také v případě kloubních bolestí.
Kolagen podporuje strukturu kostí a zvyšuje jejich pružnost. Umožňuje nám tak pohyb bez bolesti. Funguje vlastně podobně, jako když namažete panty u dveří. Kolagen je však prospěšný i pro střeva. Pomáhá rozkládat bílkoviny a zklidňuje střevní výstelku a opravuje poškozené buněčné stěny.
Nejlepší zdroje kolagenu
Naši předkové neměli s nedostatkem kolagenu problém, neboť jejich strava přirozeně zahrnovala celoživočišnou stravu. To znamená, že jedli i kůži, šlahy či vazy zvířat. Tomu se dnes vyhýbáme a vyhazujeme je. Kolagen obsahují především potraviny s vysokým obsahem bílkovin. Rozhodně jde o hovězí či kuřecí maso, ryby nebo vejce. Pokud chcete podpořit přirozenou tvorbu kolagenu v těle, pak byste měli do jídelníčku zařazovat hodně tmavé listové zeleniny, avokádo, lněná semínka, ořechy, fazole, papriky, rajčata, houby, česnek, bobulovité ovoce, brokolici a celozrnné potraviny.
Doplňky stravy s kolagenem
Doplňků stravy s koleganem je celá řada. Prakticky je jedno, po kterém sáhnete. Nejběžnější je hovězí, kuřecí nebo mořský kolagen. Jestli chcete užívat veganský kolagen, budete muset sáhnout po speciálním doplňku stravy. Rostliny totiž žádný kolagen neobsahují, tudíž se z nich nic takového nemůže vyrábět. Veganský kolagen tak pochází výhradně z laboratoře. Například některé bakterie a kvasinky dokáží vytvářet geny, které tvoří právě stavební bloky kolagenu. Takový výrobek pak poskytuje stejné výhody jako živočišný kolagen. Alternativou pak mohou být výrobky, které obsahují hlavní aminokyseliny kolagenu.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku