Kuperóza? Když si žilky v obličeji dělají, co chtějí. Víme, jak se problému zbavit
Kuperóza je postižený drobný cév, tedy žilek, kapilár a arteriol. Cévky ztrácí pružnost a ztenčuje se i jejich stěna. Žilky prosvítají skrz kůži a pokožka je celkově citlivá. Ve výsledku je náchylná k červenání. Kuperóza se může projevit kdekoliv na těle, ovšem v obličeji je to nejčastější. A právě zima je v tomto směru pro pokožku nejnáročnějším obdobím.
Zjednodušeně lze říci, že kuperóza vzniká, pokud je snížená funkce elastických vláken žilní stěny. Pokožka tak postupně ztrácí pružnost, trvale se rozšiřují kapiláry a jsou viditelné pod kůži. Pokud se problém neřeší, pleť je stále citlivější a postupně se rozvine právě kuperóza, tedy trvalé zarudnutí. Jestliže ani nyní potíže neřešíme, může se v dalším stádiu rozvinout onemocnění zvané rosaea čili růžovka.
Kuperóza: Nejen estetický problém
Kuperóza je vlastně problém kožní. Nejde jen o nějaké začervenání, které schováme pod make-upem. Jde o zdravotní komplikaci, kterou je rozhodně nutné řešit. Kromě začervenalé pokožky a výraznějších žilek v obličeji, charakterizuje kuperózu také suchost, citlivost a někdy i nepříjemné píchání v postižených místech. A proč se vlastně objeví? Důvodů je mnoho a některé z nich nelze nijak ovlivnit.
Liftingová masáž obličeje místo chirurgických zákroků
Domácí peeling na obličej za pár minut. Inspirujte se těmito skvělými tipy!
Trápí vás suchá pokožka okolo očí? Poradíme, jak s ní zatočit
Mezi ty hlavní důvody vzniku kuperózy patří genetika, hormonální změny (puberta, užívání hormonální antikoncepce, těhotenství, menopauza), vysoký krevní tlak, nadměrný stres, nevhodné stravovací návyky a kuperózu mohou spustit dokonce i některá jiná kožní onemocnění (ekzém, lupénka…). Mezi další faktory, které vznik kuperózy podporují, patří nadměrné vystavování pleti slunečnímu záření či mrazu, rychlé přechody z tepla do zimy, pobyt ve znečištěném prostředí, dlouhodobý velký stres, kouření či popíjení alkoholu. V raném stádiu se zarudnutí občas objeví a pak zase zmizí, v pokročilejším stádiu je již začervenání stálé a viditělné jsou i žilky v obličeji.
Přírodní prostředky na kuperózu
Kuperóza není sice onemocnění bolestivé, ale může mít značně negativní dopad na psychiku. Problém je, že kuperózu nelze zcela vyléčit. Je však možné natolik minimalizovat příznaky a zlepšit vzhled pokožky, že na vás nikdo nepozná, že nějaký problém máte. Mezi nejčastější varianty léčby, které vám nabídne dermatolog, patří některé druhy léků. Různé krémy či gely, které by měly obsahovat panthenol, alantoin, aloe vera nebo kořen lékořice. Vhodná je i laserová terapie nebo elektrokoagulace čili léčba pomocí elektrického proudu. A rozhodně je nutné vyvarovat je spouštěčů onemocnění. Tedy kouření, alkoholu, nevhodných potravin (cukr, sladkosti, ostré potraviny) i přímému slunečnímu záření.
Přírodní prostředky pro zlepšení stavu kuperózy
Mezi osvědčené přírodní prostředky při kuperóze patří například extrakt z červené řasy. Ten totiž přímo posiluje kožní bariéru a je schopen snížit mírné až střední zarudnutí. Vyzkoušet můžete i za studena lisovaný šípkový olej nebo krémy s probiotiky. Z bylinek je pak vhodné sáhnout po měsíčku, kopřivě nebo levanduli. Ideálně si pořiďte vhodnou kosmetiku, která extrakt z těchto bylin v sobě ukrývá.
Kuperóza a rutin
Jestliže vás trápí kuperóza, rozhodně byste měli začít užívat rutin. Ten se přirozeně nachází v největší koncentraci v pohance. Ideální je konzumovat samotnou pohanku a z jejích slupek si připravovat odvar. Na rutin je dále bohatý také artyčok, jablka nebo přeslička. Případně můžete sáhnout po vhodném doplňku stravy. Ovšem pozor: aby rutin plnil svou funkci, je nutné užívat k němu také vitamín C nebo jíst dostatek potravin, které jsou na céčko bohaté.
Chcete se zbavit kuperózy? Dodržujte pravidla
V případě, že máte s kuperózou problém, je nadmíru důležité dodržovat pitný režim. Ten by měl obsahovat však ideálně jen čistou vodu, vodu s citrusy nebo bylinné či ovocné čaje. Zapomeňte na sladké šťávy, koncentrované džusy, energetické drinky či alkohol. Odhoďte i cigarety. Nejen klasické, ale i elektronické. Nevhodné je pak saunování či opalování.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku