Kyslík jako moderní léčivo i prevence nemocí. Oxygenoterapie neboli léčba kyslíkem dobývá svět
Terapie kyslíkem neboli oxygenoterapie se v posledních letech stala poměrně zajímavou záležitostí. A je dobře, že se o ní ví a její popularita je na vzestupu. V době, kdy jsme neustále vystresovaní a něčím oslabováni, se na tělo nedokysličuje. Z toho pak mohou vznikat nejrůznější problémy. Oxygenoterapie může hodně prospět.
Oxygenoterapie vlastně ale není vůbec nic nového. Kyslík jako terapeutický prostředek se využíval už dávno před tím, že byla tato moderní metoda vůbec pojmenována a stal se z ní hit. Rozhodně dobrou zprávou je, že jde o metodu léty prověřenou a rozhodně bezpečnou.
Kyslík jako moderní lék
Kyslík byl objevený v roce 1774. Je to chemický prvek, který je jednou z hlavních složek zemské atmosféry. Jeho přítomnost je naprosto nezbytná pro existenci většiny živých lidských organismů na Zemi. Krom toho, že je kyslík pro nás život nezbytný, je také téměř až zázračný. Udržuje mládí, zdraví i chuť do života. Právem mu jsou připisovány dokonce takzvané anti-aging účinky. Tedy takové, které zabraňují stárnutí. Jestliže má naopak náš organismus kyslíku málo, je takzvaně nedokysličený, může nám to přinést mnoho problémů a zdravotních obtíží. Terapie kyslíkem (oxygenoterapie) je proto doporučována nejen jako lék, ale rovněž i jako preventivní prostředek, který nám může zajistit lepší zdraví.
Džala néti: čistý nos a správné dýchání nejen pro jogíny
Holotropní dýchání vyvolává rozšířený stav vědomí
Dýchání do břicha zlepšuje koncentraci, podporuje srdeční činnost a slouží i k relaxaci
Oxygenoterapie: Nejen, když kyslík chybí
Napadlo vás někdy, že byste mohli mít v těle nedostatek kyslíku? A co když tomu tak skutečně je? Nejčastěji to poznáte podle toho, že jste stále unavení, špatně se soustředíte, jste roztěkaní, zrazuje vás paměť, jste celkově zpomalení, trápí vás časté bolesti hlavy nebo se vám třeba zhoršil zrak či sluch. I na to může mít nedostatek kyslíku obrovský vliv. Nebo jste snad kuřáci? Výše uvedené příznaky se často objevují u lidí, kteří jsou často ve stresu, nestíhají, mají málo času a neustále chvátají. Nezastaví se, nemají čas na sebe ani na správné dýchání. V takovém případě pak mohou pomoci jen dvě věci: buď se zklidnit, naučit se relaxovat, meditovat a správně dýchat.
Případně pak rychlejší pomocní může být zmíněná oxygenoterapie. Metoda je to jednoduchá a bezpečná, tudíž se jí rozhodně nemusíte bát. Jde o to, že při terapii kyslíkem (oxygenoterapie) inhalujete v klidu kyslík ve vyšší koncentraci než v jaké je přirozeně přítomný ve vzduchu. Následně se vám pochopitelně zvýší i koncentrace kyslíku v krvi, krevní oběh se zrychlí a tím se pak dostává více kyslíku i do všech ostatních tkání.
Oxygenoterapie jako moderní léčebná metoda
Veškeré studie a výzkumy, které v této oblasti proběhly, jednoznačně potvrdily pozitivní vliv kyslíku na lidské zdraví. Lidé, kteří se oxygenoterapie pravidelně účastnili, pociťovali menší únavu a hovořili o tom, že mají více energie. To může být pochopitelně dáno i tím, že kyslík napomáhá urychlení růstu a regeneraci buněk. Oxygenoterapie rovněž urychluje hojení ran, zlepšuje se psychický stav a zpomaluje se proces stárnutí. To ale stále není všechno. Oxygenoterapie může mít při dlouhodobější aplikaci pozitivní vliv rovněž na zvýšení fyzické kondice, má kladný vliv na cukrovku, pomáhá snižovat vysoký krevní tlak a dokonce napomáhá léčit poinfarktové stavy. Rozhodně byste měli terapii kyslíkem podstoupit i v případě, že vás trápí dýchací potíže nebo máte po nemoci, která zaútočila na vaše dýchací ústrojí. Oxygenoterapie je vhodná i při obtížích se zažívacím ústrojím nebo nervovým systémem.
V každém případě je oxygenoterapie vhodná při rekonvalescenci po běžných onemocněních nebo i po operacích. Terapie kyslíkem se provádí na mnohých místech, případně je možné pořídit si domů takzvaný inhalační kyslík a po poradě s lékárníkem či terapeutem je možné oxygenoterapii provádět i doma. Pokud však trpíte nějakým chronickým onemocněním, je vhodné terapii kyslíkem probrat i s vaším ošetřujícím lékařem. Při některých onemocněních (zvýšená funkce štítné žlázy, epilepsie atd.) nemusí být oxygenoterapie vhodná.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku