Muškáty v truhlíku na okně nejsou jen ozdobou, jde i o zajímavý doplněk přírodní medicíny
Muškáty patří mezi jedny z nejoblíbenějších květin, které na sezónu dáváme do truhlíků. Jsou absolutně nenáročné, krásně vypadají a umí se hezky rozrůstat. Věděli jste však, že muškáty patří mezi rostliny alternativní medicíny? Zvládnou toho opravdu hodně.
Léčivý muškát neboli Pelargonium sidoides je typická rostlina na českých oknech, balkónech a v zahradách. S jinou rostlinou se snad ani zaměnit nedá. Své původní kořeny má v jižní Africe, kde se odpradávna využívala v tamní tradiční medicíně. Domorodci kmenů Zulu nebo Xhosa i dalších kmenů jej považují za vysoce cenné léčivo. Kořeny muškátu využívají například k léčbě plicních onemocnění. A moderní studie potvrdily, že dělají dobře. Muškát má totiž antibakteriální a imunostimulační účinky. Extrakt z muškátu se proto dnes využívá i v naší medicíně. Muškát můžete najít i pod označením Umckaloabo. Tento název v překladu znamená “silný kašel”.
Muškát jako zajímavý pomocník na imunitu
I když je u nás muškát zavedený spíše jen jako okrasná rostlina, má muškát řadu pozitivních účinků na náš organismus. Je to silný antibakteriální přírodní prostředek, a to především díky umckalinu a dalším obsahovým látkám. Například díky derivátům kyseliny gallové může značně pozitivně působit na náš imunitní systém. Výtažek z muškátu, který se dá koupit i v lékárnách, usnadňuje přesun hlenů z průdušek, posiluje činnost plicních sklípků, zklidňuje dýchací ústrojí a usnadňuje dýchání.
Podrobný návod, jak na letní řez meruněk, jabloní a dalších ovocných stromů
Muškátový ořech v pěti směsích koření. Upotřebíte jej nejen do omáček
Muškát pod mikroskopem odborníků
Vzhledem k tomu, jak hojně je v Africe rostlina využívaná, dostala se pochopitelně i do hledáčku moderních vědců. Ti se proto rozhodli muškát důkladně prozkoumat. Díky mnoha studiím byl jednoznačně prokázaný antibakteriální (proti bakteriím), antimykotický (proti plísním), antivirotický (proti virům) i imunostimulační (posilující imunitu) účinek této rostliny. Likviduje dokonce i bakterie, kterých je všeobecně těžké se zbavit (zlatý stafylokok, Escherichia coli, Haemophilus influenzae, Klebsiella pneumoniae a podobně). Studie na dospělých lidech i dětech (6-18 let) s akutní bronchitou, které byly provedeny, jednoznačně prokázaly účinnost a zkrátily dobu onemocnění.
U nachlazení se pak zjistilo, že výtažek z muškátu snižuje symptomy nachlazení a rovněž zkracuje dobu onemocnění. Přičemž extrakt z muškátu u všech studií vykazoval naprosté minimum nežádoucích účinků. Pouze u některých jedinců byly zaznamenány gastrointestinální potíže. Ovšem zhruba stejný výskyt těchto obtíží byl zaznamenán i ve skupině pacientů, kteří užívali placebo. Výtažek z muškátu má dokonce i značnou účinnost proti herpesvirům HSV-1 i HSV-2.
Muškát na balkóně nebo zahradě
Jestli jste dostali chuť si vlastní muškát vypěstovat, pusťte se určitě do toho. Ovšem počítejte s tím, že muškáty jsou velmi citlivé na chlad, takže nesmí pomrznout. Pěstovat je můžete jen jako letničku. Pokud byste chtěli, aby přes zimu přežili, museli byste je zazimovat ideálně na nějaké chladné stanoviště, kam se nedostane mráz. Za pokojovou teplotu vám vděční ale rozhodně nebudou. Teď přes sezónu však rostlina potřebuje dostatek světla a rozumnou zálivku. V žádném případě je nepřelévejte. Substrát sice musí být stále vlhký, ale nikoliv mokrý či suchý. V sezóně pak není třeba ani hnojení. To se střídmě používá jen v případě přezimování. Je také dobré vědět, že po přezimování se rostlina vytáhne do výšky, což jí neprospívá. Nebojte se a přerostlé šlahouny zastřihněte. Rostlina by neměla mít stonky delší než cca patnáct centimetrů. Odstřihnuté kusy následně můžete využít jako řízky, ze kterých budete mít nové rostlinky.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku