Několik rad a poznatků ke klimakteriu pro každou ženu

Několik rad a poznatků ke klimakteriu pro každou ženu

Zpočátku se období klimakteria projevuje mírnými výkyvy v délce menstruačního cyklu a změnami intenzity menstruačního krvácení. K tomu se brzy přidávají nepříjemné vnější příznaky: návaly horka a potu, bušení srdce, kolísání krevního tlaku, nervozita, změny nálad, podrážděnost, poruchy spánku, občasné závratě, brnění v končetinách a mohou se vyskytnout i bolesti na hrudi. Později se mohou objevit příznaky klimakteria, které již souvisí s dlouhodobějšími změnami hormonálních hladin, zejména nedostatkem estrogenu. Jedná se například o častější infekce močových cest, únik moči, suchost sliznic a kůže, pálení v očích, zvýšená tvorba vrásek, zhoršení zraku apod.

Ženy v reprodukčním věku před těmito onemocněními chrání estrogeny, ale po „přechodu“ tato ochrana mizí a riziko srdečně cévních onemocnění se zvyšuje přibližně na stejnou úroveň, jako je tomu u mužů. Velmi důležitou roli v této oblasti hraje prevence a zdravá životospráva, pestrá strava bohatá na vitaminy a stopové prvky, konzumace pokrmů ze sóji aj. Důležitá je přiměřená tělesná aktivita. Vhodné jsou ale také některé doplňky stravy. Ženy v klimakteriu někdy podstupují tzv. HRT neboli hormonální substituční terapii, kterou předepisuje odborný lékař gynekolog, sexuolog či endokrinolog.

Ne vždy je ovšem použití HRT možné, nebo nutné. Často je vhodné použít preparáty s obsahem fytoestrogenů ze sóji, červeného jetele, vitamínů a minerálních látek atp.

Několik rad od gynekologa

žena na Sarapis plus_11. Nelekněte se příznaků klimakteria

Seznam výše zmíněných potíží - vegetativních příznaků sice vypadá hrozivě a dokážou vám pěkně znepříjemnit život, ale vaše zdraví vážněji neohrožují. Zhruba jedna třetina šťastných žen je navíc téměř vůbec nepocítí. Další třetina je vnímá, ale většinou je označuje za snesitelné a poslední třetina s nimi potřebuje pomoci.

2. Buďte aktivní

Pokud zrovna procházíte hormonálními změnami souvisejícími s přechodem, mohou vás učinit citlivější a vnímavější na různé situace. Lehce se tak stane, že například vtipně míněnou poznámku vašeho partnera, které byste se dříve zasmála a vnímala byste ji třeba jako projev blízkosti, budete brát jako útok vůči vám a může vás to trápit a přijít vám to líto. Také se může stát, že věci, které vás dříve nechaly klidnou, vás najednou popudí a reakce na situaci může i vám samotné připadat nevhodná a nepřiměřená, ale prostě to v ten moment nejde zvládnout. Nebojte se, nemusí jít o žádné psychické onemocnění, ale může to být způsobeno hormonálními změnami, se kterými se ale dá něco dělat. Rada gynekologa, jak psychiku zvládnout, je změnit životosprávu, vyladit jídelníček, začít se zdravě pohybovat a pečovat sama o sebe i o vztah s vaším partnerem. Případně začít užívat doplňky stravy. Pokud to nepomůže, nechejte se vyšetřit u gynekologa, který vám doporučí adekvátní léčbu.

3. Pohyb na čerstvém vzduchu

Aktivním a pravidelným pohybem podpoříte nejen růst svalové hmoty, která vám pak pomáhá lépe odbourávat i tuky, ale také zpevňujete kostru a tělo. Nedostatečné množství estrogenů v období klimakteria může vést k rychlejším projevům stárnutí organismu. Ovšem ženy, které jsou fyzicky aktivní a starají se o své zdraví, mají obvykle mnohem menší potíže, než ty, které pro sebe nic nedělají. Navíc díky tomu, že vám chybí hormony, se vám začíná rychleji odbourávat kostní hmota a vápník z kostí. Pokud budete sportovat na čerstvém vzduchu, podpoříte tvorbu vitaminu D, jenž podporuje ukládání vápníku do kosti, které jsou pak pevnější a odolnější.

4. Jezte jinak - změňte jídelníček

Ženy, v období přechodu většinou začínají přibývat na váze a následně je problémem již nabraná kila shodit. Pokuste se upravit si stravovací režim tak, aby bylo jídlo rozloženo minimálně do pěti dávek na den s rozestupem 2-3 hodin. Jídelníček by měl tedy obsahovat snídani, dopolední svačinu, oběd, odpolední svačinu a večeři. Skladbu stravy si upravte tak, aby v ní bylo více zeleniny a mořských ryb, které obsahují důležité látky s antioxidačními účinky a příznivě působí na cholesterol. Rovněž je nutné kontrolovat si energetický příjem. Schopnost těla spalovat, se s věkem postupně snižuje, metabolismus se zpomaluje. Určitě ale v žádném případě nedržte diety založené na hladovění. Jejich efekt je totiž krátkodobý a navíc při nich neodbouráváte jen tuk, ale přicházíte i o svalovou hmotu, která funguje v těle jako taková spalovna a proto po skončení podobné diety téměř vždy dojde k nepříjemnému jo-jo efektu. Navíc, budete-li hladovět, můžete být ještě více nervózní a stanete se tak nepříjemnou nejenom svému okolí, ale i sama sobě.

5. Pečujte o své tělo

Není jenom důležité se správně hýbat a stravovat, ale na druhé straně je důležitý i odpočinek. Nezapomeňte sama na sebe. Zajděte na masáž, na kosmetiku či ke kadeřníkovi. Z důvodu hormonálních změn je vaše kůže méně hydratovaná a zvyšuje se tak riziko tvorby vrásek. Vhodná kosmetika a krémy mohou také pomoci udržet vaši pokožku v dobrém stavu, dokonce i tak, že by někdo jen těžko mohl uhodnout, kolik vám je doopravdy let.

6. Pečujte o své vztahy

Nezanedbávejte sebe a svého partnera. Ve vztahu je důležité, aby byl na prvním místě partner nebo partnerka a aby si i po té spoustě prožitých let měli co říct. Snažte se partnerem společně trávit nějaký čas. Buďte pro sebe navzájem důležití, mluvte spolu klidně i o běžných věcech… Hlavně se ale naučte žít spolu i bez dětí, které v tomto období většinou odchází z domova.

7. Hledání smyslu života

Možná, že pro vás byla dosud péče o vaše děti vším, náplní vašeho života. To se ale může najednou změnit. Děti opouští domov, osamostatňují se a pro vás, jako by se celý svět zhroutil. V tomto případě obnovte své koníčky, na které jste neměla čas, nebo si najděte nové. Zkrátka cokoli, co vás bude bavit. Žijete-li sama, bez partnera, snažte se mít kolem sebe příjemné lidi, které máte ráda. Pokud jste dosud čas na přátele neměla, prostě si jej udělejte. Někdy stačí i málo a váš život může být určitě o něco růžovější.

8. Nestrkejte hlavu do písku

Přechod není strašák nebo období, ve kterém pro vás všechno končí. Klimakterium je prostě neodmyslitelná součást života ženy. Není to žádná nemoc, je to fyziologické období. Nemá smysl brát ho jako noční můru, nebo naopak dělat jakoby klimakterium neexistovalo, ani že se vás netýká.

9. Prevence

Minimálně jednou za rok navštivte svého gynekologa a nechejte se vyšetřit. Lékař vám udělá odběr stěrů na prevenci rakoviny děložního čípku. Je-li vám nad 50 let, je dobré nechat si také vyšetřit kosti (tzv. denzitometrie) a také vyšetřit na krvácení ze stolice jako prevence rakoviny tlustého střeva a konečníku. Váš praktický lékař by vám měl jednou za dva roky provést vyšetření krve na cholesterol, hladiny cukru, jaterní testy a základní hodnoty krevního obrazu. Mamografické vyšetření prsou se doporučuje absolvovat také jednou za dva roky.

10. Nebojte se, řešení existují

Pokud jste ve stavu, kdy už nestačí jenom prevence, ale je nutné, aby váš lékař zvolil některý ze způsobů pomoci, rozhodně se za to nestyďte. Je mnohem lepší něco užívat a zabránit tak další likvidaci svého zdraví a vašich vztahů, nebo alespoň trápení sebe sama. Často postačí i užívání nehormonálních preparátů. Někdy je vhodné použít hormony. Při správném užívání doplňků stravy nebo hormonální léčby spolu s pravidelnými návštěvami svého lékaře, by mělo být vše v pořádku a není potřeba se bát. V některých složitějších případech je dobré znát názor i jiného odborníka. V medicíně může existovat více způsobů řešení a všechny mohou být správné. Pokud se pro některý z nich po konzultaci s lékařem rozhodnete, je dobré tyto způsoby nemíchat dohromady a řídit se podle zásad jednoho z nich. Kombinace různých přístupů nemusí vést k očekávanému výsledku a někdy může být i na škodu. Důležité je nečekat a konat. Nemusíte se přece trápit, je možné žít naplno i v období přechodu.

žena na Sarapis plus_3

Ve spolupráci s: MUDr. Pavlem Turčanem (Odborný ženský lékař a sexuolog) Centrum MEDIOL, s.r.o., Olomouc

Rádi bychom Vám představili doplněk stravy SARAPIS Plus. Je nástupcem osvědčeného preparátu Sarapis, který si oblíbilo velké množství žen. Dlouholeté zkušenosti s použitím včelích produktů u žen v klimakteriu a spolupráce s gynekology přinesly vhodné doplnění preparátu o další prověřené a důležité složky, které pomohly ještě vylepšit vlastnosti původního Sarapisu. Jedná se o extrakt ze šalvěje, chrom a vitaminy K a D3.

SARAPIS Plus obsahuje včelí produkty - včelí mateří kašičku a květový a fermentovaný pyl. Dalšími složkami výrobku je extrakt ze šalvěje, koenzym Q10, Beta-karoten, vitamin C, vitamin E, vitamin K a vitamin D3, chrom, železo a selen. Vitamin C a železo přispívají ke snížení míry únavy a vyčerpání. Vitamin K a vitamin D3 přispívají k udržení normálního stavu kostí. Chrom přispívá k obvyklému metabolismu a jeho podpoře.

I v období přechodu můžete zůstat vitální a přitažlivou.

 www.vegall.cz

 



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PONDĚLÍ 22. 07. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
ÚTERÝ 23. 07. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
STŘEDA 24. 07. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 25. 07. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
PÁTEK 26. 07. 2024
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
SOBOTA 27. 07. 2024
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 07. 2024
býk
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Kozoroh – Horoskop 2024

To co je zde o kozorohu napsáno, jsou jen lži. Tohle bych spíš trestal upálením.

Posmrtný život: Co je po smrti? Odchází naše duše skutečně do věčné blaženosti?

Se schizofrenií nejsem v životě spokojený a štastný, žiju v neustálích obavách, ve strachu a v neduvěře k sobě...

Váhy – Horoskop 2024

Dobry den, rada čtu horoskopy ale tech reklam co tam skáče neustále ,clovek se nemuze soustředit a nastvane je...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Nové BF boty

Ahojky, mám dotaz... Ráda bych udělala něco pro svoje zdraví. Teda spíše pro zdraví mý...

Umělé oplodnění

Ahoj, chápu, že rozhodnutí hledat pomoc s reprodukcí může být emocionálně náročné. ...

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Ahoj, taky sem mel problemy s vysokym cholesterolem. Kamarad mi doporučil fermentovanou ryzi, ...
Zobrazit všechna témata

Překladač s umělou inteligencí poskytne kvalitnější překlady

Bojujete občas s jazykem? Nejste si jistí v kramflecích v angličtině, nebo se sem tam setkáváte s obsahem v jiných jazycích, kterými nemluvíte? Je to běžné, překladač skoro denně používá drtivá většina lidí. Do...

Čerstvé zelené fazolky: Výživný balzám pro tělo i potěšení pro chuťové buňky

Fazolky bez chuti v podivné omáčce si ze školní jídelny pamatuje každý. A bohužel mnohým při této vzpomínce ještě dnes naskakuje husí kůže. Ovšem čerstvé zelené fazolky připravené skutečně dobře a kvalitně, jso...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Nová etapa života začíná... aneb Znovu a lépe

Taky jste v životě někdy udělali věci, na který nejste zrovna pyšný? Já mnohokrát. Ale vždycky jsem se z nich snažila ponaučit. A právě teď skončila jedna etapa, která mě celý tři roky tížila. Nebudu zastírat skutečnosti, protože můj příběh může třeba někoho inspirovat k tomu, žít líp a vyvarovat se stejným chybám. Co mě tedy posunulo dál?