Pociťujete na sobě příznaky klimakteria? Víme, jak je zmírnit!
Další změnou provázející klimakterium jsou výkyvy v menstruačním cyklu. Menstruace může být delší i kratší, než je obvyklé, a také intenzita krvácení se mění. Postupem času úplně vymizí a ženské tělo ztrácí přirozenou schopnost reprodukce, dostává se do tzv. reprodukčního klidu. Tato fáze se nazývá menopauza. Nástup je individuální a má na něj vliv více faktorů, jako je dědičnost či rasa, dokonce i geografie.
Klimakterium - příznaky
Mezi nejvíce rozšířené příznaky provázející klimakterium patří především bušení srdce, návaly horka a noční pocení, které často vedou k poruchám spánku. Tento proces však doprovází celá řada dalších projevů, k nimž patří bolesti hlavy a bolesti kloubů, nevolnosti, potíže se zažíváním, závratě, poruchy soustředění, podrážděnost, deprese a úzkost. Už při prvních příznacích by žena měla navštívit lékaře a poradit se s ním o možnostech, které jí život v tomto období usnadní.
Jak na projevy klimakteria a účinná prevence
Stejně jako u mnoha jiných zdravotních obtíží, i u klimakteria je možná prevence, díky níž se projevy přechodu dostaví s nižší intenzitou a jejich průběh je mírnější.
Co ženám v tomto období života rozhodně neprospívá, je kouření, konzumace alkoholu, kořeněných jídel, vyhýbat by se měly i slaným a sladkým pokrmům. Právě zdravá životospráva a pestrá strava jsou základem úspěšné prevence projevů klimakteria. Je nezbytné, aby ženy doplnily tělu minerály a vitamíny. Jedná se především o vápník, železo a vitamín E.
Jedním z vhodných opatření pro prevenci a zmírnění projevů klimakteria je dostatek pohybu. Zajišťuje nám zdravé a silné kosti, pevné svaly, působí proti osteoporóze, pozitivně působí na pružnost chrupavek, vazů a šlach. Posiluje srdce, a krevní oběh tak větší měrou zásobuje organismus kyslíkem a výživnými látkami. V neposlední řadě přispívá ke spalování tuků a zpevňování celého těla. Díky pohybu narůstá energie a chuť do života.
Dalším způsobem, jak působit na samotné nepříjemné projevy provázející období klimakteria, je užívání doplňků stravy založených na doplňování fytoestrogenů do těla – například Sarapis Soja nebo se včelími produkty a vitaminy – například Sarapis plus.
Když je třeba hormonální léčba
Hormonální léčba neboli hormonální substituční terapie je leckdy prvním krokem pro zmírnění příznaků klimakteria. Spočívá v přímém dodávání estrogenů v tabletách, injekčně, v krémech či náplastech. Je vhodná pro rychlé odstranění nepříjemných projevů provázejících přechod a menopauzu. S vysokou úspěšností je účinná na akutní příznaky jako návaly, bušení srdce, pocení. Více než alternativní léčba je účinná při inkontinenci, odstraňuje poševní a urologické potíže, brání vzniku infekcí močových cest a pohlavního ústrojí. Nejvíce však pomáhá v prevenci kardiovaskulárních onemocnění a osteoporózy. Pokud však ženě nepomáhají žádné doplňky stravy, bývá jedinou volbou. Přes všechna tato pozitiva má i tato forma terapie má svá úskalí.
U žen, které nejsou schopny hormonální substituční léčbu snášet, je nejvhodnějším řešením již výše zmíněná léčba pomocí různých doplňků stravy obsahujících fytoestrogeny.
Plnohodnotný život navzdory přírodě
Klimakterium je nedílnou součástí života každé ženy a je mnoho způsobů, jak se s ním vypořádat. Pohyb, zdravá strava, duševní pohoda, to všechno jsou cesty, jak se s přechodem poprat a vyjít z tohoto souboje vítězně. A vést plnohodnotný život i navzdory přírodě.
Nečekejte na to, až vás příznaky klimakteria začnou omezovat. I v období přechodu můžete zůstat vitální a přitažlivou.
Více informací získáte na bezplatné lince: 800 100 140. Navštivte také webové stránky společnosti Vegall pharma.
Diskuse k článku
Jana G.
Monika
A jestli tomu je tak, tak na jakém principu fytoestrogeny fungují vlastně, abych pochopila, jakým způsobem mi mohou pomoci.
Děkuji Vám moc za odpověď.
Monika P.