Nepříjemné milie. Drobná vada na kráse, kterou zvládnete odstranit i sami doma. Poradíme vám, jak na to
Milie jsou drobné tvrdé bouličky, které se mohou objevit v obličeji. Netrápí jen ženy, ale také muže. Jedna milie se dá snadno přehlédnout, ale pokud se jich vyskytne více, může jít o značný estetický problém. A co s tím?
Milie trápí zejména jedince s problematickou pletí. Ale není to pravidlo. Objevit se mohou u kohokoliv. Nejlépe si s nimi poradí kosmetička, ale i v domácích podmínkách se je s trochou šikovnosti můžete pokusit odstranit.
Milie pod drobnohledem
Milie jsou vlastně drobné, téměř až mikroskopické cysty, vyplněné keratinem. Neboli zrohovatělou kůží. Právě to je důvod, proč jsou milie na dotek tak tvrdé a není úplně snadné je odstranit. Milie vznikají ve chvíli, kdy se mrtvé kožní buňky zachytí v kůži. Děje se to zejména u lidí s mastnou pletí. Ale výjimka potvrzuje pravidlo. Milie se čas od času může objevit i u člověka s jinak pěknou a neproblematickou pletí.
Domácí masti a pleťové masky za pár korun a s viditeným efektem
Bambucké máslo: zázrak z přírody nejen pro omlazení pleti
Kolagenárium neboli kolagenové solárium: jak omladit pleť pomocí speciálního světla?
Milie trápí děti i dospělé
I když je pro milie typická problematická pleť, nejsou mladí lidé hlavní cílovou skupinou, kterou dokáží potrápit. Milie se mohou objevit u starších lidí a dokonce i u novorozenců či kojenců. U těch se pochopitelně nepokoušíme milie odstraňovat, milie u malých dětí časem samy zmizí. Ovšem u teenagerů a dospělých lidí je už zásah zvenčí nutný. Tedy jednu milii nutně řešit nemusíte. Problémem se stávají ve chvíli, kdy jsou rozseté doslova po celém obličeji.
Milie je jen estetický problém
Důležité je také zmínit, že milie nejsou zdravotním problémem. A to i přesto, že jde o drobné cysty. Z milie se nic dalšího nemůže rozvinout. Tedy jde čistě jen o estetický problém. Jestliže se vám jich na obličeji objeví více, je vhodné navštívit kosmetičku, která si s jejich odstraněním hravě poradí. V případě skutečné velkého výsevu milií je pak dobré navštívit i dermatologa. Ten může k jejich odstranění použít i znecitlivujicí krém. Kosmetička takovou možnost nemá.
Domácí odstranění milie
Jestliže se vám však v obličeji objevila jen jedna či dvě milie, nikam chodit nemusíte. Zkuste se jich zbavit sami doma. Ovšem pozor, nutná jsou přísná hygienická pravidla. U milie totiž neplatí to samé jako u akné. Zatímco akné můžeme jen zmáčknout, u milie byste s tímto postupem úspěšní nebyli.
K odstranění milie je nutné využít čistou a důkladně vydezinfikovanou jehlu. A tou pak můžete bílou bouličku propíchnout. Milii pak následně můžete domáčknout, případně její obsah opatrně vytáhnout vydezinfikovanou pinzetou. Ošetřené místo pak nezapomeňte rovněž vydezinfikovat a důkladně vyčistit, ideálně čistým lihem.
Milie a účinná prevence
Stejně u jakéhokoliv jiného problému, i u milie existuje preventivní postup, kterým můžeme vznik nevzhledných bílých bouliček eliminovat. Milie je vlastně stará zrohovatělá kůže, která se správně neodlupuje. Jako nejlepší prevence se proto jeví pravidelné používání peelingu. Tedy alespoň jedenkrát do týdne. A nemusíte hned kupovat peeling v obchodě, bohatě postačí suroviny, které máte doma. Například krupicový cukr, hrubší sůl, namleté mandle nebo kávová sedlina. Možností je mnoho. Trošku peelingové hmoty promíchejte například s tekutým mýdlem a důkladně si směsí ve sprše umyjte obličej. Případně dejte například namleté mandle do oblíbeného krému a připravte si tak peelingovou masku. Možností je i využít chemický peeling, který dělá kosmetička. Ten je vhodné provádět maximálně jednou do měsíce.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku