Obžerství na Velikonoce nepřispěje vašemu zdraví. Jak se mu úspěšně vyhnout?
Obžerství o Velikonocích se stává v českých rodinách jakýmsi standardem, stejně jako o svátcích vánočních. Opulentní snídaně, obědy či večeře nejsou v podstatě výjimkou. Ráno začnete beránkem a mazancem, poté přejdete k tučným pomazánkám, vajíčkovému salátu, bílému pečivu a vše završíte notnou dávkou masa, nádivky a alkoholu. To vše ale může představovat ve velké míře zátěž pro zažívací trakt.
Zachovejte chladnou hlavu, o Velikonocích se skutečně nemusíte omezit jen na knäckebrot, suchary, obilné klíčky a vše dietní, co jen existuje. Užít si tyto svátky jara lze naplno, když si udržíte jisté mantinely. Obžerství je ovšem extrém, který ničemu dobrému nepřispěje. Pouze celkové nevolnosti a únavě. Zůstaňte plní energie a fit! Jak na to?
Vajíčkové obžerství aneb „Musím to sníst, přeci to nevyhodím!“
Zná to téměř každá rodina, která vysílá malé i velké koledníky do ulic. Ti pak přinesou plné košíky vařených vajíček, což dělá těžkou hlavu kdejaké hospodyňce. Nastává vajíčkové obžerství v podobě pomazánek, salátů, tlačenek a podobně. A po Velikonocích se už na vejce nemůže nikdo pomalu podívat. Důležité je v tomto ohledu uvědomění si, že ne všechna vajíčka, která jste si vykoledovali, musíte sníst. Stanovte si jistou míru, kolik toho potřebujete zkonzumovat a nepřejídejte se. To, co vám zbude pak věnujte třeba lidem, kteří mají hluboko do kapsy a ocení jakékoliv jídlo. Mohou to být lidé bez domova nebo sociálně slabší sousedé. Udělejte dobrý skutek v duchu Velikonoc. Vyhazovat tedy vajíčka skutečně nemusíte.
Obžerství versus vyvážená strava
Mnoho lidí má obecně svátky nastavené tak, že se musí zákonitě přejíst, aby skutečně pocítili výjimečnost těchto okamžiků. O tom to ale není. Výjimečnost svátečních dnů je o tom, udělat si čas sám na sebe, a především na své nejbližší. Co se týká jídla, zkuste nevybočit ze své pravidelnosti, umírněnosti a zdravého životního stylu. Snídejte, obědvejte a večeřte, pokud možno plnohodnotně, tj, dopřejte si kvalitní bílkoviny, vitamíny a zdravé tuky (oříšky, avokádo, olivový olej). Snažte se také do každého jídla zakomponovat nějakou tu zeleninu. Masa se odříkat nemusíte, opomeňte však raději smažení na tuku a upřednostněte pečení či dušení. A protože k Velikonocům patří vajíčka, zakomponujte je do jídelníčku. Jsou v přiměřeném množství zdravá! U zdravého a štíhlého člověka je doporučována maximální porce 2 vajíčka/den. Pokud se léčíte s chronickými nemocemi, nebo máte nadváhu, omezte konzumaci na 4 až 5 vajíček za 7 dní.
Obžerství podněcují i pochutiny, které máte neustále na očích
Přípravy na Velikonoce vnímají mnozí lidé tak, že se předzásobí všelijakými velikonočními dobrotami. Mohou také více inklinovat k nákupům zboží, které bezpodmínečně nepotřebují, nebo běžně nekupují. Na konferenčním stolku u TV vám tak snadno přistanou misky se solenými arašídy, chipsy, lupínky, uzeninami, sýry a talíře se zákusky či jinými dezerty. Řiďte se tedy heslem: „Co oči nevidí, srdce nebolí.“ (zjednodušeně řečeno, odstraňte pryč z očí všechny dobroty, aby vás nelákaly). Tak obžerství nedáte šanci. Ideální samozřejmě je, působit preventivně – tedy v obchodě nakupovat jedině to, co skutečně potřebujete. A když už si chcete udělat radost, tak to nepřehánět s množstvím. Vyhnete se tak mimochodem i plýtvání s potravinami. Buďte tedy nejen přemýšliví ale i šetrní.
Zapomeňte na obžerství a dejte šanci pohybu!
Velikonoce si můžete naplno užít i bez nutného obžerství. Jezte tedy jen pokud máte skutečně hlad a nepřejídejte se. Nakládejte si jen přiměřené porce. Ostatně, ve výsledku se nemusíte těch pár dní omezovat nijak zvlášť, jen myslete na množství. A po svátcích se snažte vrátit ke své stravovací rutině (pokud je plnohodnotná), nebo se snažte přejít na zdravější životní styl. Abyste pak vyvážili přijaté kalorie, je vhodná i jakákoliv pohybová aktivita v mezičase. Můžete si třeba po ránu zacvičit, zaběhat, nebo si zajít na svižnější ozdravnou procházku. Ideální pro zdraví bude, když si denně vyčleníte aspoň půl hodiny svého času na fyzickou aktivitu. Přecpat si břicho a natáhnout se na gauč, může být sice chvíli příjemné, toto opakované chování se vám však může časem vymstít různými zdravotními neduhy a nárůstem hmotnosti. Myslete na to, že svůj život a jeho kvalitu máte jen ve svých rukách.
Autor článku: Iveta Reinisch
Diskuse k článku