Pokožka v zimě potřebuje naši péči

Pokožka v zimě potřebuje naši péči

Naše pokožka odráží stav naší duše, ale také fyzické kondice. Pokožka totiž patří mezi jeden z tzv. detoxikačních orgánů. To se na ní v mnoha případech negativně odrazí. Pokud se k tomu přidá zátěžové vnější prostředí, je zaděláno na nepříjemnost. Jedním z faktorů, které pokožce nesvědčí je také zimní čas. Pokožka v zimě zkrátka trpí. Střídání teplot, přetopené byty/kanceláře, průvan a suchý vzduch či ledový vítr jí zkrátka nedělají dobře. Pokožka ztrácí nejen svou pružnost, ale také barvu. Výsledkem pak bývá suchá a bledá pokožka. Jak na pleť v zimě?

Pokožka v zimě: Proč dochází k zatížení?

Faktorů, které ovlivňují pokožku je samozřejmě celá řada. Často působí společně. Pokud se tedy párkrát proběhnete venku a výsledkem budou zdravé červené tváře, nemusíte zoufat. Postupně pravděpodobně zjistíte, že tyto výkyvy nejsou zrovna tím vyživujícím. Co se děje s pletí v zimě a proč je třeba naše pozornost?

  • V částech, kde je pokožka přímo vystavena venkovním mrazivým teplotám dochází ke zpomalení průtoku krve.
  • V mrazivém počasí kůže produkuje méně kožního mazu (ochranný filtr), což je důsledek snížené činnosti metabolismu kůže.
  • Pozor na kožní mikrobiom (ano, i kůže má své mikroorganismy, které pomáhají s jejím „zdravím“).
  • Ačkoli je střídání teplot vody při sprchování pro pokožku blahodárné, střídání vnějších a vnitřních teplot ji naopak vyčerpává. Ztrácí pružnost, čímž se zintenzivní i projevy stárnutí.
  • Mráz a zejména vítr pokožku vysušuje, po návratu domů můžete mít pocity pnutí.
  • Návrat do tepla s „ošlehanými“ tvářemi dojde k jejímu překrvení (to jsou zmíněné rudé tváře v teple), což často vede k extrémnímu vysušení a následnému loupání (mohou se tvořit šupinky).
  • Pozor na pitný režim. V zimě nemíváme pocit žízně a zanedbáváme pitný režim, proto je pokožka v zimě následně vyčerpaná a dehydratovaná.
  • Kvůli vyšší zátěži se zpomaluje regenerace.
  • Suchý vzduch činí pokožku přecitlivělou a v řadě případů i podrážděnou.
  • Pozor na slunce! Slunce v zimě a obzvlášť na horách má velkou sílu, i když na první pohled nemusí hřát jako v létě. V kombinaci s mrazem je pokožka opravu „zraněná“.

Pokožka v zimě: Riziko popraskaných žilek

O svou pokožku by měli dbát dvojnásob lidé, kteří mají predispozice ke kuperóze, tedy popraskání žilek. Právě přechody ze zimy do tepla jsou totiž pro cévní a žilní systém značně zátěžový. Opticky nepříjemné je to samozřejmě v obličeji. Ale stejně „nebezpečné“ jsou i metličky. A proč zrovna v zimě? V chladu se naše cévky v podkoží stáhnou a v teplu zase roztáhnou. Tento tlak pak může poškodit tenké stěny cév pod povrchem. Ostatně osobám s rizikem kuperózy nebo vzniku (či zhoršení stavu) křečových žil se nedoporučuje ani návštěva sauny.

Čtěte také:

Trápí vás mastné vlasy? Co na to psychosomatika?

Pokožka v zimě trpí

Pokožku máme i pod oblečením

Může se to zdát až paradoxem, ale v zimě můžeme nepříjemně zatížit také pokožku, kterou máme pečlivě zabalenou ve vrstvách proti mrazu. Na co si dát pozor a jak riziko minimalizovat?

  • Obtíže v intimní oblasti. Zvolte kvalitní spodní prádlo. Mohou se totiž zhoršit nejen problémy gynekologické, ale též například s hemoroidy, případně se pokožka může zapařit.
  • Pozor na propocení. Pobyt venku na mrazu je do určité míry samozřejmě zdravý a žádoucí, nicméně jako se vším i zde platí zlatá střední cesta. Oblečte se správně na adekvátní činnost. Pokud vyrážíte na běžky, oblečte se na ně. Jestliže s dětmi budete bobovat, přizpůsobte oblečení.
  • Pečujte i o ruce. I ty s klesajícími teplotami trpí. Nezapomeňte ani na oblast kolem nehtů, kvůli vysušení se tvoří záděry. Vysušené klouby mohou zase bolestivě praskat, stejně jako bříška prstů. Do těchto drobných ranek pak může vniknout infekce.
  • Na horkou vanu zapomeňte. Vrátili jste se zvenku a chcete si dát zahřívací vanu? Tak raději až večer, kdy bude následovat přesun do postele. Důvodem je, že teplá voda smývá ochranný mastný filtr a navíc otevírá póry!
  • Pokožka hlavy ovlivňuje kvalitu vlasů. V zimním období můžete zaznamenat i zhoršení kvality vlasů, jejich vypadávání či lámání. Důvodem je, že i pokožka hlavy potřebuje v zimě speciální péči. Nejen kvůli čepicím, ale také chladu.

Jak o pokožku v zimě pečovat?

  • Používejte kvalitní krémy, které budují či podporují ochranný filtr na pokožce. Klidně kosmetiku pro zimní období změňte, případně vyzkoušejte přípravky na citlivou pleť.
  • Ruce chraňte rukavicemi. Po každém mytí je ideálně ošetřujte krémem na ruce. Jednou za čas rukám poskytněte zklidňující olejový zábal.
  • Používejte opalovací krém s ochranným filtrem.
  • Dopřejte obličeji pravidelnou regenerační masku.
  • Dodržujte pitný režim (hydratace je i zevnitř), pozor na alkohol, který pokožku vysuší.
  • Rty chraňte balzámem na rty.
  • Pozor na vodu. Je to paradox, ale zmrzlá pokožka neocení teplou vodu. Nutíte cévy se příliš rychle roztáhnout.
  • Masáž. Dopřejte si při nanášení krémů i jemnou masáž, která pokožku zdravě prokrví.
  • Upravte jídelníček a obohaťte ho o vitamíny a minerální látky.

Autor: Markéta Palatin



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 21. 11. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 22. 11. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
SOBOTA 23. 11. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 24. 11. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 25. 11. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
ÚTERÝ 26. 11. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 27. 11. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Jogurt

Moje snídaně již několik roků je jogurt....

Netýká se přechozený vztah i vás? Poznejte známky soužití ze zvyku a zkuste znovuobjevit ztracenou jiskru!

Pro opakované komentáře s odkazy na externí webové stránky upozorňujeme, že se jedná o porušování "pravidel di...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Urgentní půjčka pro ženy na mateřské dovolené a na MD v ČR Hrozí vám nepředvídat...

Regenerace suché a jemné kůže

Zdravím, potřebovala bych poradit ohledně zdravotního problému tatínka. Má už roky prob...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

prodáváme všechny druhy léků Morfin Zolpinox Sanval Frontin Adderall Ritalin Oxykodon Xana...
Zobrazit všechna témata

Duševní zdraví investora – jak se o něj starat?

Investování do různých finančních instrumentů, nemovitostí či alternativních forem ukládání kapitálu může přinést značné zisky, ale často je spojeno se značným stresem. Investoři se často nadměrně obávají ztrát...

Jmelí si můžete vypěstovat i sami na zahradě. Jak na to?

Jmelí je oblíbený i tradiční symbol Vánoc všude na světě a spjat je zejména s polibkem pod ním, který má přinést dvěma lidem dlouhotrvající a šťastnou lásku nebo vztah. Dle evropských pověr pak představuje symb...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Znáte PQQ? Doplněk stravy, který chrání mozek a posílí svaly

Doplněk stravy PQQ není příliš znám. Avšak jde o poměrně silný a zajímavý suplement, který bychom neměli přehlížet. Lidskému organismu totiž nabízí nesčetně výhod. Dokáže navýšit energetickou hladinu, je preven...

Máte super sourozence? Važte si toho. Já stále čekám...

Dneska jsem se dívala na zprávy a přečetla si, že ve Španělsku jsou docela drsný záplavy. Vzpomněla jsem si u toho na bráchu, protože tam jezdí pracovně často. A posteskla jsem si, jak dlouho jsme se neviděli. Už to budou asi tři roky. Na svatbě mi naštěstí byl, pak jsme se snad na chvíli viděli na Vánoce v roce 2021 a od tý doby nic... Občas se ozval, teď už vůbec. Je to smutný, ale co, musim se s tim smířit.