Poznejte svou bránici a konečně se nadechněte
Často slýcháme o dýchání, které nám může pomoci překonat akutní ataku stresu, strachu anebo bolesti. Často slýcháme o části v našem těle, která nám s dýcháním může pomoci. Překvapivě to nejsou plíce, jak by se mohlo zdát. Jedná se o bránici. Co je to bránice a jak ji aktivně zapojit do našeho života?
Bránice: Sval, který se podílí na dýchání i trávení
Bránice je jeden z nejdůležitějších svalů v našem těle, který kromě objemu nádechu ovlivňuje také
- držení těla – drží naše tělo vzpřímené (poskytuje oporu páteři),
- trávení – brání návratu potravy ze žaludku zpátky do jícnu a podporuje i přirozený pohyb střev,
- orgány břišní dutiny, které udržuje ve správných pozicích a podporuje jejich funkci a
- proudění lymfy, tedy odvod toxinů z našeho organismu.
Bránici si lze představit jako „plachtu“, která je natažena přibližně v polovině trupu mezi hrudní kostí, dolními žebry a začátkem bederní páteře. Je přirozeně vyklenutá do hrudní dutiny. Odděluje od sebe dutinu břišní a hrudní. Její pohyb ovlivňuje tedy orgány dutiny břišní i hrudní. Pokud bránici nepoužíváme „správné“, pak se to negativně odrazí téměř ve všech částech našeho těla.
Bránice: Když se nepoužívá správně
Pokud je aktivita bránice malá, pak ani nedýcháme celou kapacitou plic, ale zejména horní částí hrudníku. Ňadra dmoucí sice mohou v určitém směru vypadat sexy, ale horní fixátory hrudníku jsou ze špatného držení těla přetíženy a výsledkem je stažení, kroucení a následná bolest. Úhybné manévry od bolesti i tlaků je vytahování hrudníku, „vylézání“ dolních žeber, umělé vtahování břicha, přetěžování beder (kvůli snížení nitrobřišního tlaku se nemají o co opřít) a celkové pokřivení přirozeného proudění energie, ale i tekutin v těle. Netrvá dlouho a naše tělo se prostřednictvím bolesti ozve. Často v mezilopatkové oblasti, v krční oblasti, poruchami trávení a posléze začnou bolet i bedra. Navzdory veškeré snaze cvičením však bolest neustupuje. Je třeba změnit způsob používání bránice.
Bránice: Jak ji najít
Málokdo z nás má přesné znalosti anatomie, s nalezením bránice v našem těle nám však mohou pomoci naše ruce. Dejte ruce v bok tak, že dlaně položíte těsně pod boční část žeber. Kdo zvládne, může ruce otočit tak, aby palec směřoval dopředu. Jen pro informaci, tam kde máte v této pozici malíčky jsou ledviny. Nadechněte se a sledujte, kam váš dech směřuje. V ideálním případě by mělo dojít k rozšíření celého hrudníku – dopředu, do stran, dozadu. Dech byste tedy měli cítit pod celými dlaněmi. Nemělo by se tolik vyklenovat bříško (jak nás učí například v józe břišní dýchání), ani bychom neměli zvedat klíční kosti nebo ramena k uším. S nádechem dochází k rozšíření hrudníku (do všech jeho stran) a při výdechu k jeho stažení (nikoli vtažení břicha, to se přirození zatáhne od stydké kosti vzhůru k bočním žebrům).
Bránice a lehčí dýchání
Nejlepším způsobem, jak se bránici naučit vnímat, je několikrát za den dát ruce popsaným způsobem v bok a vědomě dýchat. Zkuste dech neovlivňovat ani ho silou nikam netlačit. Pozorujte, což může být i nejtěžší. Soustřeďte se na nádech a výdech. V představě držte rozšiřování hrudníku – pozor však nejde „jen“ o strany, ale při nádechu jdou boky jakoby do stran a nahoru, záda se pocitově kulatí, bříško roztahuje a lehce zpevňuje (nejde o to jej vytlačit ven). Při výdechu vše klesá, tělo se napřimuje za hlavou (ne stažením lopatek). Při rovném stoji jsou lopatky posazené a roztažené, bříško zdánlivě volné (nikoli příčným břišním svalem vtažené), tedy uchycené od stydké kosti k žebrům. Tyto jemné pohyby přirozeným způsobem bránici rozpohybují. Jakmile ji budete schopni trošku vnímat, zařaďte případně i brániční cviky.
Aktivní bránice: Prevence inkontinence
Protože ani ve světě není vše jenom bílé nebo jenom černé, i pohled na používání (nikoli umístění) bránice se může lišit. Odlišný přístup má nejen západní a východní kultura, ale také řada meditačních či cvičících technik. V tomto směru je dobré nechat si otevřené dveře možnostem. Většinou každá jednotlivá technika je zaměřena na určitý způsob života a podpory našeho organismu. Pakliže se inspirujeme s vědomím toho, co nám to přináší a jakým způsobem to na nás působí, pak pravděpodobně získáme i to nejlepší, co v danou chvíli potřebujeme. Mezi základní odlišnosti patří zejména používání bránice ve vztahu k další „plachtě“ nebo také někdy nazývané misce, kterou je pánevní dno se svými svaly. Z principů fyziky je jasné, že jako prevence inkontinence bude sloužit spíše jejich souhra (tedy například vtažení a povolení ve stejný čas), k posílení činnosti břišních orgánů pak vzájemný protitlak. Jakým směrem se chceme ubírat je pak naším rozhodnutím.
Autor: Markéta Palatin
Diskuse k článku