Bránice nám umožňuje správné dýchání

Poznejte svou bránici a konečně se nadechněte

Často slýcháme o dýchání, které nám může pomoci překonat akutní ataku stresu, strachu anebo bolesti. Často slýcháme o části v našem těle, která nám s dýcháním může pomoci. Překvapivě to nejsou plíce, jak by se mohlo zdát. Jedná se o bránici. Co je to bránice a jak ji aktivně zapojit do našeho života?

Bránice: Sval, který se podílí na dýchání i trávení

Bránice je jeden z nejdůležitějších svalů v našem těle, který kromě objemu nádechu ovlivňuje také

  • držení těla – drží naše tělo vzpřímené (poskytuje oporu páteři),
  • trávení – brání návratu potravy ze žaludku zpátky do jícnu a podporuje i přirozený pohyb střev,
  • orgány břišní dutiny, které udržuje ve správných pozicích a podporuje jejich funkci a
  • proudění lymfy, tedy odvod toxinů z našeho organismu.

Bránici si lze představit jako „plachtu“, která je natažena přibližně v polovině trupu mezi hrudní kostí, dolními žebry a začátkem bederní páteře. Je přirozeně vyklenutá do hrudní dutiny. Odděluje od sebe dutinu břišní a hrudní. Její pohyb ovlivňuje tedy orgány dutiny břišní i hrudní. Pokud bránici nepoužíváme „správné“, pak se to negativně odrazí téměř ve všech částech našeho těla.

Čtěte také:

Jóga - způsob relaxace a pohybu, nebo životní filozofie?

Bránice: Když se nepoužívá správně

Pokud je aktivita bránice malá, pak ani nedýcháme celou kapacitou plic, ale zejména horní částí hrudníku. Ňadra dmoucí sice mohou v určitém směru vypadat sexy, ale horní fixátory hrudníku jsou ze špatného držení těla přetíženy a výsledkem je stažení, kroucení a následná bolest. Úhybné manévry od bolesti i tlaků je vytahování hrudníku, „vylézání“ dolních žeber, umělé vtahování břicha, přetěžování beder (kvůli snížení nitrobřišního tlaku se nemají o co opřít) a celkové pokřivení přirozeného proudění energie, ale i tekutin v těle. Netrvá dlouho a naše tělo se prostřednictvím bolesti ozve. Často v mezilopatkové oblasti, v krční oblasti, poruchami trávení a posléze začnou bolet i bedra. Navzdory veškeré snaze cvičením však bolest neustupuje. Je třeba změnit způsob používání bránice.

Naučte se při dýchání používat bránici

Bránice: Jak ji najít

Málokdo z nás má přesné znalosti anatomie, s nalezením bránice v našem těle nám však mohou pomoci naše ruce. Dejte ruce v bok tak, že dlaně položíte těsně pod boční část žeber. Kdo zvládne, může ruce otočit tak, aby palec směřoval dopředu. Jen pro informaci, tam kde máte v této pozici malíčky jsou ledviny. Nadechněte se a sledujte, kam váš dech směřuje. V ideálním případě by mělo dojít k rozšíření celého hrudníku – dopředu, do stran, dozadu. Dech byste tedy měli cítit pod celými dlaněmi. Nemělo by se tolik vyklenovat bříško (jak nás učí například v józe břišní dýchání), ani bychom neměli zvedat klíční kosti nebo ramena k uším. S nádechem dochází k rozšíření hrudníku (do všech jeho stran) a při výdechu k jeho stažení (nikoli vtažení břicha, to se přirození zatáhne od stydké kosti vzhůru k bočním žebrům).

Bránice a lehčí dýchání

Nejlepším způsobem, jak se bránici naučit vnímat, je několikrát za den dát ruce popsaným způsobem v bok a vědomě dýchat. Zkuste dech neovlivňovat ani ho silou nikam netlačit. Pozorujte, což může být i nejtěžší. Soustřeďte se na nádech a výdech. V představě držte rozšiřování hrudníku – pozor však nejde „jen“ o strany, ale při nádechu jdou boky jakoby do stran a nahoru, záda se pocitově kulatí, bříško roztahuje a lehce zpevňuje (nejde o to jej vytlačit ven). Při výdechu vše klesá, tělo se napřimuje za hlavou (ne stažením lopatek). Při rovném stoji jsou lopatky posazené a roztažené, bříško zdánlivě volné (nikoli příčným břišním svalem vtažené), tedy uchycené od stydké kosti k žebrům. Tyto jemné pohyby přirozeným způsobem bránici rozpohybují. Jakmile ji budete schopni trošku vnímat, zařaďte případně i brániční cviky.

Aktivní bránice: Prevence inkontinence

Protože ani ve světě není vše jenom bílé nebo jenom černé, i pohled na používání (nikoli umístění) bránice se může lišit. Odlišný přístup má nejen západní a východní kultura, ale také řada meditačních či cvičících technik. V tomto směru je dobré nechat si otevřené dveře možnostem. Většinou každá jednotlivá technika je zaměřena na určitý způsob života a podpory našeho organismu. Pakliže se inspirujeme s vědomím toho, co nám to přináší a jakým způsobem to na nás působí, pak pravděpodobně získáme i to nejlepší, co v danou chvíli potřebujeme. Mezi základní odlišnosti patří zejména používání bránice ve vztahu k další „plachtě“ nebo také někdy nazývané misce, kterou je pánevní dno se svými svaly. Z principů fyziky je jasné, že jako prevence inkontinence bude sloužit spíše jejich souhra (tedy například vtažení a povolení ve stejný čas), k posílení činnosti břišních orgánů pak vzájemný protitlak. Jakým směrem se chceme ubírat je pak naším rozhodnutím.

Autor: Markéta Palatin



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

STŘEDA 03. 07. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v ubývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
ČTVRTEK 04. 07. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v ubývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
PÁTEK 05. 07. 2024
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 06. 07. 2024
rak
Měsíc putuje znamením Raka, dnes je novoluní. Něco si přejte, v novoluní se přání plní. Udělejte si očistný den, skoncujte se svými zlozvyky. Věnujte…
více o tomto dni
NEDĚLE 07. 07. 2024
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 08. 07. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 09. 07. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni

Nuda pláže v Česku - máme pro vás přehledný seznam nuda pláží podle 14 krajů 

A co Jindřiš nedaleko Jindřichova Hradce.. Malé ale hezké koupání, čistá voda...😎

Nová podlaha v bytě? Poradíme, jakou zvolit pro jednotlivé místnosti, abyste byli opravdu spokojeni

Já jsem nedávno zde https://magazin.nejlevnejsipodlahy.cz/clanek/co-je-to-pokladka-masivnich-parket-na-stromec...

Je vodíková voda zázračným nápojem nebo jde o největší podvod 21. století?

Nechápu příteli Rudo,že se tak schazuješ a mluvíš o čemu naprosto vůbec nerozumíš. Když já jsem se zabýval výr...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Ahoj, taky sem mel problemy s vysokym cholesterolem. Kamarad mi doporučil fermentovanou ryzi, ...

Zhoubný nádor slinné žlázy

Dobrý den, já to měla jinak...ne na horním patře, ale jako zvetsenou uzlinku, která se ...
Zobrazit všechna témata

Co je klíčem ke komfortnímu a úspornému bydlení?

Pohodlí, úspora financí a nenáročná údržba bydlení je snem každého majitele nemovitosti. Základním prvkem, který přispívá ke spokojenosti, jsou kvalitní okna, která odpovídají moderním standardům a jsou vybraná...

Vysvědčení je tu! Je rozumné děti za známky odměňovat nebo trestat?

Školní rok je u konce a začínají prázdniny. Oddychnou si všichni. Školáci, studenti i učitelé. Po náročných deseti měsících startují dva měsíce klidu, pohody a odpočinku. Ovšem s koncem školního roku je spjato ...

Zoodle neboli zeleninové nudle: Připravte si netradiční, rychlý a zdravý pokrm

Nízkokalorické zeleninové nudle jsou trend! Zoodle můžete vyrobit prakticky z čehokoliv, nejčastěji se pro tento účel využívá cuketa, řepa, dýně, mrkev nebo třeba celer. Zeleninové nudle lze připravit sladké i ...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Nová etapa života začíná... aneb Znovu a lépe

Taky jste v životě někdy udělali věci, na který nejste zrovna pyšný? Já mnohokrát. Ale vždycky jsem se z nich snažila ponaučit. A právě teď skončila jedna etapa, která mě celý tři roky tížila. Nebudu zastírat skutečnosti, protože můj příběh může třeba někoho inspirovat k tomu, žít líp a vyvarovat se stejným chybám. Co mě tedy posunulo dál?