Úspěšná léčba chrápání vrátí do vaší ložnice klid
O chrápání se často traduje, že je normální a přirozené. To je ovšem omyl, protože obvykle je symptomem nějakého zdravotního problému, který se typicky projevuje tím, že je omezena průchodnost nosu, a tak je člověk donucen dýchat skrze ústa. Chrápání by se tak určitě nemělo podceňovat a být pouhým důvodem neshod mezi lidmi, kteří spolu spí v jedné místnosti. V obecné rovině je možné chrápání rozlišit na běžné, kdy jde pouze o nepříjemné zvuky, a vážné, kdy může mít chrápání i další následky.
Výzkumy prováděné na maďarské univerzitě navíc přinesly údaje o tom, že u osob, co během spánku intenzivně chrápou, dochází ke zvyšování rizika vzniku infarktu a onemocnění kardiovaskulárního systému, protože během závažného chrápání se na nepatrnou dobu zastavuje dech, s čímž souvisí vysoký krevní tlak. Úspěšná léčba chrápání je tak jedním z mnoha předpokladů spokojeného života a dobré fyzické i psychické kondice.
Jak a proč ke chrápání dochází?
Chrápání je vlastně nadměrně hlasité dýchání, kdy dochází k vibracím měkkých tkání horních cest dýchacích, u kterých se ve spánku snižuje svalové napětí. Konkrétněji jde nejvíce o patro, jazyk nebo čípek v dutině ústní. Jak už bylo napsáno v úvodu článku, chrápání není jen společenským problémem, ale především také signálem, že v těle není něco v pořádku. Často s chrápáním souvisí obezita, vysoký krevní tlak či chronická rýma. Může být ale také projevem syndromu spánkové apnoe, což je stav, kdy spáč na vteřiny opakovaně přestává dýchat. U osob trpících především kardiovaskulárními a mozkovými nemocemi tak může tento na první pohled nepatrný nedostatek kyslíku znamenat i smrt.
Příčinami chrápání, především nepravidelného a nárazovitého, může být ovšem i obyčejná únava, nedostatek spánku, špatný režim a stres. U některých lidí tak odstranění chrápání souvisí především s nastolením zdravého životního stylu, ve kterém bude mít své místo relaxace, pravidelný pohyb, vyvážená strava a dostatečný kvalitní spánek.
Léčba chrápání – pomoci mohou kapky, sprej i laser
Před volbou terapie je nutné navštívit svého praktického lékaře. Ten dle vstupních subjektivních informací usoudí, zda bude vhodné podrobit se dalšímu vyšetření na ORL nebo neurologii, zejména v případech, kdy existuje podezření na zmiňovaný nebezpečný syndrom spánkové apnoe.
-
Kapky proti chrápání a sprej
Kapky proti chrápání jsou novinkou, která dle výrobců funguje na jednoduchém principu. Svým složením udržuje tkáně prokrvené a v napětí, aby nemohlo dojít ke vzniku typických zvuků. Některé kapky proti chrápání se těsně před spaním vdechují z kapesníku, jiné se aplikují přímo do nosu, skrze který stečou do krku. Účinnost kapek je individuální, protože u některých lidí nemusí kombinace látek fungovat v takové míře, aby zůstaly tkáně dostatečně pružné. Sprej je ve své podstatě stejný jako kapky proti chrápání, liší se pouze způsobem aplikace – stříká se přímo na zadní stěnu krku.
-
Laserová operace
Laserová operace jako léčba chrápání je v současné době považována za vysoce efektivní metodu. U chronického chrápání je proto odborníky často doporučována. Laser nebo další moderní techniky v takových případech upraví cesty v nose a dutině ústní a zpevní problematické patro. Laserová korekce je prováděna ambulantně s lokálním umrtvením. Složitější chirurgické zákroky mohou vyžadovat celkovou anestezii. Nepomůže-li tato léčba chrápání, mělo by následovat vyšetření ve spánkové laboratoři. Pokud není možné provést operativní zákrok, může chrápání odstranit i speciální přístroj, který vytváří lehký přetlak v dýchacích cestách. Při takovém postupu je ale nutné si zvyknout na spaní s maskou, připomínající kyslíkovou masku letců.
Babské rady na boj proti chrápání
Lze se také setkat s doporučeními, které se svou povahou řadí do kategorie typických babských rad. Nejznámější je určitě všeobecně rozšířené mlaskání, které chrápajícího spáče na moment probere, čímž logicky přestane spát, tudíž chrápat. Dále se doporučuje, aby člověk, který své okolí v noci obtěžuje zvuky připomínající motorovou pilu nebo cirkulárku, spal na boku. K tomu ho lze donutit i poměrně drastickými metodami, například přichycením míčku na zadní část trika, čímž bude poloha na zádech pro daného jedince nepříjemná, a tak se vždy přetočí. Ne u všech však spaní na boku zabírá. Poměrně pragmatické řešení pak představují špunty do uší, které sice nikterak chrápání nepřeruší, ale zasadí se o to, že ho nikdo nebude slyšet.
Pokusy o odstranění chrápání mohou spočívat v různých možnostech. K těm méně tradičním se určitě řadí i japonský vynález - plyšový medvěd – robot, který reaguje na pokles kyslíku a zvuk chrápání tak, že se začne dotýkat tváře spící osoby, která tak hlavu otočí na bok, čímž chrápání přestane. Vynálezci garantují, že robot je jemný, a tak se daný jedinec nevzbudí. Jak je vidno, odstranění chrápání je natolik silným a zajímavým tématem, že se dostává i do středu zájmu vědecké obce. Pro nás laiky je však především problémem, který nás nenechá spát. A jelikož spánkem trávíme třetinu života, měli bychom využít všechny příležitosti, jak si toto důležité období nenechat kazit. Netřeba snad ani připomínat zdravotní rizika, která s chrápáním souvisí.
Trápí vás chrápání také? Jak ho řešíte? Podělte se o své zkušenosti v komentářích pod článkem!
Diskuse k článku
Michael Růžička
Děkuji
Jaroslava, Dušková
Nina
Pavel
Baron Chrápoň
Co by se stalo?
Chtěl jsem se také zeptat, je to hrazené ZP?
Jiří, Cintler
jelikož moje chrápání už manželka nebyla schopná vydržet, musel jsem se rozhodnout řešit to operativně. Zašel jsem na kliniku.
Operace spočívala v laserovým zákroku kvůli zprůchodnění nosu. Operace byla v lokální anestezii...konečný efekt se dostavil asi za tři týdny a jsem moc spokojený.
Hezký den