Trápí vás nespavost? Zkuste tyto triky
Poruchy spánku, mezi které patří i nespavost dokáží pořádně zamávat lidskou psychikou, a hlavně umí negativně ovlivnit i fyzický stav. Dlouhodobé obtíže se spaním tedy není radno podceňovat, naopak je dobré k nim přistoupit zodpovědně a nalézt dlouhodobě udržitelné řešení. Co všechno může nespavost způsobit a jak na ni vyzrát?
Nespavost není jen jedna
Nespavost neboli insomnie se vyznačuje obtížným usínáním, případně brzkým (neplánovaným) vstáváním nad ránem, kdy už člověk nedokáže znovu usnout. Těžší formy jsou ještě doprovázeny buzením během noci. Výsledkem tohoto koktejlu může být oslabená imunita, snížená psychická odolnost, únava (může vést až k únavovému syndromu), poruchy soustředění i výpadky paměti. Nespavost se rozděluje do tří skupin:
- Přechodná – obvykle je reakcí na aktuální situaci v životě (nadměrný stres v určitém období…), obvykle nepřesáhne týden
- Akutní – opět bývá spouštěčem nějaká životní etapa a s ní spojené emoce (strach z budoucnosti, jiné zdravotní obtíže, rozvod, zkouškové období…). Pokud nespavost přetrvává déle než 4 týdny a opakuje se 3× týdně, je vhodné konzultovat toto téma s lékařem, případně tělo podpořit přípravky určené ke zklidnění a uvolnění.
- Chronická – pakliže problémy se spánkem přetrvávají déle než 3 měsíce, je nutné ji řešit, respektive odstranit příčiny, které k nespavosti vedly.
Nespavost: Nejčastější příčiny
Nespavost patří mezi moderní civilizační choroby. Do značné míry v tom má prsty i elektrifikace světa, neboť již nechodíme spát „se slepicemi“, ale naopak býváme aktivní dlouho do noci. Navíc jsme si odvykli poslouchat jemné signály těla, které nás včas varují, že tělo „něco“ potřebuje. Spánkový cyklus je tedy Dalším výrazným faktorem nespavosti či jiné poruchy spánku je nekvalitní matrace, nevhodný polštář, přetopená místnost či příliš osvětlený prostor. Vedle těchto prokazatelně venkovních příčin je však řada těch, které
- Problémy v osobní rovině (od stresu, po partnerské neshody)
- Nevhodný životní styl, případně práce na směny
- Deprese, úzkosti, neurózy i psychózy
- Nedostatek pohybu
- U žen může být spouštěčem i menstruační cyklus, případně těhotenství
- Vedlejší účinky některých chemických léků
- Doprovodný efekt k řadě zdravotních obtíží: obezita, kardiovaskulární problémy, problémy s prostatou, vysoký krevní tlak, cukrovka, onemocnění štítné žlázy, bolesti
Důležitým faktorem je i věk. Spolu s nabíráním zkušeností se totiž mění i fungování lidského těla. Některých hormonů ubývá, jiné přibývají. Nové nastavení (například menopauza či andropauza) pak vyžaduje naši pozornost.
Nespavost zvyšuje rizika onemocnění
Jak jsme naznačili v úvodu, nespavost zvyšuje riziko vzniku či prohloubení řady onemocnění. Bohužel řešením nejsou jen léky na nespavost, neboť neřeší příčinu vzniku. Nicméně z krátkodobého hlediska alespoň mohou pomoci získat dostatek energie pro zahájení dlouhodobě udržitelné péče. Kde všude nespavost zvyšuje rizika?
- vznik duševních poruch
- snížený zájem o sex, případně neschopnost dosáhnout vyvrcholení, potíže s erekcí
- tloustnutí bez zjevné příčiny, případně nezdravé hubnutí
- zadržování vody v těle
- rychlejší stárnutí (nejen pleti, ale i organismu či mentálních funkcí)
- zvyšuje rizika vzniku mrtvice, cukrovky, rakoviny i infarktu
Jak se vyhnout nespavosti?
- Dodržujte podobný režim dne (i o víkendech), tzn. vstávejte v podobné časy a též choďte v podobné časy spát.
- Během odpoledne již nepijte povzbuzující nápoje (káva, sladké nápoje).
- Vyhněte se těžkým jídlům a alkoholu před spaním.
- Zařaďte do života pravidelný pohyb.
- Zatemněte místnost, ve které budete spát. Melatonin (regenerační hormon) se vytváří až ve tmě!
- Ochlaďte místnost, ve které spíte (odborníci se nebrání teplotám pod 20 °C).
- Kupte kvalitní matraci.
- Odpoledního šlofíka zkraťte maximálně na 20 minut, případně jej úplně vynechte.
- Nechoďte spát „unavení“. Pokud se přetáhnete, kvalita spánku výrazně klesá.
Nespavost? Zkuste bylinky nebo masáž
- Kozlík lékařský – ovlivňuje nejen spánek, ale také naši nervovou soustavu. Zpravidla zkracuje dobu usínání, uvolňuje mysl i svalové napětí. Je vhodný i při migrénách.
- Chmel otáčivý – zklidňují podráždění, podporuje relaxaci, vhodný při krátkodobějších obtížích či jemnější formě nespavosti
- Meduňka lékařská – zklidňuje a navozuje spánek. Často se kombinuje s levandulí. podle některých zdrojů odvápňuje, proto je vhodné při jejím užívání během dne ještě tělu poskytnout kysané výrobky (zejména mléčné)
- Třezalka tečkovaná – této bylině se připisují zejména antibakteriální účinky, ale působí též při melancholii, sklíčenosti, apatii. Pozor je fotosenzitivní (omezte přístup na slunce), není vhodné ji užívat ani při užívání léků na srdce.
Bylinky na nespavost můžete používat nejen ve formě čajů, resp. odvarů, ale také v různých aromalampách ve formě kvalitních éterických olejů. Své tělo můžete uvolnit též masáží. Do masážního oleje přidejte pár kapek éterického oleje z příslušné zklidňující byliny.
Autor článku: Markéta Palatin
Diskuse k článku
Bibiama