Závislost na nosních kapkách není radno podceňovat. Vzniká dřív, než si myslíte
Všichni víme, že si lze vytvořit závislost na drogách, alkoholu, čokoládě, hracích automatech či mobilních telefonech. Věděli jste ale, že existuje také závislost na nosních kapkách? Kdo z nás je alespoň jednou nepoužil, aby ulevil ucpanému nosu a mohl zase volně dýchat?
Mezi nejběžnější onemocnění dýchacích cest patří rýma. Právě rýma patří mezi nejčastější akutní onemocnění člověka a zažil ji pravděpodobně každý z nás. Projevuje se kýcháním a ucpaným nosem, který je odřený z neustálého smrkání. Při prvních příznacích si nakoupíme ovoce, abychom dodali tělu potřebné vitamíny, pijeme čaje a sáhneme také po kapkách do nosu, které uleví našemu nosu, a my se můžeme alespoň na chvíli volně nadechnout. A právě případná závislost na nosních kapkách je od rýmy už jen krůček.
Kapky do nosu: Dobrý sluha, ale zlý pán
Kapky do nosu – přípravek, který je volně dostupný v lékárnách, můžeme si vybrat z několika možných druhů, ale hlavně se díky nim můžeme znovu nadechnout. Jenže stejně rychle, jako se můžeme stát závislými na alkoholu či drogách, nám hrozí také závislost na nosních kapkách. Rýma způsobuje otok nosní sliznice a právě kapky do nosu obsahují látky zvané dekongestanty, po jejichž použití dochází ke stažení cév a díky tomu splaskne také otok nosní sliznice.
Kapky do nosu jsou lék jako každý jiný, proto byste měli dbát na doporučené dávkování, které je vždy uvedeno v příbalovém letáku. Přípravek byste neměli užívat déle než týden, u dětí bývá doporučeno maximálně 3-5 dní v kuse. Ve chvíli, kdy budete kapky do nosu užívat delší dobu, než je doporučeno, dojde ke zduření sliznice a bez neustálého aplikování kapek máte pocit, že se snad ani nenadechnete. A právě v ten okamžik dochází k závislosti na nosních kapkách.
Jak poznáme závislost na nosních kapkách?
Závislost na nosních kapkách poznáme jednoduše – sliznice je trvale zduřelá a vy jste nuceni kapat si čím dál tím častěji a bez toho, abyste aplikovali nosní kapky, se ani pořádně nevyspíte, jelikož se v noci budíte s pocitem ucpaného nosu. Závislost na nosních kapkách s sebou může přinášet také další zdravotní obtíže, jako je bolest hlavy, zvýšení krevního tlaku, zastřené vidění či závratě.
Kapky do nosu: léčba závislosti
Stejně tak jako u ostatních druhů závislostí i tady záleží na tom, v jakém stadiu se nacházíte. Někteří se závislosti na nosních kapkách zbaví svépomocí, to znamená, že přestanou kapky do nosu aplikovat. Což s sebou přináší několik bezesných nocí, kdy nemůžete v klidu dýchat, ale přibližně po dvou týdnech dochází k úlevě. Někteří pacienti navštíví lékaře, který zkontroluje nosní sliznici a zvolí vhodnou léčbu, velmi často se jedná o léčbu pomocí kortikoidů. V nejzazších případech musí lékaři přistoupit k chirurgickému zákroku.
Jak vyzrát na rýmu?
Nejlepší způsob, jak se kapkám do nosu vyhnout, je rýmě předejít. Existuje několik možností, první z nich je zdravá životospráva, díky které posilujeme svou přirozenou imunitu. Dalším způsobem je posílení dýchacích cest, čemuž můžete napomoci aplikací mořské vody nebo inhalacemi. Tím podporujete fungování nosní sliznice.
Aplikace nosních kapek se bát nemusíte, stačí dodržovat způsob dávkování, který je vždy uveden v příbalovém letáku. Zároveň je hodně běžné nosní kapky kombinovat s roztoky mořské vody. Vyhýbat se jim nemusíte ani v případě malých dětí, kdy je ovšem vhodné vyměnit kapky za sprej. To se týká zejména dětí do dvou let věku. Těm nejmenším se doporučuje kapky nevkapávat, ale opatrně vtírat pomocí vatové tyčinky.
Co vy a závislost na nosních kapkách? Potýkali jste se s ní někdy?
Diskuse k článku