Zdravé sezení: Jak ulevit bolavým zádům i křečovým žilám

Zdravé sezení: Jak ulevit bolavým zádům i křečovým žilám

Zdravé sezení je cesta, jak posílit ty správné partie, aby se tělo uneslo a vy se vyhnuli nepříjemným bolavým obtížím. Zdravé sezení je cestou, jak zkrotit křečové žíly, bolavá záda, ale také podpořili trávení a vyhnuli se nepříjemným migrénám či otokům končetin. Jak sedět, abyste své tělo zároveň udržovali v optimální kondici? Ano, i sezením lze posilovat a své tělo tvarovat, jen je třeba vědět, jak takové zdravé sezení vypadá.

Zdravé sezení: Proč se tím zabývat?

Na první pohled se může zdát, že sed je zcela jednoduchá a přirozená záležitost. Není! Problémem je, že naše těla na sed vlastně vůbec nejsou stavěna! Přirozeností lidského těla je pohyb a aktivita. Sezení mimo jiné poškozuje páteř (utlačujeme meziobratlové ploténky), dochází ke zpomalení metabolismu, snižuje se svalová aktivita, často vzniká svalová nerovnováha, krevní oběh nemá optimální podmínky (sedem se zvyšuje riziko vzniku vysokého krevního tlaku a zvyšuje se i riziko srdeční a mozkové příhody), sezení snižuje i prokrvení mozku, mohou se objevit či prohloubit obtíže s chronickým žilním onemocněním (metličky a křečové žíly). Sed se zkrátka celkově negativně odráží na funkčnosti těla.

Zdravé sezení: Inspirujme se jogíny

Je paradoxem, že západní způsob života se z větší části přesunul před různé typy obrazovek. V kancelářích si sice vypomáháme ergonomickými židlemi, různými podsedáky, podnožkami či alternativními způsoby zdravého sezení, ale pořád se jedná o sed. Doma na gauči už se jedná spíš o povalování. Přitom i během sezení můžeme najít rovnováhu uvnitř sebe. Zdravé sezení může tělo i nabít energií a povzbudit činnost orgánů. Inspirací nám mohou být východní jogíni, kteří v sedu provádějí dlouhotrvající meditace. A na rozdíl od západního člověka dokáží sedět dlouho a víceméně bezbolestně. Čím to je?

Zdravé sezení: Cesta od bolesti

V prvé řadě je třeba říct, že jogín svůj sed pravidelně trénuje. I my bychom měli tedy přistoupit a pravidla hry a pravidelně „trénovat“. Zkrátka srovnat své tělo kdykoli se přistihneme, že se na židli či kdekoli jinde kroutíme. Takový jogín zároveň před dlouhým sezením cvičí jógu. Tedy své tělo oživí, prokrví a zároveň unaví. Ani v našem životě by neměl chybět pohyb. Minimálně si zkuste dělat pravidelné pauzy a zařadit cviky, které prokrví a protáhnou zatuhlé oblasti. Mezi základní cviky do kanceláře patří:

  • střídavé natahování pravé a levé nohy v koleni či v kotníku,
  • různé kroužky (od kotníků, přes boky, po ramena a hlavu),
  • předklony a úklony (krk, boky, záda…).

Dodržujte také pitný režim a uzpůsobte jídelníček aktivitě daného dne i svému rozpoložení.

15161

Jak sedět? Zdravé sezení v 8 krocích

  1. Židli či jiné sedadlo nastavíme tak, abychom měly kolena v pravém úhlu k zemi a případný monitor ve výši očí před sebou. Ruce by měly být pohodlně položeny též v pravém úhlu ke stolu. Ramena volná nikoli u uší.
  2. Sedíme na ramínkách sedacích kostí nikoli „na zadku“ či kostrči. Hrbolky sedacích kostí jsou ty části na našem pozadí, které tlačí, když si sedneme na tvrdou podložku. Od těchto hrbolků vedou ramínka ke stydké kosti (to je ta tvrdá kost v oblasti genitálií – mají ji muži i ženy!).
  3. Narovnejte záda tím, že vytáhnete hlavu ke stropu. Narovnaná páteř není záklon nebo prohnutí v bedrech.
  4. Hlavu jemně tlačte za temenem vzad a lehce vzhůru a u toho držte fiktivní jablko pod bradou. Možná ucítíte aktivitu mezižeberních svalů.
  5. Nespojujte lopatky k sobě (netvořte křidýlka), ale naopak je rozšiřte tím, že pomyslně vytáhnete ramena za lokty.
  6. Povolte křečovité držení břišních svalů. Život není posilovna. Se správným zdravým sezením se břišní svaly přirozeně zapnou od pánevního dna vzhůru k pupku a narovnají se bedra! Přirozeně posilujete. Zlepší se vám i trávení, neboť opustíte křeč pod žebry a žaludek může začít zdravě zpracovávat potravu.
  7. Zapomeňte na „nohu přes nohu“.
  8. Součástí zdravého sezení je dech. Dýchejte do celého hrudníku (zvedání klíčních kostí není hluboký dech), břicha a časem vezměte do party i podbřišek. Uvědomte si bránici, která svým pohybem „masíruje“ vnitřní orgány a podporuje jejich činnost.

Tip na závěr: Zdravé sezení ovlivňuje i pohled očí

Pozor na dlouhodobou práci na notebooku, který je sice často malý a skladný, ale z hlediska pozice těla je cestou k bolesti. Zdravé sezení pracuje i s pohledem očí. Pokud pohled směřuje dolů, tělo se podvědomě kroutí. Zdravé sezení podpoří pohled vpřed.

Autor článku: Markéta Palatin



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

SOBOTA 11. 01. 2025
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
NEDĚLE 12. 01. 2025
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 13. 01. 2025
rak
Měsíc putuje znamením Raka, dnes je úplněk. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý a snáze dnes přibíráme na váze. Věnujte se partnerovi a…
více o tomto dni
ÚTERÝ 14. 01. 2025
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
STŘEDA 15. 01. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 16. 01. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 17. 01. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

MUDr. Romana Kochrdová
Hledáte v Jihlavě zkušenou a…
MUDr. Magdalena Zmrhalová
Interní a diabetologickou ordinaci v Jihlavě…
MUDr. Jarmila Kremerová: praktický lékař pro dospělé, Petřvald
Hledáte zkušeného praktického lékaře, který se postará o…

Vánoční cukroví bez cukru: užijte si zdravé Vánoce!

Tolik tuku na 40 g mouky je nesmysl, zvláště u těsta, do kterého dáme 200 g ořechů - to by v troubě neudrželo ...

Vánoční cukroví bez cukru: užijte si zdravé Vánoce!

Dobrý den, téměř žádný recept není úplný - v surovinách oproti postupu buď něco chybí nebo přebývá.

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Umělé oplodnění

9 měsíců je v dnešní době bohužel běžná doba snažení. Do roka se to považuje za no...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Vietnamská kuchyně u vás doma: 6 receptů, které zpestří váš běžný jídelníček

Jestli jste se rozhodli, že konečně začnete jíst zdravě, pak je vietnamská kuchyně ideální volbou. Řídí se filozofií pěti elementů a celkově se dá říci, že je mnohem lehčí než naše tradiční pokrmy. Ostatně vyzk...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Konec roku a obvyklý bilancování

Vždycky, jak se přiblíží konec roku, mám pocit, že všechno hrozně rychle uteklo. Přijde mi, že Silvestr 2024 se sousedy jsme prožili včera, ale už je to 365 dní. Taky bilancujete? Přemejšlíte, co se vám povedlo a co ne? Já pokaždý. A rozhodla jsem se, že rok 2025 bude pro mě v mnoha ohledech přelomovej. Však jsem v čínskym znamení Had, a tak si my Hadi pojďme "svůj" rok užít naplno!