Zdravé sezení: Jak ulevit bolavým zádům i křečovým žilám
Zdravé sezení je cesta, jak posílit ty správné partie, aby se tělo uneslo a vy se vyhnuli nepříjemným bolavým obtížím. Zdravé sezení je cestou, jak zkrotit křečové žíly, bolavá záda, ale také podpořili trávení a vyhnuli se nepříjemným migrénám či otokům končetin. Jak sedět, abyste své tělo zároveň udržovali v optimální kondici? Ano, i sezením lze posilovat a své tělo tvarovat, jen je třeba vědět, jak takové zdravé sezení vypadá.
Zdravé sezení: Proč se tím zabývat?
Na první pohled se může zdát, že sed je zcela jednoduchá a přirozená záležitost. Není! Problémem je, že naše těla na sed vlastně vůbec nejsou stavěna! Přirozeností lidského těla je pohyb a aktivita. Sezení mimo jiné poškozuje páteř (utlačujeme meziobratlové ploténky), dochází ke zpomalení metabolismu, snižuje se svalová aktivita, často vzniká svalová nerovnováha, krevní oběh nemá optimální podmínky (sedem se zvyšuje riziko vzniku vysokého krevního tlaku a zvyšuje se i riziko srdeční a mozkové příhody), sezení snižuje i prokrvení mozku, mohou se objevit či prohloubit obtíže s chronickým žilním onemocněním (metličky a křečové žíly). Sed se zkrátka celkově negativně odráží na funkčnosti těla.
Zdravé sezení: Inspirujme se jogíny
Je paradoxem, že západní způsob života se z větší části přesunul před různé typy obrazovek. V kancelářích si sice vypomáháme ergonomickými židlemi, různými podsedáky, podnožkami či alternativními způsoby zdravého sezení, ale pořád se jedná o sed. Doma na gauči už se jedná spíš o povalování. Přitom i během sezení můžeme najít rovnováhu uvnitř sebe. Zdravé sezení může tělo i nabít energií a povzbudit činnost orgánů. Inspirací nám mohou být východní jogíni, kteří v sedu provádějí dlouhotrvající meditace. A na rozdíl od západního člověka dokáží sedět dlouho a víceméně bezbolestně. Čím to je?
Zdravé sezení: Cesta od bolesti
V prvé řadě je třeba říct, že jogín svůj sed pravidelně trénuje. I my bychom měli tedy přistoupit a pravidla hry a pravidelně „trénovat“. Zkrátka srovnat své tělo kdykoli se přistihneme, že se na židli či kdekoli jinde kroutíme. Takový jogín zároveň před dlouhým sezením cvičí jógu. Tedy své tělo oživí, prokrví a zároveň unaví. Ani v našem životě by neměl chybět pohyb. Minimálně si zkuste dělat pravidelné pauzy a zařadit cviky, které prokrví a protáhnou zatuhlé oblasti. Mezi základní cviky do kanceláře patří:
- střídavé natahování pravé a levé nohy v koleni či v kotníku,
- různé kroužky (od kotníků, přes boky, po ramena a hlavu),
- předklony a úklony (krk, boky, záda…).
Dodržujte také pitný režim a uzpůsobte jídelníček aktivitě daného dne i svému rozpoložení.
Jak sedět? Zdravé sezení v 8 krocích
- Židli či jiné sedadlo nastavíme tak, abychom měly kolena v pravém úhlu k zemi a případný monitor ve výši očí před sebou. Ruce by měly být pohodlně položeny též v pravém úhlu ke stolu. Ramena volná nikoli u uší.
- Sedíme na ramínkách sedacích kostí nikoli „na zadku“ či kostrči. Hrbolky sedacích kostí jsou ty části na našem pozadí, které tlačí, když si sedneme na tvrdou podložku. Od těchto hrbolků vedou ramínka ke stydké kosti (to je ta tvrdá kost v oblasti genitálií – mají ji muži i ženy!).
- Narovnejte záda tím, že vytáhnete hlavu ke stropu. Narovnaná páteř není záklon nebo prohnutí v bedrech.
- Hlavu jemně tlačte za temenem vzad a lehce vzhůru a u toho držte fiktivní jablko pod bradou. Možná ucítíte aktivitu mezižeberních svalů.
- Nespojujte lopatky k sobě (netvořte křidýlka), ale naopak je rozšiřte tím, že pomyslně vytáhnete ramena za lokty.
- Povolte křečovité držení břišních svalů. Život není posilovna. Se správným zdravým sezením se břišní svaly přirozeně zapnou od pánevního dna vzhůru k pupku a narovnají se bedra! Přirozeně posilujete. Zlepší se vám i trávení, neboť opustíte křeč pod žebry a žaludek může začít zdravě zpracovávat potravu.
- Zapomeňte na „nohu přes nohu“.
- Součástí zdravého sezení je dech. Dýchejte do celého hrudníku (zvedání klíčních kostí není hluboký dech), břicha a časem vezměte do party i podbřišek. Uvědomte si bránici, která svým pohybem „masíruje“ vnitřní orgány a podporuje jejich činnost.
Tip na závěr: Zdravé sezení ovlivňuje i pohled očí
Pozor na dlouhodobou práci na notebooku, který je sice často malý a skladný, ale z hlediska pozice těla je cestou k bolesti. Zdravé sezení pracuje i s pohledem očí. Pokud pohled směřuje dolů, tělo se podvědomě kroutí. Zdravé sezení podpoří pohled vpřed.
Autor článku: Markéta Palatin
Diskuse k článku