Devětsil je jednou z prvních jarní bylin

Znáte devětsil? Patří mezi léčivé jarní byliny. Poradí si s horečkou i kašlem

Devětsil má mnoho jmen. Říká se mu také koňské kopyto nebo lopuch. Spíše než s léčivou silou si jej dáme dohromady s okrasou okolo rybníků, potoků či řek. Patří mezi první jarní byliny, avšak sbírat ho můžeme ještě i v těchto dnech.

Devětsil kvete sice od března do května, ale sbírat se dá už i o něco dříve. Tedy oddenek, ten je k mání už na začátku března. V tomto čase už však můžeme sbírat i listy. Obojí, tedy oddenek i listy je možné využívat čerstvé nebo je nasušit. Nejlépe ve stínu na prodyšném platu. Případně umělým teplem, které však nesmí přesáhnout 40 stupňů

Jarní byliny: Devětsil v přírodě

Devětsil je vytrvalá bylina, která dorůstá až půl metru do výšky. V době plodu pak dokonce klidně před metr. Nejčastěji je k vidění i sběru na březích březích řek a potoků, ale roste i v příkopech na okraji lesů. Má totiž rád vlhkou půdu. Nejlépe se jí daří na horách a v podhůří. Devětsil má velmi silný oddenek, který přírodní medicína hojně využívá. Jenže je zatím pro laika těžké jej rozeznat. V tomto období už by to ale neměl být problém. Devětsil jde do hroznovitého květu a příjemně voní. 

Čtěte také:

Smrkový sirup ze smrkových výhonků – báječný přírodní lék na rýmu a kašel i pro děti

Laryngitida – dětský dusivý kašel vyléčíte snadno doma

Devětsil lékařský /Petasites hybridus/

Jarní byliny: Devětsil pro zdraví

Devětsil patří mezi jarní byliny, na které se zapomíná. A je to škoda. V přírodní medicíně má totiž široké uplatnění. Skvěle umí léčit horečky, astma a alergie. Vzhledem k obsahu slizovitých látek bez problémů zvládne zahnat kašel i chrapot. Pomáhá při křečích, je protirevmatický, močopudný a léčí odřeniny. Listy jsou k mání po celý rok a uplatní se například při naraženinách, špatně se hojících ranách nebo odřeninách. Ovšem pozor – listy je nutné před použitím pořádně naklepat! Čaj z devětsilu lze pak použít na zevně na křečové žíly, hemeroidy, revmatoidní artritidu nebo špatně se hojící rány. Vnitřně pak při hořečnatých chorobách, astmatu, dně, dráždivém kašli, křečích hladkého svalstva při bolestivé menstruaci a obtížích s močením. A protože nemá devětsil téměř žádné kontraindikace ani nežádoucí účinky, je možné podávat ho už i malým dětem. Tady se nejvíce osvědčil jako bojovník proti střevním cizopasníkům. Ve středověku se dokonce sušený devětsil rozdrtil na prášek, smíchal s vínem a podával jako obrana proti infekčním nemocem, údajně i proti moru.

Jarní byliny: Devětsil a jeho příbuzní

Další druhy devětsilu, které u nás rostou, mají bílou barvu květu. Za devětsil lékařský se proto dají zaměnit pouze v období, kdy rostlinu tvoří jen listy, tedy časně zjara nebo na podzim. Kromě devětsilu bílého je možné u nás najít i devětsil Kablíkové (roste pouze v Beskydech, Krkonoších a Hrubém Jeseníku) či devětsil japonský – ten ale můžeme vidět většinou jen na zahrádkách, zplaňuje totiž jen výjimečně.

Jarní byliny: Pozor na záměnu devětsilu

Devětsil je snadno zaměnitelný s podbělem. To je třeba mít na paměti, až jej půjdete sbírat. A jak tyto dvě léčivky od seb rozeznáte? Vcelku jednoduše. Devětsil je o mnoho větší a rostlina jako celek oproti podbělu příliš nevoní.

Devětsil je v přírodní medicíně oblíbenou bylinou

Jarní byliny: Recepty s devětsilem

Nálev – 1 čajovou lžičku sekaného oddenku vložte do šálku a zalijte vodou. Pijte 3x denně. Nálev pomáhá i při zácpě.

Ovšem pozor – oddenek má specifický pach, který mnohým lidem opravdu hodně vadí. Dokonce může způsobit i nevolnost. Z toho důvodu se pouze přidává do směsí nebo se míchá například s medem či vínem.

Devětsil s vínem – 1,5 g prášku z oddenku rozmíchejte v 1 dl bílého vína. Užívá se mocca lžička 2x denně po dobu 30 dní. Využívá se proti všem infekčním, nakažlivým a zhoubným chorobám.

Rozdrcené listy – skvěle léčí špatně se hojící rány a vředy či naraženiny.

Tinktura – vyrábí se z čerstvého oddenku nasbíraného brzy na jaře před rozkvětem. Užívá se 3x denně devět kapek. Lze ji použít na všechny neduhy, se kterými devětsil umí zatočit.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PONDĚLÍ 22. 07. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
ÚTERÝ 23. 07. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
STŘEDA 24. 07. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 25. 07. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
PÁTEK 26. 07. 2024
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
SOBOTA 27. 07. 2024
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 07. 2024
býk
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Kozoroh – Horoskop 2024

To co je zde o kozorohu napsáno, jsou jen lži. Tohle bych spíš trestal upálením.

Posmrtný život: Co je po smrti? Odchází naše duše skutečně do věčné blaženosti?

Se schizofrenií nejsem v životě spokojený a štastný, žiju v neustálích obavách, ve strachu a v neduvěře k sobě...

Váhy – Horoskop 2024

Dobry den, rada čtu horoskopy ale tech reklam co tam skáče neustále ,clovek se nemuze soustředit a nastvane je...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Nové BF boty

Ahojky, mám dotaz... Ráda bych udělala něco pro svoje zdraví. Teda spíše pro zdraví mý...

Umělé oplodnění

Ahoj, chápu, že rozhodnutí hledat pomoc s reprodukcí může být emocionálně náročné. ...

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Ahoj, taky sem mel problemy s vysokym cholesterolem. Kamarad mi doporučil fermentovanou ryzi, ...
Zobrazit všechna témata

Překladač s umělou inteligencí poskytne kvalitnější překlady

Bojujete občas s jazykem? Nejste si jistí v kramflecích v angličtině, nebo se sem tam setkáváte s obsahem v jiných jazycích, kterými nemluvíte? Je to běžné, překladač skoro denně používá drtivá většina lidí. Do...

Čerstvé zelené fazolky: Výživný balzám pro tělo i potěšení pro chuťové buňky

Fazolky bez chuti v podivné omáčce si ze školní jídelny pamatuje každý. A bohužel mnohým při této vzpomínce ještě dnes naskakuje husí kůže. Ovšem čerstvé zelené fazolky připravené skutečně dobře a kvalitně, jso...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Nová etapa života začíná... aneb Znovu a lépe

Taky jste v životě někdy udělali věci, na který nejste zrovna pyšný? Já mnohokrát. Ale vždycky jsem se z nich snažila ponaučit. A právě teď skončila jedna etapa, která mě celý tři roky tížila. Nebudu zastírat skutečnosti, protože můj příběh může třeba někoho inspirovat k tomu, žít líp a vyvarovat se stejným chybám. Co mě tedy posunulo dál?