Znáte devětsil? Patří mezi léčivé jarní byliny. Poradí si s horečkou i kašlem
Devětsil má mnoho jmen. Říká se mu také koňské kopyto nebo lopuch. Spíše než s léčivou silou si jej dáme dohromady s okrasou okolo rybníků, potoků či řek. Patří mezi první jarní byliny, avšak sbírat ho můžeme ještě i v těchto dnech.
Devětsil kvete sice od března do května, ale sbírat se dá už i o něco dříve. Tedy oddenek, ten je k mání už na začátku března. V tomto čase už však můžeme sbírat i listy. Obojí, tedy oddenek i listy je možné využívat čerstvé nebo je nasušit. Nejlépe ve stínu na prodyšném platu. Případně umělým teplem, které však nesmí přesáhnout 40 stupňů.
Jarní byliny: Devětsil v přírodě
Devětsil je vytrvalá bylina, která dorůstá až půl metru do výšky. V době plodu pak dokonce klidně před metr. Nejčastěji je k vidění i sběru na březích březích řek a potoků, ale roste i v příkopech na okraji lesů. Má totiž rád vlhkou půdu. Nejlépe se jí daří na horách a v podhůří. Devětsil má velmi silný oddenek, který přírodní medicína hojně využívá. Jenže je zatím pro laika těžké jej rozeznat. V tomto období už by to ale neměl být problém. Devětsil jde do hroznovitého květu a příjemně voní.
Smrkový sirup ze smrkových výhonků – báječný přírodní lék na rýmu a kašel i pro děti
Jarní byliny: Devětsil pro zdraví
Devětsil patří mezi jarní byliny, na které se zapomíná. A je to škoda. V přírodní medicíně má totiž široké uplatnění. Skvěle umí léčit horečky, astma a alergie. Vzhledem k obsahu slizovitých látek bez problémů zvládne zahnat kašel i chrapot. Pomáhá při křečích, je protirevmatický, močopudný a léčí odřeniny. Listy jsou k mání po celý rok a uplatní se například při naraženinách, špatně se hojících ranách nebo odřeninách. Ovšem pozor – listy je nutné před použitím pořádně naklepat! Čaj z devětsilu lze pak použít na zevně na křečové žíly, hemeroidy, revmatoidní artritidu nebo špatně se hojící rány. Vnitřně pak při hořečnatých chorobách, astmatu, dně, dráždivém kašli, křečích hladkého svalstva při bolestivé menstruaci a obtížích s močením. A protože nemá devětsil téměř žádné kontraindikace ani nežádoucí účinky, je možné podávat ho už i malým dětem. Tady se nejvíce osvědčil jako bojovník proti střevním cizopasníkům. Ve středověku se dokonce sušený devětsil rozdrtil na prášek, smíchal s vínem a podával jako obrana proti infekčním nemocem, údajně i proti moru.
Jarní byliny: Devětsil a jeho příbuzní
Další druhy devětsilu, které u nás rostou, mají bílou barvu květu. Za devětsil lékařský se proto dají zaměnit pouze v období, kdy rostlinu tvoří jen listy, tedy časně zjara nebo na podzim. Kromě devětsilu bílého je možné u nás najít i devětsil Kablíkové (roste pouze v Beskydech, Krkonoších a Hrubém Jeseníku) či devětsil japonský – ten ale můžeme vidět většinou jen na zahrádkách, zplaňuje totiž jen výjimečně.
Jarní byliny: Pozor na záměnu devětsilu
Devětsil je snadno zaměnitelný s podbělem. To je třeba mít na paměti, až jej půjdete sbírat. A jak tyto dvě léčivky od seb rozeznáte? Vcelku jednoduše. Devětsil je o mnoho větší a rostlina jako celek oproti podbělu příliš nevoní.
Jarní byliny: Recepty s devětsilem
Nálev – 1 čajovou lžičku sekaného oddenku vložte do šálku a zalijte vodou. Pijte 3x denně. Nálev pomáhá i při zácpě.
Ovšem pozor – oddenek má specifický pach, který mnohým lidem opravdu hodně vadí. Dokonce může způsobit i nevolnost. Z toho důvodu se pouze přidává do směsí nebo se míchá například s medem či vínem.
Devětsil s vínem – 1,5 g prášku z oddenku rozmíchejte v 1 dl bílého vína. Užívá se mocca lžička 2x denně po dobu 30 dní. Využívá se proti všem infekčním, nakažlivým a zhoubným chorobám.
Rozdrcené listy – skvěle léčí špatně se hojící rány a vředy či naraženiny.
Tinktura – vyrábí se z čerstvého oddenku nasbíraného brzy na jaře před rozkvětem. Užívá se 3x denně devět kapek. Lze ji použít na všechny neduhy, se kterými devětsil umí zatočit.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku