Glykemický index potravin ovlivňuje hladinu krevního cukru

Znáte glykemický index? Jak nám může pomoci s hubnutím a potlačením hladu při dietě?

Glykemický index je hodnota, která prozradí, jak moc daná potravina zvyšuje hladinu cukru v krvi. Je to nástroj, který hojně používají výživoví poradci. Na glykemický index potravin má vliv mnoho faktorů, včetně obsažených živin, zralosti, způsob přípravy i zpracování.

Glykemický index je něco, čeho bychom si měli rozhodně u konzumovaných potravin všímat. Nejen, že nám může pomoci zhubnout, ale rovněž si tak můžeme snadno snížit hladinu cukru v krvi nebo cholesterol. 

Glykemický index podrobně

Veškeré potraviny jsou rozděleny do tří skupiny. Ty, které mají nízký, střední a vysoký glykemický index. Následně jsou pak seřazeny na stupnici, která je ohodnocena body 0-100. Čím vyšší číslo, tím je vyšší i glykemický index potraviny a pro nás varování, že bychom se měli mít na pozoru. Naopak, čím je číslo menší, tím méně může daná potraviny ovlivnit hladinu cukru v krvi. A podle čeho poznáme hodnotu potravin? 

Čtěte také:

Zelené superpotraviny - chlorella, spirulina a zelený ječmen. Zázrak, nebo marketingový tah?

Trápí vás úbytek kolagenu? Jezte potraviny bohaté na kolagen

Potraviny pro zdravé srdce: Rajčata, salát i sklenka červeného

  • 0-55: nízký glykemický index
  • 56-69: střední glykemický index
  • 70 a více: vysoký glykemický index

Potraviny s vysokým obsahem rafinovaných sacharidů a cukrů se tráví rychleji a mívají vysoký glykemický index. Naopak potraviny s vysokým obsahem bílkovin, tuků nebo vlákniny mívají obvykle glykemický index nižší. A potraviny, které neobsahují žádné sacharidy, nemají glykemický index přiřazený. Do této skupiny spadá maso, ryby, ořechy, semena, bylinky, koření a oleje.

Glykemický index versus glykemická nálož

Dva pojmy, které jsou často zaměňovány. Jde o glykemický index a glykemickou nálož. Zatímco glykemický index řeší jednotlivé potraviny, glykemická nálož je součet všeho, co sníme. Tedy součet veškerých potravin na talíři. Má tedy za úkol vyčíslit glykemický efekt porce potraviny.

Glykemický index a nízkoglykemická dieta

Nízkoglykemická dieta patří spíše mezi léčebné diety, lze ji však s úspěchem aplikovat také při snižování hmotnosti. Jde o to, že se veškeré potraviny v jídelníčku, které mají vysoký glykemický index, zamění za potraviny s nižší hodnotou. Tato dieta prokazatelně zlepšuje hladinu krevního cukru. Bylo prokázáno, že nízkoglykemická dieta je vhodná pro lidi s diabetem. Dále může urychlit hubnutí a napomoci rychlejšímu úbytku tukové hmoty. Dieta, při které si hlídáte glykemický index je vhodná i pro jedince s vysokou hladinou cholesterolu. Uvádí se, že nízkoglykemická dieta pomáhá snížit hladinu celkového i LDL (špatného) cholesterolu.

Potraviny, které mají nízký glykemický index

Zdravá nízkoglykemická dieta by měla obsahovat převážně potraviny, jako jsou například jablka, bobuloviny, pomeranče, brokolice, květák, mrkev, špenát, rajčata, quinou, kuskus, ječmen, pohanku, oves, čočku, fazole nebo cizrnu. Pochopitelně je možné přidat i maso, ryby, mořské plody, za studena lisované oleje, ořechy, semena a byliny či koření. Tedy potraviny, které glykemický index nemají přiřazený. Avšak při nízkoglykemické dietě neuškodí.

Víte, které potraviny mají nízký glykemický index?

Potraviny, které mají vysoký glykemický index

Při nízkoglykemické dietě jsou pochopitelně zapovězeny veškeré potraviny, které mají glykemický index vysoký. Sem patří veškeré pečivo z bílé mouky (chléb, rohlíky, pita chléb, koláče, zákusky a podobně), sušenky, bílá rýže, instantní cereálie, klasické těstoviny, škrobová zelenina (brambory) a slazené nápoje, ovocné šťávy či sportovní nápoje.

Příprava potravin a glykemický index

U některých potravin může i způsob přípravy ovlivnit glykemický index. Všeobecně, čím déle budeme jídlo tepelně zpracovávat, tím vyšší glykemický index ve výsledku bude. Ať už jde o smažení, pražení nebo pečení. Naopak se předpokládá, že vaření je nejšetrnější metodou přípravy potravin. I tak je třeba dbát na to, abychom potraviny vařily správně. Neměli by se rozvařit, měly by být připravené jen “na skus”. Převařené pokrmy mají vždy vysoký glykemický index. A vliv na glykemický index má i zralost potraviny. Například plně zralé banány mají glykemický index 51, zatímco nedozrálé banány mají glykemický index jen 30.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

NEDĚLE 22. 12. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 23. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ÚTERÝ 24. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 25. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ČTVRTEK 26. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 27. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 28. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Přemýšlíte o zútulnění bytu? Máme pro vás 7 praktických tipů od designerů

Zútulnění bytu si každý člověk představuje jinak, v konečném důsledku má ale jedno společné – v útulném domově se totiž každý cítí příjemně, uvolněně a bezpečně. Chcete-li i vy docílit jedinečné atmosféry, kter...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Nejlepší adventní trhy. Tipy, kam vyrazit v Česku i  v zahraničí

Je nejvyšší čas nasát pořádnou vánoční atmosféru. Koledy, svařené víno, punč, klobása na zahřátí, ale taky třeba trdelník. To všechno nabízejí tradiční adventní trhy. I když venku není sníh a rozhodně se nezdá,...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...