Ztvrdlé paty po létě si zaslouží speciální péči
Tvrdé paty sice nejsou problémem pouze v teplých letních měsících, ale v tomto období na nohy působí více faktorů, které nepříjemný a nevzhledný stav nohou zhoršují. V otevřených botách nebo naboso se k pokožce nohou dostávají nečistoty, paty se více vysušují, praskají a vytváří se na nich ochranná kůže. Ztvrdlé paty mohou být také důsledkem nošení nevhodné obuvi. Jak na tvrdé paty, aby byly znovu krásné a hladké?
Co způsobuje ztvrdlé paty?
Špatný výběr obuvi
Nekvalitní obuv nebo nesprávně vybraná velikost bývá častou příčinou tvrdé kůže na patách. Boty musí chodidlům poskytovat kvalitní oporu, což například oblíbené žabky nebo balerínky nesplňují.
Vnější vlivy
V létě je pokožka chodidel vystavena prachu, písku, slané nebo chlorované vodě, slunečnímu záření a dalším vlivům. Proto je třeba v letních měsících dbát na zvýšenou péči o nohy.
Nadváha
Čím větší tělesná hmotnost, tím větší tlak na nohy. A čím větší tlak na nohy, tím více se paty potřebují chránit tvrdší kůží.
Nedostatečná výživa
Tvrdé paty mohou být důsledkem i málo hydratované pokožky a nedostatku zinku, železa a omega-3 mastných kyselin. Pestrá strava s dostatkem zeleniny, ovoce a ryb a pravidelný pitný režim vám mohou s prevencí ztvrdlých pat velmi pomoci.
Jak na ztvrdlé paty
Šetrné odstranění tvrdé pokožky
Pravidelné obrušování ztvrdlé kůže na patách by mělo probíhat vždy, když se objeví první náznaky problému. K šetrnému odstranění vrchní části kůže poslouží pemza a pilník na chodidla, které je nejlepší použít po koupeli, kdy jsou paty poddajnější. Pemza se postará o tvrdou kůži na patách, pilník slouží k jemnějšímu přebroušení. Pozor však na příliš velký tlak na ztvrdlou kůži a nerovnoměrné obrušování, které mohou způsobit bolestivé poranění. Poté stačí paty natřít speciálním hydratačním krémem, který pokožku účinně zregeneruje.
Babské rady na ztvrdlé paty
-
Nejčastější radou starších generací v boji proti ztvrdlým patám je použití jedlé sody do teplé lázně pro nohy. Jedlá soda zbaví pokožku odumřelých buněk, působí antibakteriálně a paty změkčí tak, že šetrné odstranění tvrdé vrstvy bude snadné.
-
Smícháte-li rozmixované ovesné vločky s trochou olivového oleje, vznikne vám kašička se zvláčňujícími a vyživujícími účinky. Směs naneste na chodidla, omotejte potravinářskou folií a nechte působit 30 minut.
-
Stejným způsobem jako u předchozí rady můžete aplikovat i domácí sádlo. Pokožku krásně zjemní a promastí. A komu by se tato myšlenka příliš nezamlouvala, může místo sádla použít voňavý kokosový olej.
-
Další potraviny, které si poradí se ztvrdlými patami a dodají potřebnou výživu: citron, banán, avokádo, tvaroh, odvar z heřmánku
Prevence ztvrdlých pat
Prevence je samozřejmě v boji s tvrdými patami nejúčinnější. Tak, jako jsme zvyklí na každodenní koupel, odlíčení a další péči o svou pokožku, měli bychom k večernímu rituálu přidat také péči o chodidla. Postačí nám k tomu speciální krém určený na nohy, pomocí kterého důkladně promasírujeme chodidla a zvláště paty a bříška prstů.
Diskuse k článku