Suché paty: Proč se nemohu pohnout z místa?
Suché a popraskané paty nejsou jen kosmetickou záležitostí, jsou často bolestivé, a navíc mohou být sídlem řady nepříjemných zdravotních komplikací, například vzniku plísní. Popraskané suché paty jsou samozřejmě jakýmsi vychýlením z přirozené rovnováhy těla a z hlediska psychosomatiky nám přináší zprávu. Možná jsme uvízli a nemůžeme se pohnout z místa. Jak na suché paty?
Suché paty: Nejčastější příčiny
- Nevhodná obuv – tvarově i prodyšností
- Nadváha či obezita = nadměrná zátěž
- Práce ve stoje, případně sportovní zátěž
- Nedostatečný pitný režim
- Problémy s prokrvením
- Různé zdravotní obtíže, např. cukrovka 2. typu
- Náchylnost k plísním
- Počasí – mráz a nízké teploty, ale i extrémně vysoké teploty
Suché paty: Pohled psychosomatiky
Psychosomatika na problémy s patami nahlíží jako na informaci, že nemáme dostatek prostoru nahlížet na své potřeby. Může se jednat o objektivní příčiny, ale také uměle vyvolané aktivity, jen abychom si nemuseli přiznat, že to potřebujeme jinak. Jsme doslova zkamenělí v nějaké životní situaci, ze které se nemůžeme nebo nechceme dostat. Může se jednat o nevědomý strach z budoucnosti (jak to všechno zvládnu, když…, tohle se přeci nedělá…, co by tomu řekli…) i neochota podstoupit riziko změny (uvědomujeme si, že něco získáme, ale i ztratíme). Suché paty mohou naznačovat také fakt, že často řešíme věci za druhé (v osobní i pracovní rovině), které mohou ohrožovat nás samotné. Opět raději pomůžeme druhým, protože je to snazší než řešit svou situaci. Paty jsou také spojovány se sexuální oblastí a přijetí svého těla. Možná přehnaně kritizujeme, odsuzujeme, mentorujeme ostatní, protože sami se určité „živelné“ energie uvnitř nás bojíme. Raději neuděláme nic, než aby…
Suché paty: Srovnejte si směr
Pokud nesáhneme po příčině problému, obvykle se nám situace vrací. Stejně tomu tak je i u suchých pat. K problematice je třeba přistoupit z technického/mechanického směru, ale také duchovní prací na sobě. Začněte tím, že se ve svém hektickém životě na chvíli zastavíte. Možná to bude nepříjemné a budete hledat výmluvu, proč ještě ne (uvařit dětem večeři, dodělat práci, ještě si zacvičit…). Přesto to zkoušejte. Teprve v tichu se začnou objevovat ty správné odpovědi. Odpovězte si na otázky, zda vztahy, které pěstuji jsou vyživující nebo mi berou. Jakým směrem chci jít? Mátožím se životem a nebo mám vizi, co by se mi líbilo. Co mohu pro svou vizi udělat teď? Nezapomeňte, že i ta nejmenší změna dokáže ve finále spustit lavinu, která odnese i suché paty.
Suché paty: Pedikúra jako měsíční rituál
Nejlepším přístupem je prevence. Tím, že minimalizujeme rizika, která by ke vzniku nepříjemných kráterů na našich patách mohly přispět můžeme ušetřit řadu následných obtíží. Základem je pravidelně odstraňovat suchou kůži.
- Pravidelně paty ošetřujte pemzou nebo speciální „rašplí“, existují i verze s žiletkou
- Najděte si pedikérku – ta ošetří nejen kůži samotnou, ale podpoří i celé chodidlo a nehty
- Do společných prostor např. bazénu, fitness, rehabilitace noste gumové žabky nebo jinou obuv, co se snadno udržuje
- Nohy v teple a octu – octová lázeň dokáže dezinfikovat. Můžete také vytvořit „masku“: smíchejte 3 lžíce rýžové mouky, 1 lžíce medu a lžička octu a umíchejte kašičku. Nohy odmočte v co nejteplejší vodě, odstraňte mechanicky suchou kůži a přiložte masku na cca 10 minut. Pak omyjte.
- Hypermangan (resp. manganistan draselný) získáte v lékárně, pár zrnek si dejte, jedná se o dezinfekci, která pomůže i na mokvavý kožní projev
- Kokosový olej – na odmočené a vysušené nohy natřete kokosový olej, zabalte do pytlíku a ponožky a nechte působit přes noc
- Používejte kosmetiku určenou na suché nohy
- Pravidelně chodidla masírujte, resp. využijte chvilky před spaním, že nohy ošetříte krémem, který jemnými krouživými pohyby vmasírujete do pokožky
- Pomoci může také heřmánek – ten je dezinfekční a po teplé koupeli pak snadno suchou kůži odstraníte
- Hydratujte – samozřejmě k tomu pomůže krém zvenku, ale zavodňovat musíte zejména zevnitř
- Pozor na nekvalitní mýdla – vhodné je zařadit ty, které obsahují přírodní zvláčňující oleje
- Změna jídelníčku – zařaďte zinek, potraviny s vitaminem C (elasticita pleti), vitaminem B2 (hydratuje, omezuje loupání kůže), vitaminem B7 (uklidňuje svědivou pokožku), vitaminem D (ochranné mechanismy kůže) nebo Omega 3 mastné kyseliny, tyto látky působí na kvalitu pokožky
A proč se zabývat touto zdánlivou „maličkostí“? Nezapomeňte, že na chodidlech jsou akupunkturní body pro celé tělo, tím, že k některému máme ztížený přístup nepřímo ovlivní i danou část či orgán.
Autor: Markéta Palatin
Diskuse k článku