Bezodpadová domácnost nemusí být pouhým snem. Ušetříte nejen planetu, ale i rodinný rozpočet
Bezodpadová domácnost jde ruku v ruce s ekologickým přístupem k životu. Je vlastně založená na myšlence, že vše umělé není prospěšné pro životní prostředí ani lidské zdraví. Cíl je tedy v tomto ohledu jasný: eliminovat plastové obaly a chovat se šetrně. V moderní době je tento způsob žití (zero waste) velkým trendem.
Pokud vás zajímá, jak taková bezodpadová domácnost vypadá, dáme vám několik indicií. Sami se tak můžete inspirovat a zavést tuto praxi do svého života. Ve výsledku budete mít skvělý pocit z toho, že jste něco udělali pro naši zemi. Plastu je totiž na planetě více než dost.
Bezodpadová domácnost se dá uvést do praxe změnou myšlení
Některým lidem se může zdát bezodpadová domácnost jako výmysl alternativně žijících jedinců. Opak je ale pravdou. Nejedná se o jakýsi rozmar, nýbrž o zodpovědnější přístup k životnímu prostředí. Pojďme nahlédnout na tuto problematiku z hlediska faktických čísel. K roku 2021 můžeme říct, že lidská populace vyprodukovala téměř osm a půl miliardy tun plastu. To je extrémní množství, které si snad nelze ani představit. Vědci varují před tím, že země může být zahlcena plastovými obaly za desítky let až pětinásobně, než je tomu dnes. Žádnou novinkou není ani to, že zvýšenou produkcí umělých obalů lidé poškozují přírodu, tj. lesy, moře, oceány a živočichy v nich. Naštěstí nad tím řada z nás začala přemýšlet.
Bezodpadová domácnost aneb každý by si měl zamést před vlastním prahem
Ruku na srdce, kolik plastu vyprodukuje vaše rodina během jednoho týdne? Pokud nežijete čistě ekologicky a není u vás vedena bezodpadová domácnost, zřejmě to bude velké množství. V tomto ohledu je důležité alespoň přistoupit k třídění plastových, papírových a skleněných obalů, které se dají recyklovat a použít znovu k výrobě nových. Když se podíváme v číslech na to, jak jsou na tom s produkcí odpadu rodiny, zjistíme znepokojující informace. Dle dostupných zdrojů vyprodukuje čtyřčlenná rodina za 365 dní téměř 1 400 kilogramu odpadu. A tohle množství se pak někde na skládkách kumuluje. Planeta je tak stále nezdravě zahlcována v tomto ohledu. Každý však můžeme udělat něco pro to, abychom zachovali životní prostředí pro budoucí generace nepoškozené.
Bezodpadová domácnost a jednotlivé kroky vedoucí ke změně
Pakliže vás bezodpadová domácnost uchvátila, pusťte se do přeměny hned. Už při nakupování potravin se zaměřte na bezobalové obchody, v kterých vám prodejci nabídnou třeba luštěniny na váhu v recyklovatelných či rozložitelných papírových sáčcích. Existují však obchůdky, kam si můžete zajít i s vlastním plátěným pytlíkem, v kterém si mouku, cukr, suché plody anebo luštěniny odnesete. Také se zaměřte na to, že i svačinky lze balit do školy a práce jinak. Zavrhněte plastové sáčky a kupte dětem krabičky z recyklovatelného materiálu, nebo látkové obaly. V supermarketu nekupujte zbytečně igelitky, ale noste s sebou plátěnky. Tyto kroky nastartují proces ekologičtějšího myšlení.
Bezodpadová domácnost: A co dál?
Nyní již zhruba víte, jak v praxi vypadá bezodpadová domácnost. Výše uvedenými kroky to však nekončí. Existuje několik dalších indicií, které k eliminaci odpadu přispějí. Například při samotném zpracování ovoce a zeleniny nemusíte hned vyhazovat slupky do koše. Kompostujte i v panelákovém bytě! Veškeré organické materiály skladujte ve speciální nádobě a vyhazujte do takzvaných komunitních kompostérů. Zjistěte si tedy, kde se takový kontejner ve vašem okolí nachází. Lidé bydlící v domečcích to pak mají jednodušší. Kompost si snadno založí na zahrádce a výsledným humusem pohnojí v létě třeba rajčata. Shrnuto a podrženo: preferujte recyklovatelné a ekologické obaly a produkty. A plody přírody (ovoce, zelenina) spotřebovávejte opravdu celé. Tak docílíte značné eliminace odpadků a budete mít ze sebe lepší pocit.
Autor článku: Iveta Berezkinová
Diskuse k článku