Nový rok v různých koutech světa. Jak jej lidé oslavují?
Nový rok patří k nejbouřlivěji oslavovaným událostem. Nástup nového roku otevírá symbolickou bránu do jiné etapy života. Můžete toto pojmout jako příležitost “začít znovu”. A to ať už váš rok začíná v lednu, nebo třeba klidně v červenci.
K příchodu nového roku se v různých kulturách pojí všemožné zajímavé tradice a zvyklosti. Podívejme se nyní na některé z nich.
Čínský nový rok neboli Jarní svátek
Pro Číňany, ale také například Korejce a Vietnamce, začíná nový rok až koncem ledna nebo třeba v půlce února a trvá přes dva týdny. Datum není vždy stejné, přelom roku se totiž řídí lunárním kalendářem, přestože Čína jinak používá stejný kalendář jako my. Další zvláštností týkající se kalendáře je to, že lidé od Nového roku odvozují také svůj věk - všichni mají v ten samý den druhé narozeniny!
Oslava původně sloužila k modlitbě za bohatou sklizeň. Ohňostroje tradičně slouží k odehnání zlých duchů. Tisíce i miliony mladých lidí pracujících ve městech se masově hrnou domů za rodiči, jak praví zvyk. Pro štěstí a radost si lidé natírají dveře od domu načerveno. Také je nežádoucí se na čínský Nový rok sprchovat, aby se štěstí “nesmylo”.
Chcete vědět, co vám věští čínský horoskop na rok 2020? Odhalte svoji budoucnost!
Jak se slaví nový rok v muslimských zemích?
Dalšími kulturami, které očekávají příchod nového roku jindy než my, jsou ty muslimské. Původní islámský kalendář začíná v roce 622 a všechny náboženské svátky se počítají podle něj, většinou za užití odborných astronomických měření. Nový rok obvykle spadá na některý den v září, srpnu nebo říjnu.
Nový rok se vítá velmi poklidně. V rádiích se tradičně vysílá příběh Mohamedova útěku do Mediny, který je hlavním tématem. Muslimové se setkávají v mešitách, modlí se za mír a klid, rozjímají nad svou smrtelností. Šíitům začíná měsíc truchlení, kdy si připomínají důležitou historickou bitvu u Karbaly.
Se sváteční atmosférou na Nový rok se setkáte v Egyptě, a to nejen u koptské křesťanské menšiny, která jej slaví začátkem ledna. Egyptští muslimové večer posledního měsíce islámského roku vyhlížejí na nebi srpek dorůstajícího měsíce, který signalizuje nový rok. Koná se novoroční večeře s rodinou, kde se podává maso. Lidé nosí barevné sváteční oblečení, přestože ženy po zbytek roku musí chodit jen v černé. Děti dostávají sladkosti ve tvaru figurek.
Novoroční tradice ve Španělsku
Novoroční tradice se různí i napříč Evropou. Pro Španěly je typické bouřlivé hodování s celou rodinou. Start nového roku tedy nesmí být výjimkou. Silvestr neboli “stará noc” se oslavuje doma u stolu a televize, obyvatelé měst se vycházejí shromáždit na náměstí – největší davy stojí na Madridském Puerta del Sol.
Bez bohatého stolu se taková fiesta neobejde, ovšem nejdůležitější poživatinou je hroznové víno. Každý v ruce drží svých symbolických dvanáct kuliček vína. Když těsně před půlnocí odbíjejí hodiny, lidé s každým úderem sní jednu kuličku - kdo to stihne, ten bude mít v novém roce štěstí, úspěch, a třeba se mu i splní přání, které k tomuto zvyku také patří.
Nový rok v Latinské Americe
Kromě tradic Španělska a Portugalska se v jejich bývalých koloniích dodržuje také několik vlastních zvyků. Obyvatelé některých jihoamerických zemí si do nového roku přivolávají to, po čem nejvíce touží, velmi zajímavým způsobem. Konkrétně můžeme jmenovat například Mexiko, Argentinu, Bolívii nebo Brazílii.
Snad právě proto, že přání při padajících hvězdách se také nikomu neříkají, se toto kouzlo týká spodního prádla. V noci na první leden mají lidé na sobě spodky v barvě odpovídající novoročnímu přání. Růžové mají přinést štěstí v lásce, červené vášeň, žluté bohatství, zelené štěstí, modré zdraví a bílé pokoj. Černé jsou špatným znamením.
Novoroční píseň v anglicky mluvících zemích
Ze Skotska, jak jistě víte, pochází novoroční píseň Auld Lang Syne, kterou uslyšíte na Nový rok ve většině anglicky mluvících zemí. Skotové sami oslavu přelomu roku nazývají Hogmanay a dodržují tradice, z nichž některé mají kořeny ještě v předkřesťanských dobách. Nesmí chybět pohanský zvyk oslavy venku u ohně, návštěvy příbuzných a přátel ani takzvaný “first-footing”, který se praktikuje také na některých místech v Anglii.
Pročtěte si i nejčastější novoroční zvyky a pověry v České republice.
Ten spočívá v tom, že ten, kdo po odbití půlnoci první vkročí k někomu do domu, přinese tím oné domácnosti štěstí. Tato osoba při překročení prahu nese s sebou dar v podobě chleba, soli, stříbrné mince nebo třeba whisky. Nejvíce štěstí lze dle tradice čekat, když jako první vejde vysoký černovlasý muž a přinese uhlí.
Diskuse k článku