Po roce opět přijíždí Svatý Martin. Užijte si svatomartinské oslavy, jak se patří
Svatomartinské oslavy jsou populární už od dob raného křesťanství. Každá země však slaví jinak. U nás se na tento den otevírají mladá svatomartinská vína a k nim je tradicí podávat pečenou husu se zelím a knedlíky. A chybět rozhodně nesmí ani svatomartinské rohlíčky.
Pranostika říká, že právě na svátek svatého Martina přijíždí Martin na bílém koni. Což značí příchod zimy a blížíci se advent. Rovněž ale nastává také doba hodování před adventním půstem, tedy na stole nesmějí chybět nejrůznější dobroty. Ty se pak zapíjejí mladým vínem, které se právě 11. 11. v 11 hodin dopoledne otevírá.
Svatomartinské slavnosti a historie
Oslavy svátku svatého Martina nejsou ničím novým, i když v posledních letech zažívají velkou renesanci. Na vesnicích býval den svatého Martina dnem, kdy se s obecními zaměstnanci uzavíraly nové smlouvy. Čeleď před zimou měnila svého hospodáře a dostávala mzdu za uplynulý rok. Svatý Martin se narodil v roce 316, byl biskupem v Tours a byl to zakladatel prvních klášterů ve Francii. Potíral pohanství a lidi obracel na křesťanství. Svatý Martin byl pověstný svojí laskavostí a smyslem pro spravedlnost. Měl soucit s chudými a pomáhal jim. Mimochodem, víte o svatomartinské trase mezi maďarským Szombathely a francouzským Tours? Tato trasa byla v roce 2005 prohlášena za evropskou kulturní stezku. A proč jsou právě se svatým Martinem spojeny husy na pekáči? Pověst říká, že husy svatého Martina rušily při kázání svým kejháním natolik, že je za to odsoudil, aby v den jeho památky pykaly za svoje provinění na pekáči.
Svatý Martin má svátek 11. 11. Znáte svatomartinské tradice? Svatomartinská husa a víno nesmí chybět
Svatomartinské víno se otevírá! Mladé víno je zdraví velmi prospěšné
Svatý Martin dnes přijíždí! Upečte si svatomartinskou husu nebo skvělé martinské koláče
Nejznámější svatomartinské pranostiky:
- Svatý Martin přijíždí na bílém koni.
- Přijede-li Martin na bílém koni, metelice s metelicí se honí.
- Svatý Martin nehýří žertem, sníh i mráz s ním přicházejí kvaltem.
- Nepřijde-li sníh na své svaté v noci, přijde o svatém Martinu se vší mocí.
- Na svatého Martina, kouřívá se z komína.
- Na svatého Martina, dobrá teplá peřina.
- Když mráz na svatého Martina uhodí, na rok se dobré víno urodí.
- Martin a Kateřina na blátě, vánoce na ledě.
- Jsou-li na Martina mračna, zima je levná. Jestli je noc jasná, zima je mastná.
Lehké svatomartinské víno
Svatomartinská vína jsou prvními víny v daném roce. Na jejich chuť jsou zvědaví i samotní výrobci a producenti vín. Když se totiž svatomartinské víno vyvede, je nadmíru jasné, že bude skvostný celý ročník. Svatomartinské víno je lehké, svěží a ovocné. Má nižší obsah alkoholu a spotřebovat bychom jej měli nejpozději do jara. A rovněž svatomartinské víno musí mít optimální teplotu. U bílého a růžového jde o 10-12 stupňů, u červeného pak 14-16 stupňů.
Ochutnejte svatomartinské pečivo
Typickým svatomartinským pečivem byly hlavně rohlíky, rohy, podkovy nebo buchty plněné mákem či povidly. Hospodyně jimi obdarovávaly odcházející čelď. Později se svatomartinské rohlíčky či koláče staly symbolem svatomartinského posvícení.
Svatomartinské rohlíčky s makovou či ořechovou náplní
Přísady:
- 225 g hladké mouky
- 125 g změklého másla
- 75 smetany ke šlehání
- 1 lžíce moučkového cukru
- 2 žloutky
- špetka soli
Příprava:
Všechny ingredience vložíme do robota a připravíme hladké, nelepivé těsto. Následně jej zabalíme do potravinářské fólie a uložíme jej na půl hodiny do lednice. Mezitím si připravíme makovou či ořechovou náplň. Na makovou náplň svaříme mák s mlékem, moučkovým cukrem, lžící povidel a lžičkou skořice. Necháme dojít k varu, odstavíme, přikryjeme pokličkou a necháme zchladnout.
Na ořechovou náplň smícháme najemno pomleté vlašské ořechy, moučkový cukr, bílek a jeden vanilkový cukr. Promícháme a odložíme bokem. Odpočaté těsto z lednice rozdělíme na pět stejných dílů. Následně vyválíme do kruhu a nožem vyválíme trojúhelníky. Na každý trojúhelník dáme připravenou náplň a zarolujeme od širokého okraje po špičku. Hotové rohlíčky pokládáme na plech vyložený pečicím papírem. Potřeme rozšlehaným vejcem a pečeme v troubě předehřáté na 180 °C. Zhruba po 20 minutách vytáhneme. Pocukrujeme a podáváme.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku