Jaké tradice bychom měli dodržovat na den svatého Martina?

Svatý Martin dnes přijíždí! Upečte si svatomartinskou husu nebo skvělé martinské koláče

Říká se, že svatý Martin přijíždí na bílém koni. Naši předkové měli totiž vypozorováno, že právě okolo svátku svatého Martina se objevil první sníh. A právě v tento den startovaly také Svatomartinské hody, které jsou jakýmsi symbolem odcházejícího podzimu a přicházející zimy. Na co všechno bychom dnes neměli zapomenout?

Pečená husa, martinské rohlíčky či lampiónový průvod. A nepochybně i svatomartinské víno, které se otvírá slavnostně již tradičně 11. 11. v 11 hodin a 11 minut. Svatý Martin toho má pro nás zkrátka hodně. Pojďme si tedy projít všechny známé tradice, které jsou s dnešním dnem spjaty.

Svatý Martin a svatomartinská husa

Snad nejznámější tradice, kterou by bylo škoda nedodržet. Lahodná pečená husa se zelím a dvěma druhy knedlíků (ale mohou to být i lokše, noky nebo bramborové placky) by měla být základem svatomartinského menu. Zvyk jíst v tento den pečenou husu sahá dávno do minulosti, což potvrzují i mnohé staré kalendáře, na nichž je právě u data 11. listopadu vyobrazená husa. Tradice svatomartinské husy se v Čechách datuje jistě až do 15. století. Naši předkové také podle husy předpovídali, co bude. Například pokud měla husa více podkožního tuku, byli přesvědčeni, že bude tuhá zima. Prozkoumávali i prsní kost. Jestliže byla světlá, měly být bílé Vánoce. A prozkoumávala se i hřbetní kost. Když byla světlá, měl být na horách sníh. Tmavá nebo kropenatá pak předpovídala plískanice. Ovšem dávná legenda praví, že svatý Martin se před svým jmenováním na biskupa schovával mezi husami. Při své skromnosti nechtěl totiž tento titul přijmou. Husy ho však svým kejháním nakonec prozradily. 

Čtěte také:

Červené víno na zdraví? Sklenka denně je prospěšná pro lidské srdce a cévy!

Dokonale upečená svatomartinská husa je základem na svatého Martina

Svatý Martin přijíždí! Bude se i u vás servírovat svatomartinská husa?

Svatý Martin a svatomartinská husa –⁠ recept

Přísady:

  • 1 chlazená husa
  • 2 lžičky rozmarýnu nebo tymiánu
  • 1 jablko
  • 1 hruška
  • hrst sušených švestek
  • sůl, kmín

Příprava:

Svatomartinská husa se nejprve pořádně omyje a osuší. Pak ji zevnitř i zvenku osolíme a pokmínujeme. Vetřeme i připravené bylinky. Do husy schováme jablko, hrušku i půl hrsti sušených švestek. Vložíme do pekáče, přikryjeme alobalem a necháme alespoň 4 hodiny, ideálně však přes noc, v chladu. Dvě hodiny před pečením pak husu dáme do místnosti, kde je pokojová teplota a necháme ji stát. Nikdy nedávejte husu z chladu přímo do trouby! Až se rozhodnete, že je čas péct, roztopte troubu na 130 stupňů. Při této teplotě se svatomartinská husa peče 4-6 hodin, průběžně ji podléváme. Ke konci pečení pak zvýšíme teplotu na 160 stupňů, odkryjeme ji, přihodíme zbytek švestek a dopečeme.

Svatý Martin a svatomartinské víno

Čím jiným zapít svatomartinskou husu než dobrým vínem! Ač se může zdát, že jde o poměrně mladou tradici, není tomu tak. Svatomartinské víno bylo oblíbené už za vlády rakouského císaře Josefa II. Pravdou ale je, že v České republice byla tato tradice obnovena až v roce 2004. A čím je víno, které má v režii svatý Martin výjimečné? Má jedinečných charakter. Je lehké a má nižší obsah alkoholu. Aby však víno, které si koupíme, mohlo mít označení “Svatomartinské”, musí splňovat určitá přísná kritéria.

Svatý Martin a lahodné svatomartinské rohlíčky

Také vznik svatomartinských rohlíčků je zahalen tajemstvím. Dříve se jim říkaly také martinské podkovy, rohy, roháče, zahýbáky nebo martiny. Byly svázány do tvaru zahnutého válečku, plnily se mákem, ořechy, mrkví nebo hruškovými či švestkovými povidly. Říká se rovněž, že svatý Martin měl svůj svátek právě v dobách slavností Baccha, boha vína, který byl zobrazován se dvěma růžky na hlavě. Právě proto se údajně začalo péct toto pečivo, které mělo podobu těchto růžků.

Svatý Martin a svatomartinské rohlíčky –⁠ recept:

Přísady:

  • 225 špaldové mouky
  • 2 žloutky
  • 125 g měkkého másla
  • 1 lžíce cukru moučka
  • 75 ml smetany ke šlehání
  • špetka soli
  • ořechová nebo maková náplň

Příprava: 

Ve větší míse smícháme mouku, žloutky, máslo, cukr, smetanu i sůl. Prohněteme a vypracujeme ručně nebo robotem hladké, nelepivé těsto. Zabalíme jej a uložíme alespoň na půl hodiny odpočinout do lednice. Těsto na svatomartinské rohlíčky pak rozdělíme na pět koulí. Každou kouli rozválíme na kruh. Nožem nakrájíme na trojúhelníky. Na každý z nich dáme vybranou náplň a rolujeme do tvaru rohlíčků. Svatomartinské rohlíčky dáme na plech vyložený pečícím papírem a pečeme při teplotě 180 stupňů cca 20 minut. 

Už jste ochutnali letošní svatomartinské víno?

Svatý Martin a svatomartinské hody či posvícení

Svatomartinské veselí a hodování má svůj původ nejspíš ve Francii. Údajně i právě v Tours zasadil sám svatý Martin vinnou révu. Ostatně právě ve Francii byl svatý Martin vyhlášen za partona vína a vinařů. Den svatého Martina byl ale i důležitým hospodářským dnem. Končila pastva, dělaly se zásoby na zimu, konzervovaly se potraviny… Někdy v 15. a v 16. století čeládka slavnostně také ukončovala služební rok, dostávala mzdu a slavila nastávající “volno”. Dnes jsou oblíbené především takzvané svatomartinské průvody nebo svatomartinské lampiónové průvody.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PONDĚLÍ 23. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ÚTERÝ 24. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 25. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ČTVRTEK 26. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 27. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 28. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 29. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Uzeniny Příbram, a.s.
Společnost Uzeniny Příbram, a. s. je český…
Vratislávka – malebná obec v Jihomoravském kraji
Rádi jezdíte na kole, chodíte na pě…
Obec Kyjov: malá víska v okrese Žďár nad Sázavou
Obcí Kyjov se v Česku nachází…

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Přemýšlíte o zútulnění bytu? Máme pro vás 7 praktických tipů od designerů

Zútulnění bytu si každý člověk představuje jinak, v konečném důsledku má ale jedno společné – v útulném domově se totiž každý cítí příjemně, uvolněně a bezpečně. Chcete-li i vy docílit jedinečné atmosféry, kter...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Nejlepší adventní trhy. Tipy, kam vyrazit v Česku i  v zahraničí

Je nejvyšší čas nasát pořádnou vánoční atmosféru. Koledy, svařené víno, punč, klobása na zahřátí, ale taky třeba trdelník. To všechno nabízejí tradiční adventní trhy. I když venku není sníh a rozhodně se nezdá,...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...