Bude se i u vás dnes servírovat svatomartinská husa?

Svatý Martin přijíždí! Bude se i u vás servírovat svatomartinská husa?

Svatý Martin sice není tak populární svátek, jako třeba Vánoce, ale rádi si jej každoročně připomeneme. Především tedy dobrým jídlem. K svátku svatého Martina neomylně patří svatomartinská husa a také sladké martinské rohlíčky, rohy či podkovy. Těmi kdysi dávno děvčata obdarovávala své vyvolené. A co si dáte vy?

U nás v Česku je navíc svatý Martin spojen i s otevíráním svatomartinského vína. I o něm si můžete přečíst. Také se povídá, že svatý Martin by měl přijet na bílém koni. Což ostatně meteorologové nevylučují. Zima se neomylně blíží.

Svatý Martin: Počátek legendy

Jak přesně vznikla legenda, ve které kraluje svatý Martin, jasné není. Verzí je hned několik. Ta nejrozšířenější praví, že svatý Martin těsně před tím, než měl být jmenován biskupem, se ze skromnosti sobě vlastní, ukrýval s husníku. Jenže husy ho svým „kejháním“ prozradily. Na biskupa tak nakonec Martin z Tours vysvěcen byl, nejspíš 4. července roku 372. Druhá legenda pak říká, že když měl kázání, tak husy mu do řeči natolik hlasitě zasahovaly, že za trest pykají na svatomartinském pekáči.

Čtěte také:

Svatý Martin má svátek 11. 11. Znáte svatomartinské tradice? Svatomartinská husa a víno nesmí chybět

Upéct svatomartinskou husu zvládne i začátečník. Podle našeho receptu inspirovaného Magdalenou Rettigovou

Svatý Martin a hodování

Nicméně, kde se vzala přemíra jídla a pití právě na tento svátek, jasné není. Svatý Martin žil prostě a velmi skromně. Možná, že časem si lidé na jeho památku spojili tento den s „oslavami“. Faktem také je, že svatý Martin zemřel 8. listopadu ve svých 81 letech. Právě 11. listopadu byl pak pohřben. Po své smrti byl vyhlášen za svatého jako první „nemučedník“. Stal se patronem vojáků, koní, jezdců, hus a vinařů.

Svatomartinská husa a další dobroty

Svatomartinská husa jako pokrm podávaný právě v den, kdy má svátek svatý Martin, spadá dávno do minulosti. Právě v listopadu chodily dříve na porážku vykrmené husy. Tenkrát si na huse pochutnávala celá domácnost. A dělení svatomartinské husy mělo přísná pravidla. Sluhové dostávali k jídlu křídlo, aby při práci lítali a šlo jim to rychleji. Vyšší sluha dostal stehno a sám hospodář si nechal zbytek. Kůže z husích nohou se pak dávala do bod. Údajně to mělo zamezit pocení nohou a růst kuřích ok.

Svatý Martin na bílém koni

Jasné není ani to, kde se vzala legenda o bílém koni. Nicméně svatý Martin je na něj dodnes velice často zobrazován. Nejspíš si v minulosti lidé spojili toto období s příchodem prvních sněhových vloček. Kůň totiž navíc symbolizuje konec podzimu a přicházející zimu.

Svatý Martin na talíři: Pečená svatomartinská husa

Svatomartinská husa – přísady:

Svatomartinská husa – příprava:

Svatomartinská husa nesmí na stole chybět

Svatomartinská husa není na přípravu nikterak náročná. Avšak před přípravou vyžaduje povalování dvě až tři hodiny při pokojové teplotě. Nikdy ji nedávejte do trouby studenou z lednice! Můžeme ji pak péct buď vcelku nebo ji před pečením rovnou rozporcovat. Celá svatomartinská husa nebo jednotlivé kusy se důkladně posypou solí a kmínem. Husu dejte na pekáček a přilijte k ní 200 ml vody. Zakryjte ji nebo alespoň pevně přikryjte alobalem. Na velmi nízkou teplotu (cca 90 stupňů) ji pak pečte zhruba 8-10 hodin, ideálně přes noc. Nakonec odklopte víko nebo sundejte alobal, zvyšte teplotu na 130 stupňů, a ještě další asi 2-3 hodiny dopékejte. Na poslední půl hodinu zvyšte teplotu na 180 stupňů, aby se vytvořila kůrka. Jako přílohu volte červené a bílé zelí s knedlíkem.

Svatý Martin sladce: Svatomartinské rohlíčky

Svatomartinské rohlíčky – přísady:

  • 500 g polohrubé mouky
  • 300 g másla
  • 220 ml smetany ke šlehání
  • špetka soli

Na náplň:

  • 120 g najemno namletých vlašských ořechů
  • 120 g cukru moučka
  • 1 bílek

Svatomartinské rohlíčky – přísady:

Do mouky uděláme důlek a nastrouháme do něj máslo. Pak přidáme smetanu a sůl. Vypracujeme vláčné těsto. Můžeme si pomoci robotem. Uhnětené těsto zabalíme do mikrotenového sáčku a dáme na chvíli do lednice. Teď je čas připravit si náplň. Všechny ingredience na náplň smícháme v misce. Těsto rozdělíme na šest cca 4 milimetrových dílů a každý z nich válečkem rozválíme do kruhu. Rádýlkem vykrojíme osm výsečí. Na širší stranu dáme trochu náplně. A rohlíček smotáme. Před pečením potřeme žloutkem. Svatomartinské rohlíčky pečeme cca 20 minut v troubě vyhřáté na 180 °C.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

STŘEDA 22. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 23. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 24. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 25. 01. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 26. 01. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 27. 01. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 28. 01. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Tipy na zavařování hotových jídel se vám budou hodit třeba na dovolené mimo civilizaci

Naprosté nesmysly, co tu píšete.

U masa je klíčové dosáhnout dostatečně vysoké teploty (alespoň 120 °C) po ...

Pořiďte si rotoped. Urychlí hubnutí a cvičit na něm mohou i lidé s nemocnými klouby

Rotoped je skvělá záležitost, chce to ale hodně vůle na něm doma cvičit. U nás doma to vždycky dopadlo věšákem...

Vánoční cukroví bez cukru: užijte si zdravé Vánoce!

Tolik tuku na 40 g mouky je nesmysl, zvláště u těsta, do kterého dáme 200 g ořechů - to by v troubě neudrželo ...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Peníze na vašem účtu během několika minut Půjčit si můžete od 50 000 Kč do 91 50...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, abych vám pomohl překonat různé finanční starosti na vánoční večírek a o...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Speciální nabídka výhodné půjčky a oddlužení. Ocitli jste se v tíživé finančn�...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Finanční gramotnost u dětí: Mluvte s nimi o penězích a naučte je hospodařit

Finanční gramotnost je vedle psaní, čtení a počítání rozhodně další základní životní dovedností, kterou bychom měli naše potomky učit od raného věku. Uvádí se, že finanční návyky si děti fixují nejlépe ve věku ...

7x zdravé obědy do práce, které vám ušetří čas i peníze

Jíst zdravé obědy, zvlášť pokud na ně v práci máte jen půlhodinu, může být často téměř nadlidský výkon. Často tak jíme fast food nebo potraviny, které se zdravým stravováním nemají vůbec nic společného. Přitom ...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Biblioterapie aneb Jak nám čtení může sloužit k seberozvoji

Biblioterapie je vlastně forma psychoterapie, která využívá knihy a další formy literatury, aby nám pomohla zlepšit náš vlastní život. Případně může sloužit i jako podpůrná metoda, která posílí duševní zdraví. ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Konec roku a obvyklý bilancování

Vždycky, jak se přiblíží konec roku, mám pocit, že všechno hrozně rychle uteklo. Přijde mi, že Silvestr 2024 se sousedy jsme prožili včera, ale už je to 365 dní. Taky bilancujete? Přemejšlíte, co se vám povedlo a co ne? Já pokaždý. A rozhodla jsem se, že rok 2025 bude pro mě v mnoha ohledech přelomovej. Však jsem v čínskym znamení Had, a tak si my Hadi pojďme "svůj" rok užít naplno!