Svatý Martin přijíždí! Bude se i u vás servírovat svatomartinská husa?
Svatý Martin sice není tak populární svátek, jako třeba Vánoce, ale rádi si jej každoročně připomeneme. Především tedy dobrým jídlem. K svátku svatého Martina neomylně patří svatomartinská husa a také sladké martinské rohlíčky, rohy či podkovy. Těmi kdysi dávno děvčata obdarovávala své vyvolené. A co si dáte vy?
U nás v Česku je navíc svatý Martin spojen i s otevíráním svatomartinského vína. I o něm si můžete přečíst. Také se povídá, že svatý Martin by měl přijet na bílém koni. Což ostatně meteorologové nevylučují. Zima se neomylně blíží.
Svatý Martin: Počátek legendy
Jak přesně vznikla legenda, ve které kraluje svatý Martin, jasné není. Verzí je hned několik. Ta nejrozšířenější praví, že svatý Martin těsně před tím, než měl být jmenován biskupem, se ze skromnosti sobě vlastní, ukrýval s husníku. Jenže husy ho svým „kejháním“ prozradily. Na biskupa tak nakonec Martin z Tours vysvěcen byl, nejspíš 4. července roku 372. Druhá legenda pak říká, že když měl kázání, tak husy mu do řeči natolik hlasitě zasahovaly, že za trest pykají na svatomartinském pekáči.
Svatý Martin má svátek 11. 11. Znáte svatomartinské tradice? Svatomartinská husa a víno nesmí chybět
Svatý Martin a hodování
Nicméně, kde se vzala přemíra jídla a pití právě na tento svátek, jasné není. Svatý Martin žil prostě a velmi skromně. Možná, že časem si lidé na jeho památku spojili tento den s „oslavami“. Faktem také je, že svatý Martin zemřel 8. listopadu ve svých 81 letech. Právě 11. listopadu byl pak pohřben. Po své smrti byl vyhlášen za svatého jako první „nemučedník“. Stal se patronem vojáků, koní, jezdců, hus a vinařů.
Svatomartinská husa a další dobroty
Svatomartinská husa jako pokrm podávaný právě v den, kdy má svátek svatý Martin, spadá dávno do minulosti. Právě v listopadu chodily dříve na porážku vykrmené husy. Tenkrát si na huse pochutnávala celá domácnost. A dělení svatomartinské husy mělo přísná pravidla. Sluhové dostávali k jídlu křídlo, aby při práci lítali a šlo jim to rychleji. Vyšší sluha dostal stehno a sám hospodář si nechal zbytek. Kůže z husích nohou se pak dávala do bod. Údajně to mělo zamezit pocení nohou a růst kuřích ok.
Svatý Martin na bílém koni
Jasné není ani to, kde se vzala legenda o bílém koni. Nicméně svatý Martin je na něj dodnes velice často zobrazován. Nejspíš si v minulosti lidé spojili toto období s příchodem prvních sněhových vloček. Kůň totiž navíc symbolizuje konec podzimu a přicházející zimu.
Svatý Martin na talíři: Pečená svatomartinská husa
Svatomartinská husa – přísady:
- 1 celá velká husa
- kmín
- sůl
Svatomartinská husa – příprava:
Svatomartinská husa není na přípravu nikterak náročná. Avšak před přípravou vyžaduje povalování dvě až tři hodiny při pokojové teplotě. Nikdy ji nedávejte do trouby studenou z lednice! Můžeme ji pak péct buď vcelku nebo ji před pečením rovnou rozporcovat. Celá svatomartinská husa nebo jednotlivé kusy se důkladně posypou solí a kmínem. Husu dejte na pekáček a přilijte k ní 200 ml vody. Zakryjte ji nebo alespoň pevně přikryjte alobalem. Na velmi nízkou teplotu (cca 90 stupňů) ji pak pečte zhruba 8-10 hodin, ideálně přes noc. Nakonec odklopte víko nebo sundejte alobal, zvyšte teplotu na 130 stupňů, a ještě další asi 2-3 hodiny dopékejte. Na poslední půl hodinu zvyšte teplotu na 180 stupňů, aby se vytvořila kůrka. Jako přílohu volte červené a bílé zelí s knedlíkem.
Svatý Martin sladce: Svatomartinské rohlíčky
Svatomartinské rohlíčky – přísady:
- 500 g polohrubé mouky
- 300 g másla
- 220 ml smetany ke šlehání
- špetka soli
Na náplň:
- 120 g najemno namletých vlašských ořechů
- 120 g cukru moučka
- 1 bílek
Svatomartinské rohlíčky – přísady:
Do mouky uděláme důlek a nastrouháme do něj máslo. Pak přidáme smetanu a sůl. Vypracujeme vláčné těsto. Můžeme si pomoci robotem. Uhnětené těsto zabalíme do mikrotenového sáčku a dáme na chvíli do lednice. Teď je čas připravit si náplň. Všechny ingredience na náplň smícháme v misce. Těsto rozdělíme na šest cca 4 milimetrových dílů a každý z nich válečkem rozválíme do kruhu. Rádýlkem vykrojíme osm výsečí. Na širší stranu dáme trochu náplně. A rohlíček smotáme. Před pečením potřeme žloutkem. Svatomartinské rohlíčky pečeme cca 20 minut v troubě vyhřáté na 180 °C.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku