Podzim přichází: Zítra je první podzimní den, Jaké podzimní zvyky a tradice se u nás dodržují?
Po horkém létě se sice mnoho z nás těší na chladnější podzim. Ovšem s ním přicházejí i chmurnější dny, spadané listí a potřeba více vrstev oblečení. Sluníčko nemá již sílu a k prochladnutí není daleko. Právě proto je podzim obdobím, kdy bychom měli nadmíru pečovat o svůj imunitní systém, neboť virózy číhají na každém kroku. Podzim je ale také časem zábavy. Na co všechno se tedy můžeme těšit?
Podzimní tradice jsou v Čechách i na Moravě plné barev, zábavy i úsměvů. Totiž po létě plném dřiny mohli naši předkové konečně začít odpočívat a bavit se. Sklízely se poslední plodiny, uchovávaly se na zimu a lidé si mohli konečně oddychnout. Byl také čas veselí, právě proto na podzim se konaly vždy posvícení, veselice i zábavy. Které podzimní dny jsou pro nás však rozhodně důležité?
1. listopadu: Podzim a vzpomínka na zesnulé
Památka zesnulých čili Dušičky jsou v České republice ctěným podzimním svátkem. Vzpomínáme na ty, kteří už nejsou mezi námi a jdeme jim na hřbitov zapálit svíčku a přináší se i květinový dar, nejčastěji ve formě věnce ze sušených květů. Za zesnulé se také nechávají sloužit mše. Věřící jsou přesvědčeni, že ti, jejichž duše ještě neodosáhly nebe a jsou v očišťovací fázi, mohou nyní získat odpustky a dostat se k Bohu rychleji. Mimochodem, Dušičky mají svůj původ v keltské tradici. Pocházejí se svátku Samhain, který se slavit v den keltského nového roku.
11. listopadu: Na podzim probíhají svatomartinské hody
Nejoblíbenější podzimní radovánky: svatomartinské hody. Pěkně vypečená husa a mladé víno nesmí chybět na stole v žádné rodině. Svátek připadá na 11. listopadu a je oslavou svatého Martina, který je, mimo jiné, také patronem právě vinařů. Svatomartinské hody jsou vlastně i jakýmsi symbolickým poděkováním za hojnost a úrodu.
NEPŘEHLÉDNĚTE: Posílení imunity na podzim prakticky a jednoduše
25. listopadu pospěšte na Kateřinskou zábavu
Kateřinská noc byla vždy nezapomenutelná, co se týče neobvyklých tradic i zvyků. Je škoda, že se nedochovala plně dodnes. Naši předkové si rozhodně nenechali ujít kateřinskou taneční zábavu. Byla to totiž jedna z posledních šancí k tanci, zpěvu a veselí před adventním ztišením se a půstem. Na rozdíl od jiných zábav během roku měla kateřinská veselice jedno pravidlo. Vše organizovaly a řídily výhradně ženy! Muži mohli svoji vyvolenou vyzvat k tanci až další den: tedy po půlnoci. Ženy ale také všechno platily a dokonce své vyvolené pány mohly obdarovávat malými dárky.
Podzimní posvícení či hody?
Oba dva pojmy slýcháme, přitom často nevíme, co znamená ten druhý. Tak tedy jednou provždy: jde o totožnou záležitost. Ale posvícení je v Čechách, hody na Moravě. Slaví se především na vesnicích a je to jakýsi způsob zakončení zemědělských prací. Naši předkové v tento čas světili také místní kostel, bývávalo to zvykem. Aby posvícení či hody mohly proběhnout, je třeba mít již všechno sklizeno a zpracováno. Posledním úkolem bylo napéct posvícenské koláče a hodovat.
Pouštění draků na podzim i lampióny
Budeme-li hovořit o dracích, musíme jít hodně do minulosti. Už staří Číňané vypouštěli draky. To proto, aby se přiblížili bohu. Meteorologové je zase využívali k tomu, aby se dozvěděli, jaké bude počasí. U nás jsou však nyní draci výhradně zábavou. Na podzim se pořádají drakiády a souteží se v tom, kdo má lépe vypadajícího i létajícího draka. S rychlejším stmíváním se pak rádi veselíme i na lampiónových průvodech. Stejně jako pouštění draků, má i tato kratochvíle svůj původ v Číně. Ostatně právě Číňané mají dodnes svůj svátek lampiónů a využívají lampióny i při všech velkých oslavách.
Podzimní pranostiky prozradí, jaká bude zima
Naši předkové měli jasno v tom, že podzimní počasí nám může napovědět, jaká nás čeká zima. Měli nastudové přírodní chody i jevy a byli schopni odhadnout, co nás čeká. A jaké pranostiky se dochovaly do dnešních dnů?
- Jsou-li na podzim bouřky, neuhodí brzy mrazy.
- Podzim bohatý na mlhu, větší v zimě mnoho sněhu.
- Čím dříve listí opadne, tím úrodnější příští rok.
- Divoké husy odnášejí svačinu a přinášejí zimu.
- Jsou-li prvé dny babího léta teplé, čeká nás teplý podzimek.
- Kdo na podzim šetří, toho zima nevyhladoví.
- Táhnou-li se ptáci blízko stavení, bude tuhá zima.
- Jaký listopad, takový březen.
ČTĚTE: Podzimní plodiny na talíři: Které potraviny bychom měli jíst na podzim, abychom si udrželi pevné zdraví?
- Jakmile se ukazuje polní myš, že máš o dřevo se starat, víš.
- V říjnu hodně žaludů a bukvic oznamuje zimy víc.
- Mnoho bukvic – mnoho vánic.
- Oblékají-li si zajíci hustý kožíšek a mají-li mnoho sádla, bude tuhá zima.
- Čím déle vlaštovky v říjnu poletávají, tím déle pěkné a jasné dny potrvají.
- Je-li říjen zelený, bude leden studený.
- Říjnový mráz a větry předpovídají leden a únor teplý.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku