Strašák jménem jet lag! Jak zvládnout časový posun bez potíží?
Pokud chtěl před třiceti lety člověk vidět moře, mohl se vydat maximálně do Jugoslávie nebo do Bulharska. Dnešní doba ale přináší neomezené možnosti v cestování. A tak spousta lidí podniká daleké cesty za moře.
Cestování na velkou dálku s sebou ale nepřináší jen změnu kultury, jídla a obrovskou exotiku, ale také jet lag. Víte co to je?
Zopakujme si zeměpis, aneb co je to pásmový čas
Naše země je rozdělena na časová pásma, která se liší podle polohy daného státu. Základní časové pásmo se rozkládá kolem nultého poledníku, který se, jak možná víte, nachází v Greenwich ve Velké Británii. Proto se pásmu, který odpovídá touto UTC někdy říká greenwichský čas.
UTC = koordinovaný světový čas
Další časová pásma se označují jako UTC+ nebo UTC- podle toho, na jakou stranu od nultého poledníku se nachází. Česká republika se nachází v zóně UTC+1, což znamená, že je tady o 1 hodinu více než v Londýně.
Pokud tedy budete cestovat do asijských zemí, například do Vietnamu nebo Thajska, budete se pohybovat v zóně UTC+7. Naopak pokud se vydáte do Ameriky, "budete cestovat zpět v čase", neboť například New York se nachází v zóně UTC-5.
Jet lag nemusí být strašák, je to součást cestování
S tím jak člověk cestuje letadlem, dostává se tedy do nových časových zón. A právě tato změna působí na lidské tělo, které se s časovým posunem musí nějak vyrovnat. Střídání časových pásem s sebou nese jev, který se jmenuje pásová nemoc, anglicky jet lag.
Pokud jste už někdy letěli za oceán, ať už na východ nebo na západ, pak určitě víte, že cestování a změna časových pásem je pro tělo velká zátěž. Pásová nemoc (jet lag) neplatí pro všechny stejně, ale projevuje se velmi subjektivně. Zatímco někdo přelet o 5 časových pásem téměř nepocítí, jiný cestovatel se může potýkat se závratěmi nebo velkou bolestí hlavy.
Jet lag příznaky
- Nespavost, převalování se v posteli.
- Bolesti hlavy, migrény.
- Dezorientace v prostoru nebo čase.
- Nechutenství, bolesti břicha.
- Střevní potíže.
- Dehydratace.
Rady cestovatelů, jak zvládnout časový posun
Přestože každý na časový posun reaguje jinak, existují obecné rady, které vám poradí, jak zvládnout časový posun:
- Dodržujte dostatatečný pitný režim, kterým zabráníte dehydrataci.
- Zdravě jezte během letu i po přistání.
- Následujte časové pásmo v dané zemi. Pokud přiletíte ve dvě odpoledne, nechoďte spát, ale počkejte až na večer.
- Vybírejte si takové lety, které mají přílety v odpoledních či večerních hodinách, nikoliv ráno.
- Vyvarujte se alkoholu.
- V letadle si odpočiňte a spěte.
- Poslouchejte své tělo.
Tělo neošidíte. Poslouchejte svůj biorytmus
Výše zmíněné rady vám sice pomůžou překonat jet lag, respektivě mu zabránit, aby u vás propuknul v plné parádě. Přesto ale pamatujte, že tělo a váš vnitřní biorytmus nemůže nic ošidit.
Existuje jedna poučka, podle které se při cestování můžete řídit a která vám odpoví na to, jak zvládnout časový posun.
1 hodina časového posunu = 1 den na zotavení
Jet lag podle cestovatelů potřebuje na každý 1 den UTC, 1 den na zotavení. Pokud tedy budete v zóně UTC+3, budete na celkovou regeneraci potřebovat 3 dny.
Pokud ale cestujete ještě dál a budete se nacházet v zóně UTC-7, počítejte až se 7 dny na plné zotavení!
Jak vyzrát na jet lag? Dlouhou dovolenou
Jelikož jet lag vyžaduje poměrně dlouhé zotavování, je dobré volit při dalekých cestách delší čas v dané destinci. Při časovém posunu UTC+-4 a více, je vhodné jet na cestu alespoň na 3 týdny. Pokud si tak dlouho dovolenou vzít nemůžete, pouvažujte, zda nezvolit nějakou méně vzdálenou zemi.
A co vy a jet lag? Máte s ním nějakou zkušenost? A co byste poradili ostatním cestovatelům?
Diskuse k článku