Světový den leváků: Mají to leváci v životě těžší? A proč je nevhodné leváky přeučovat?
Právě dnes, tedy 13. srpna, se po celém světě slaví Světový den leváků! Patříte mezi ne? V Česku je asi deset procent leváků. A nemají to jednoduché. Žijí ve světě, kde je převaha pravorukých a pro ně je tu všechno dělané a uzpůsobené. Přitom být levák má i spoustu výhod. Zejména pro pro duševní a fyzické zdraví.
Mozek i tělo leváka funguje jinak než u praváka. Což ostatně potvrzují i mnohé odborné studie. Už jen z tohoto pohledu je nesmysl přeučovat levoruké jedince na psaní pravou rukou, jak se dřív dělalo prakticky u všech leváků. Předpokládá se dokonce, že preference ruky je jasná už velice brzy ve vývoji plodu.
Leváci v historii
Podívat se na historii levorukých lidí není vůbec nic hezkého. Byly dokonce časy, kdy byli leváci pronásledování a dokonce byli označováni za podřadné osobyl, ženy pak za čarodějnice. Dodnes se dokonce v anglosaských zemích běžně používá označení sinister, v překladu tedy “zlověstný”. Slovo má sice původ v latině, kde mimo jiné znamená i “levý nebo levoruký”, ale v průběhu věků se v moderních jazycích překlopilo do negativní verze. A bohužel zůstalo to tak.
Ho´oponopono: havajské učení říká, že vše máme ve svých rukou
Naučte se číst z ruky – 1. část: Čtení z ruky pro začátečníky
Levák a genetika
Ani dnes si nejsou vědci zcela jistí, proč se to stane, že se někdo narodí jako levák. Dokonce jednovaječná dvojčata se stejnými geny, mohou mít někdy různé dominantní ruce. Faktem však je, že u dvojčat je leváctví dvakrát častější než u běžné populace. I když existuje spousta teorií, proč tomu tak je, mnozí experti se stále domnívají, že jde přeci jen o náhodu. Jiní experti zase po provedené jisté studii zjistili, že ženám, které byly v těhotenství pod velkým stresem nebo v depresích, se pak narodil právě levák. Stejně tak bývají mezi leváky děti s nízkou porodní hmotností nebo děti, které se narodily starším matkám. Opět to ale vše může být jen náhoda.
Mozek leváka je jiný
Většina praváků využívá většinou levou mozkovou hemisféru a většina leváků zase pravou. Nemusí to však být vždy pravda. Faktem ale je, že pouze necelá třetina populace má oboustranný mozek. Což opět vyvrací fámu, že by leváci měli mozek nějak “otočený” či “jiný”. Faktem však je, že právě dominantní hemisféra má značný vliv na to, jak budeme zvládat práci nebo jak děti budou zvládat školu. Ze studie z roku 2009 se zjistilo, že leváci všeobecně dosahovali horších výsledků v mnoha ukazatelích, včetně sociálního rozvoje i hrubé a jemné motoriky. Ještě hůře na tom ale byly děti s takzvanou obourukostí. Ty měly často i značné poruchy učení. Nicméně u dospělých takový vliv sledovaný nebyl. Leváctví není žádný ukazatel toho, jak budeme v dospělosti pracovat a fungovat.
Leváci mají častější duševní problémy
Lidé, kteří mají dominantní levou ruku, mohou mít údajně vyšší riziko vzniku duševních chorob, jako je například schizofrenie. Prokazatelně nejvíce pacientů s tímto onemocněním jsou právě leváci. Rovněž studie zjistily spojitost mezi levorukostí a dyslexií, poruchou pozornosti, hyperaktivitou a některými poruchami nálady.
Výhoda leváků ve sportu
Leváci mají jednu velkou výhodu, oproti pravákům. Pokud jde o sporty takzvaně “jeden na jednoho”, bývají často mnohem lepší. Může jít o tenis, box a podobné sporty. V tomto směru jde často i o to, že praváci obvykle trénují proti pravákům, kdeždo levák je už od tréninků nucen se přizpůsobit. Praváci jsou pak proti levákům ve velké nevýhodě. Zapojují se vlastně do asymetické bitvy, na kterou jsou špatně připraveni. A ne všichni se s tím dokáží vypořádat. Tedy zatímco proti pravorukému soupeři by třeba snadno vyhráli, levák je položí doslova “na lopatky”.
Levák a umění
Leváci jsou více introvertní a mohou být údajně lepšími kreativci a umělci. Toto však nikdy nebylo prokázáno a podpořeno jakoukoliv studií. I když se o tom hodně mluví. A je fakt, že mnoho umělců je právě mezi leváky. Nevýhodou leváků je to, že mohou mít častěji autoimunitní onemocnění nebo zánětlivé onemconění střev. Oproti pravákům je až dvojnásobné riziko, že je něco takového postihne. Stejně tak mohou leváci častěji trpět poruchami spánku a nekoordinovanými pohyby během klidové fáze odpočinku. Ale umírají leváci dříve, jak se hojně věřilo? Rozhodně to tak není. Ať jste levák nebo pravák, máte na tomto světě vyměřeno stejně.
Zajímavosti o levácích
Přeučovat levorukého člověka na pravou ruku je hodně špatný zlozvyk z dob minulých. Může to mít za následek rozvoj neurotických poruch (tiků, koktání a podobně). Ostatně věděli jste, že leváctví není dominancí jen lidí? Zjistili se například, že až 40 procent koček má dominantní levou tlapku. Leváci mají často dominantní i levou nohu a mají-li se podívat klíčovou dírkou, pak se kouknou jedině levým okem. A také leváci jsou výjimeční v mnoha ohledech. Mezi ty slavné patřili nebo patří například Leonardo Da Vinci, Albert Einstein, Alan Turing, Marie Curie, Isaac Newton, Nikola Tesla, Bill Gates, Barack Obama, Jimi Hendrix, Paul McCartney a další.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku
Ellen
Filip N.
Dneska ale naštěstí je spousta věcí pro leváky a jsem za to rád.
Ellen