Tajemný šungit: Je skutečně léčivý a má smysl jej dávat do vody?
Hovoří se o tom, že šungit je léčivý kámen a může mít spoustu blahodárných účinků na náš organismus. Rozhodně lze říci, že je šungit jedinečný minerál, jehož stáří je odhadováno na dvě miliardy let. To, co jej dělá tak výjimečným, je vzácná forma uhlíku, fullereny. Právě ty údajně mohou být pro lidské tělo tolik prospěšné!
Šungitový kámen je pojmenovaný po ruské vesnici Shunga v Karélii, kde byl v 18. století objevený. Geologové jej indentifikovali jako formu uhlíku. Ovšem tak trochu jinou, neboť šungit nevykazuje žádné známky krystalizace jako jiné přirozeně se vyskytující formy uhlíku, například grafit nebo diamant. Tato forma uhlíku je označovaná jako fullereny. Jde o kulovité molekuly uhlíku, které mohou proniknout do buňky, aniž by poškodily membránu. Ty jsou, kromě jiných neobvyklých chemických vlastností, známé pro svou schopnost vést elektřinu.
Kvatiní šungit pro léčebné účely
Přírodní šungit má spoustu různých textur a tvarů. Obvykle má černou nebo tmavě šedou barvu a někdy je i kovově lesklý. Šungit může obsahovat 90-98% uhlík, v takovém případě se jedná o ušlechtilý elitní šungit. Jde o nejvzácnější a nejdražší druh šungitu, který se využívá k léčebným účelům. Běžný černý šungit, který je nejrozšířenější, má okolo 65 % uhlíku. Surový šungit, který má pak třeba jen 10 % uhlíku, je využíván zejména ve šperkařství. Kromě uhlíku v sobě šungit ukrývá i spoustu mikro a makrominerálů, včetně křemene, slídy, albitu a pyritu.
Zázrak jménem pitná voda. 7 nečekaných důvodů, proč nám pití vody prospívá
Léčivé kameny vás ochrání a povzbudí. Víte, jak vybrat, očistit a aktivovat drahý kámen?
Ruské naleziště šungitu
Rusové šungit dlouho považovaly za kámen, který má povzbuzující a očistné schopnosti. Už krátce po jeho nálezu v 18. století jej používali jako přírodní čistič vody a dezinfekční prostředek. Petr Veliký dokonce zřídil první ruské šungitové kamenné lázně v Karélii a propagoval rovněž využití šungit k čištění vody pro ruskou armádu.
Šungit pomůže na fyzické neduhy
Říká se, že umístění šungitového kamene na zraněnou část těla, urychlí léčbu. Kámen totiž absorbuje špatnou energii kolem sebe. Umí si poradit ale i s fyzickými obtížemi. Za tím stojí údajně opět fullereny. Bylo totiž prokázáno, že právě tyto fullereny jsou schopny zabíjet škodlivé bakterie a viry. Dosud však nebyly provedeny žádné studie na lidech, které by toto prokazovaly.
Pití šungitové vody může mít i rizika
Uvádí se, že pití šungitové vody vyléčí kožní onemocnění, bolesti kloubů a další problémy. Voda filtrovaná šungitem je bezpečná k pití bez jakéhokoliv dalšího procesu čištění, jako je chemické ošetření nebo převařování. Dodnes dokonce některé obce v Karélii v Rusku používají šungit v místních úpravnách pitné vody. Šungit vodu čistí a neutralizuje nečistoty. Díky fullerenům je vysoce absorbční.
Při čištění šungitem se však voda stává kyselou. Zatímco běžné pH vody je 6,5-9,5 (výjimkou je balená či sycená voda, obě mohou mít pH 4,5), šungitem čištěná voda má pH 3-5,5. Konzumace velkého množství takové vody může způsobit zdravotní problémy, zejména se žaludkem a zažíváním. Rusové proto obvykle používají dolomit a křemenný písek, aby kyselost šungitové vody snížili. Například právě dolomit vodu alkalizuje a obohacuje ji o vápník, hořčík a další minerály. Křemenný písek zase zachycuje těžké kovy a radionuklidy a pomáhá tak obnovit strukturu molekul.
Šungitová voda pro zdraví
Díky fullerenům je šungitová voda považovaná za revitalizační. Lidskému tělu prospívá tím, že normalizuje buněčný metabolismus a zvyšuje aktivitu enzymů. Fullereny posilují regenerační schopnost lidské tkáně a ovlivňují výměnu neurotransmiterů, což může zlepšit odolnost člověka vůči střesu. Fullereny však mají také protizánětlivé a protialergické vlastnosti. Šungitová vody je rovněž jakýmsi antioxidantem, pomáhá potlačovat volné radikály. Pití šungitové vody tak může být prospěšné při kardiovaskulárním onemocnění, u nemocí ledvin, jater, slinivky břišní, vysoké hladině cholesterolu, při gastritidě, problémech se žlučníkem, astmatem, chronické únavě i při artritidě. U sportovců pomáhá šungitová voda revitalizovat unavené svaly a rovněž je skvělým doplňkem každé detoxikace.
Výroba šungitové vody: Návod
Šungitové kameny umí vodu pročistit. Aby však fungovaly jak mají a měly nějaký zdravotní přínos, je nutné dodržet určitá pravidla:
- 10 gramů nově koupeného šungitu vložte do uzavíratelné návody, přilijte 200 ml vody. Zakryjte a pořádně protřepávejte. Alespoň dvě minuty. To samé opakujte alespoň 4x, vždy s novou vodou. Kameny tak zbavíte nečistot.
- Smíchejte čisté kameny se 100 ml čisté vody. Poměr kamenů s vodou by měl být 1 : 10. Nechte 3-5 dní uležet. Vodu však denně měňte za novou. Tím se zbavíte případných těžkých kovů.
- Nyní jsou kameny připraveny k použití. Přidejte šungit do vody a nechte ideálně přes noc odstát.
- Kameny pravidelně měňte. Uvádí se interval 6-24 měsíců.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku