Tři králové přicházejí. Upečte si s námi tříkrálový koláč
Příběh Tří králů, kteří se přišli poklonit narozenému Ježíšku zná každé malé dítě. Zatímco u nás se Tři Králové jen vzpomínají v rámci vánočního příběhu a v prvních lednových dnech můžeme v ulicích potkat koledníky, kteří vybírají peníze na charitní účely, v jiných zemích světa svátek Tří králů slaví mnohem více. Některé národy dokonce příchod Tří králů slaví více než samotný Štědrý den.
Svátek Tří králů
Svátek Tří králů slavíme 6. ledna, tento den se nazývá také svátkem „Zjevení Páně“. Je to připomínka okamžiku, kdy se Kristus zjevuje nejen židovskému národu, ale dává se poznat jako král všech. Všechny národy světa symbolicky zastupují právě Tři králové. Tento den je pro nás významný také tím, že jím oficiálně po dvanácti dnech končí Vánoce.
Co říká příběh Tří králů?
Každý ví, že Tři králové se přišli poklonit Ježíškovi a že jejich jména byla Kašpar, Melichar a Baltazar. Děťátku přinesli dary a to zlato, vonné kadidlo a myrhu. To, co pokládáme za samozřejmé, ale ve skutečnosti není tak úplně pravda. O třech králích toho totiž celkově moc nevíme. Příběh Tří králů má původ v Bibli, konkrétně v Matoušově evangeliu, které je na informace o králích skoupé. Tři krále nazývá označením „mudrci z Východu“ a ani neudává jejich přesný počet. Naši známí Tři králové tak byli vlastně spíš astrologové, kteří zkoumali hvězdy, a nemuseli být jen tři, ale mohlo jich být dokonce až dvanáct.
Tři králové podle Bible
Jak tedy zní originální příběh Tří králů? Bible vypráví, že mudrci z Východu uviděli na nebi znamení v podobě hvězdy, která podle předpovědi označovala místo, kde se narodil Spasitel světa. Mudrci se proto rozhodli hvězdu následovat. Přišli až do Jeruzaléma, kde se setkali s králem Herodem. Objasnili mu účel své cesty a vyptávali se po nově narozeném „židovském králi“. Herodes se zděsil toho, že se narodil nový král a přikázal mudrcům, aby se od dítěte k němu vrátili a řekli mu, kde ho může najít, aby se mu taky mohl poklonit. Mudrci souhlasili a následovali hvězdu až do Betléma, kde našli narozeného Ježíše. S ohromnou radostí padli na kolena, klaněli se mu a předali mu dary: zlato, kadidlo a myrhu. Ve snu pak dostali pokyn, aby se k Herodovi nevraceli, a proto se do své země vrátili jinudy.
Kašpar, Melichar, Baltazar?
Kde se tedy vzala jména Kašpar, Melichar a Baltazar, když v Bibli o nich není zmínka? Údajně pochází z jednoho apokryfního evangelia, které vzniklo v 6. století v Arménii. Apokryfní evangelium je takové, které není zařazeno do Bible a většinou vzniklo v pozdější době. Jména Tří králů si dnes spojujeme především s označením K+M+B, které koledníci píšou na rám dveří. I v tomto případě ale dochází k mýlce. Nápis se totiž původně psal C+M+B jako zkratka latinské věty „Christus mansionem benedicat“, což v překladu znamená „Kristus žehnej tomuto domu.“
Vzácné dary – zlato, kadidlo, myrha
Proč Tři králové malému Ježíškovi přinesli zrovna zlato, kadidlo a myrhu? Bible je plná symbolů, kterými něco naznačuje a je tomu tak i v tomto případě. Zlato označovalo královskou moc, kadidlo připomínalo Ježíšovo božství a myrha zase ukazovala, že Ježíš je zároveň také člověk. Právě od počtu darů pravděpodobně vznikl ustálený názor, že mudrci byli tři.
Tradice na Tři krále
Už z toho máte trochu zamotanou hlavu? Tak raději přejděme k tradicím, které se na svátek Tří králů dodržují a které všichni dobře známe.
Na Tři krále nebo ve dnech blízkých svátků můžeme na ulicích potkat koledníky převlečené za Tři krále. Na zápraží domů píší nápis K+M+B a zpívají píseň, kterou obyvatelům domu přejí zdraví, štěstí a dlouhá léta. Dnes koledníci většinou vybírají peníze na charitní účely, ale původně domy navštěvovali kněží s ministranty, kteří domům a jejich obyvatelům žehnali. Na svátek Tří králů se tradičně v kostelech světila voda, sůl, křída a další předměty. To vše se pak používalo v průvodu.
Lidové tradice v minulosti byly velmi bohaté, ale mnoho z nich se do dnešní doby nedochovalo. Dívky se prý dříve ráno na Tři krále před východem slunce omývaly sněhem, aby měly bělostnou pleť. Na svátek Tří králů se také v rodinách věštilo – z litého olova, hořících svíček nebo z hrnečků.
Jak se Tři králové slaví v zahraničí?
Španělsko
Ve Španělsku slaví svátek Tří králů mnohem více, jedná se v podstatě o obdobu našich Vánoc a jeden z hlavních španělských svátků vůbec. Podle tradice dětem v noci nadělují Tři králové dárky. V předvečer slavnosti přijíždí Tři králové v propracovaných kostýmech na velbloudech a nazdobených vozech v průvodu do španělských měst i vesnic. Krále doprovází i jejich družiny, které mezi děti rozhazují hrsti sladkostí. Než jdou děti v noci spát připravují králům malé občerstvení, které nechávají za dveřmi nebo okny, aby se králové při rozdávání dárků mohli posilnit. Ráno je občerstvení pryč, v obýváku dárky a děti utíkají s radostí budit své rodiče.
Rusko, Srbsko, Ukrajina a další pravoslavné země
Svátek Tří králů je podobně významný také pro obyvatele států pravoslavného světa. Náš Štědrý den pro ně není tak důležitý jako svátek Tří králů, kdy se Kristus dal poznat všem. Proto se v tento den scházejí rodiny, slavnostně večeří a pobývají spolu.
Severské země
Ve většině severských zemí svátek Tří králů znamená konec Vánoc. V předvečer svátku rodiny odstrojují stromečky a schovávají vánoční výzdobu. V Dánsku se dřív dodržovala tradice a zapaloval se tzv. tříkrálový svícen, což je bílá tříramenná svíce, která na konci krotu obsahovala střelný prach. Předtím než svíčka zcela zhasla, ozvala se rána, která ohlásila konec Vánoc. Na Islandu se ke svátku Tří králů vztahovalo mnoho pověr, například, že krávy získávají schopnost mluvit. Dnes tento den oslavují podobně jako konec roku – pořádají večírky a rodinné sešlosti a slaví konec Vánoc.
Latinská Amerika
Tradici mají Tři králové také v zemích Latinské Ameriky, oslavy ale nejsou tak velké jako ve Španělsku. Většina rodin více slaví narození Ježíše 24. prosince a dárky dětem nosí Santa Klaus nebo Ježíšek. V některých zemích se ale děti těší také na příchod Tří králů a píšou jim dopisy se seznamy dárků. Například v Mexiku děti své dopisy posílají králům prostřednictvím nafukovacích balónků a věří, že za nimi doletí až do nebe. V Bolívii se věřící lidé se schází v kostelích a mohou si nechat požehnat předměty a svaté obrázky.
Francie
Ve Francii Tři králové také ohlašují konec Vánoc. Tradičně se ve francouzských rodinách peče tříkrálový koláč – Galette des Rois. V koláči s mandlovou náplní je zapečená malá porcelánová figurka krále, případně jedna fazole. Koláč se rozkrojí na několik dílků, kdo v tom svém najde figurku, stává se králem dne a ostatní mu musí sloužit. Tříkrálový koláč si můžete podle našeho receptu letos upéct i vy.
Recept na tříkrálový koláč
- 500 g listového těsta
- 100 g změklého másla
- 100 g cukr krupice
- 100 g mletých mandlí
- 3 vejce (+ 1 vejce na potírání)
- 2 lžíce bramborového škrobu
- 1 lžička mandlového aroma
- 3 cl rumu
- 1 vejce na potření
- 1 porcelánová figurka nebo 1 fazole
Balíček těsta rozdělte na dvě poloviny a vyválejte z nich dva kulaté pláty. Jeden plát, kterým budeme koláč přikrývat, udělejte nepatrně větší. Ke změklému máslu přidejte cukr a dobře promíchejte, dokud se obě suroviny nespojí v krém. Přidejte mandle, vejce, škrob, mandlové aroma i rum a znovu dobře promíchejte.
Krém naneste doprostřed plátu těsta a rovnoměrně jej rozetřete k okraji. Asi 2 cm na kraji těsta nechte volné. Do krému na libovolném místě koláče vložte figurku. Volný okraj těsta lehce potřete vajíčkem smíchaným s vodou a těsto přikryjte druhým plátem těsta. Okraje lehce přitlačte k sobě, aby se oba pláty spojily. Potřete vejcem celý koláč a nožem jej ozdobte křížovými zářezy. Koláč nechejte 15 minut odležet v ledničce a pak ho pečte v troubě předehřáté na 170 °C asi 35 až 40 minut. Asi v polovině pečení koláč lehce propíchněte, aby se lépe propekl.
Diskuse k článku