Zdravý životní styl a mýty s ním spojené
Zdravý životní styl lidé praktikují především pro to, aby si udrželi dobrou duševní i fyzickou kondici. Ovšem co všechno tento pojem vlastně obnáší? A lze tomu „co se říká“ vlastně věřit? Pojďme si osvětlit pár mýtů, které kolem tohoto tématu kolují.
Pokud jste i vy samotní zjistili, že zdravý životní styl by mohl být pro vás to pravé, jste na dobré cestě k udržení výtečné kondice. Dokonce si můžete prodloužit i svůj život. Nicméně není radno propadat panice při sebemenším zakolísání. Osvětlení mýtů vám napoví.
Zdravý životní styl a mýty s ním spojené: Abyste jedli zdravě, musíte mít pevnou vůli
Zdravý životní styl se samozřejmě pojí i s tím, že budete konzumovat pro tělo hodnotná jídla. K tomu ovšem nepatří neustálé sebeobviňování se z toho, že jste „zhřešili“. Čas od času to neuškodí. Stanovte si třeba jeden den v týdnu, kdy budete jíst skutečně cokoliv, co máte rádi, seč je to nezdravé. Posléze nebudete mít sklon svůj zdravý jídelníček porušovat a stane se z něj návyk a zvyk. A abyste předešli mlsání během dne, připravte si malé a zdravé svačinky. Vůle je výhodná, netřeba se ale trýznit a trestat.
Zdravý životní styl a mýty s ním spojené: Sacharidy v jídelníčku způsobují tloustnutí
Sacharidy nelze z jídelníčku kompletně vyloučit, protože jsou zdrojem energie pro tělo. Zdravý životní styl je tedy o tom, že zanevřete především na jednoduché cukry. Ty vám nic nepřinesou, jen prázdné kalorie a navyšování hmotnosti. Dejte tedy vale cukrovinkám, bílému pečivu, koláčům, průmyslově zpracovaným potravinám a raději sáhněte po čerstvém ovoci, zelenině, luštěninách a celozrnných výrobcích.
Zdravý životní styl a mýty s ním spojené: K důslednému cvičení potřebujete tu správnou motivaci
Motivace je důležitá nejen při sportu. Je hnacím motorem v mnoha ohledech. Když ale na ní zbůhdarma budete čekat i několik let, nikam se nedopracujete. Prostě se překonejte a vyražte běhat, cvičit, posilovat. Dělejte jakoukoliv pohybovou aktivitu pravidelně alespoň 21 dní (s přestávkami na odpočinek) a pohyb se stane zvykem a nepostradatelnou součástí vás samotných. Zdravý životní styl je fajn, musíte mu jít ovšem naproti.
Zdravý životní styl a mýty s ním spojené: Stres s nárůstem hmotnosti nesouvisí
Někteří lidé jsou přesvědčeni o tom, že stres nesouvisí s přírůstkem hmotnosti. Opak je ale pravdou! Pokud je hladina stresového hormonu kortizolu vysoká příliš dlouho, může dojít k hromadění břišního tuku. Proto nezapomeňte mezi prací i odpočívat a relaxovat tak, jak je vám příjemné. Někomu stačí četba knihy, jiný zase potřebuje procházku, jógu anebo tai-či. Podpořte svůj zdravý životní styl jakkoliv v tomto ohledu a budete více fit! Ani s hubnutím pak nebudete mít takové obtíže.
Zdravý životní styl a mýty s ním spojené: Mnoho spánku tělu škodí
Jisté zdroje také praví, že čím déle spíte, tím je to škodlivější pro lidský organismus. Je to však z části výmysl. Možná se snažíte během dne stihnout co nejvíce aktivit, a tak spíte jen šest hodin denně. Brzy se to ale může negativně projevit na vaší psychice i hmotnosti. Ideální doba spánku je podle odborníků 7 až 9 hodin u dospělého člověka. Jedině tak může mozek a ostatně také tělo dokonale regenerovat. I tohle zahrnuje zdravý životní styl! Proto z postele ráno nespěchejte, pokud to tedy není nezbytně nutné.
Zdravý životní styl a mýty s ním spojené: Den bez cvičení je jen pro slabochy
Pustili jste se do cvičení či jakékoliv jiné pohybové aktivity a „jedete“ v kuse celý týden? To ale není prospěšné pro tělo. K regeneraci potřebujete alespoň den naprostého odpočinku, což neznamená, že jste „slaboch“. Zdravý životní styl není o tom přepínat se fyzicky. Brzy by se to totiž mohlo odrazit i na vaší psychice. A to je přeci kontraproduktivní. Sport má pomáhat k lepší kondici i veselé náladě, nikoliv člověka systematicky ničit.
Autor článku: Iveta Berezkinová
Diskuse k článku