Dětí neplavců skokově přibývá. Prý za to může i nedávný lockdown
Téměř dvanáct let (od r. 2005 do r. 2017) si mohli rodiče vybrat, zda jejich děti budou chodit na kurzy plavání v rámci školní docházky. Ovšem v roce 2017 Ministerstvo školství znovu povinné plavání zavedlo. I přesto mnoho dítek plavat neumí anebo si nejsou stoprocentně ve vodě jistá, což je každoroční riziko zejména v létě.
Povinné plavání ale narušila epidemie koronaviru. Děti školy nenavštěvovaly celou řadu měsíců a měly tedy i výpadky plaveckých kurzů. Na mnoha místech se dokonce počítá s tím, že normální plavecká výuka se obnoví až další školní rok. Jak to tedy s dětmi bude dál? Plavčíky z řad škol zřejmě na jistou dobu zastoupí rodiče.
„Mnoho rodičů se snaží děti naučit plavat, předávají jim však špatné návyky.“ říká prezident Asociace plaveckých škol
Dospělí lidé zpravidla předávají své zkušenosti z dětství na své potomky, říká prezident Asociace plaveckých škol. A tak jim nasazují nafukovací rukávky a kruhy. Obojí je ale nevhodné, myslí si Jiří Vopička. Rukávky zabraňují správné poloze rukou při plavání a kruh se může stát dokonce nebezpečným, pokud se převrhne i s dítětem.
V Česku je málo dobrých plavců
Dá se říct, že Češi jsou převážně rekreační plavci, kteří příliš neřeší správnou techniku plaveckého stylu. Za dobrého plavce je údajně považovaný ten jedinec, který je schopný uplavat bez potíží 200 metrů. Také by se měl orientovat pod hladinou a umět do vody skákat tak, aby si neublížil.
Diskuse k článku