Která vakcína jako první pokoří covid-19? Řada zemí se ve výzkumu doslova předhání
Velmi diskutovaným tématem posledních dní je vývoj vakcíny proti koronaviru, který sužuje společnost na celém světě již přes půl roku. Vědcům obvykle výzkumný proces trvá i několik let, avšak nyní se jej snaží výrazně zkrátit, aby byla účinná očkovací látka co nejdříve k dispozici a eliminovala ztráty na životech. Která země pomůže boj s nákazou covid-19 zkrotit jako první?
Na počátku výzkumu je nyní 240 vakcín, 40 je zařazeno již do klinických studií a 9 se jich nachází v poslední fázi, která je spojená s testováním na větším počtu lidí. Zapojeno je do procesu mnoho zemí, například Anglie, Rusko, Čína, Pákistán, nebo Jihoafrická republika.
Na předních příčkách Velká Británie a Čína
Oxfordská univerzita v Anglii představila vakcínu, která prošla úspěšně první a druhou fází testování. Její další vývoj nyní probíhá pod záštitou společnosti AstraZeneca. Ta s Oxfordskou univerzitou uzavřela smlouvu na 100 milionů dávek pro Velkou Británii. Vědci prohlásili, že látka dokáže vyvolat adekvátní imunitní odpověď, tudíž by měla být účinná. Pozadu však nezůstávají ani ostatní země. O vyvinutí nové vakcíny na virus SARS-CoV-2 se houževnatě pokouší i Čína v zastoupení společnosti CanSino Biologics. Čínští vědci uvedli do médií, že účinná látka by měla být dostupná ještě tento rok, avšak kolem zmíněných informací panuje stále mnoho nejasností.
Vakcína na koronavirus do poloviny roku 2021: Realita nebo science fiction?
Řada vědeckých pracovníků se domnívá, že první vakcína, která bude skutečně efektivní, se dostane mezi lidi až v příštím roce. Jednalo by se tak o neuvěřitelný výsledek s ohledem na to, že běžně výzkum trvá i deset a více let. Epidemiologové tvrdí, že by bylo nutné proočkovat zhruba 60 až 70 procent populace, aby se virus přestal šířit a vytvořila se takzvaná kolektivní imunita. A co vy? Nechali byste se také očkovat?
Diskuse k článku