Nerovný boj s přírodou aneb když hrajete o čas!
Poslední týdny sužují Česko značné výkyvy počasí. Následky ničivého tornáda, extrémně silné bouřky i úmorná vedra. S tím vším se musí nyní lidé potýkat. Odborník na přežití ve volné přírodě Amar však tvrdí, že jen pár jedinců se umí správně zachovat při nepřízni počasí. Jak jste na tom vy?
Amar jeho toho názoru, že lidé si v podstatě nebezpečnou situaci ani neuvědomují. Chovají se impulzivně, což může ohrozit jejich život. Důležité je tedy zachovat klid a správně zhodnotit situaci. Řešení se pak odvíjí od toho, v jakém prostředí se během bouřky, vichřice či přívalového deště pohybujete.
Jak se zachovat při extrémním počasí ve volné přírodě?
Když vás zastihne silná bouře a přívalový déšť v lese, je doporučeno uschovat se ve velmi hustém lese anebo v nižším porostu. Odborník na přežití dokonce tvrdí, že je vhodné popojít na kraj hustého lesa, kde jsou kořeny stromů nejpevnější. Dále je dobré zbavit se všech kovových předmětů, které by vás mohly ohrozit zásahem blesku. V případě, že je to možné, uschovejte se do opuštěné budovy či se schulte do klubíčka. Vhodný je taktéž dřep. Nikdy nepostávejte na volné ploše (např. louce, pláních), neschovávejte se pod osamělými stromy na okraji lesa ani v hájenkách a podobných budovách bez hromosvodu. Vyhněte se taktéž vodním plochám a opírání se o skály a zdi.
Jakmile by vás snad zastihl extrémně silný vítr (vichřice, hurikán), je dobré vyhledat úkryt v proláklině či příkopu. Ve více lidech se doporučuje vzájemné uchycení v podpaží. Provází snad extrémně silný vítr i přívalový déšť? Potom raději vyhledejte místo vyvýšené.
Ochrání automobil před blesky?
Pokud jedete s rodinou v automobilu, nemusíte se blesků při bouři obávat. Je však nutné zavřít okénka a nedotýkat se kovových částí. Taktéž se vyvarujte stání vozu pod stromy či u stromů uprostřed lesa. Mohlo by vás to ohrozit na životě.
Diskuse k článku