Chcete si vypěstovat vlastní třešně z pecky? Víme, jak na to, abyste byli úspěšní
Pěstovat třešně není žádná velká věda. Ale pokud si chcete udělat opravdovou radost, zkuste si vypěstovat vlastní strom přímo z pecky. Možná jste narazili na třešně, které vám opravdu chutnají a přesně takové byste chtěli mít na vlastní zahradě. Dobrou zprávou je, že vypěstovat třešně je poměrně snadné a zvládne to skutečně každý.
Třešně patří mezi peckoviny. Stejně jako jejich příbuzné švestky, broskve nebo meruňky. A peckoviny se pěstují poměrně snadno. Můžete si pochopitelně koupit už roubovaný stromek třešně, ale také můžete vyzkoušet, jak si lze vlastní třešně vypěstovat přímo z pecky.
Třešně nebo višně?
Třešně jsou jedním z nejoblíbenějších druhů ovoce. Většinou jsou sladké, ale mohou být i lehce nakyslé. Můžeme je jíst hned “jen tak” ze stromu, ale dají se využít i do koláčů nebo moučníků. Můžeme je zavařit nebo si z nich připravit lahodný sirup. Oproti tomu višně, tedy nejbližší příbuzné třešním, jsou hodně nakyslé. Hodí se spíše do pečení a vaření, ale například i na výrobu likérů a slouží i jako základ oblíbené griotky. Třešně i višně je možné vyzkoušet vypěstovat z pecky.
Kanadské borůvky - pěstování, blahodárné účinky na zdraví i výborné recepty!
Třešně vypěstované z pecky
Vypěstovat třešně z pecky není žádná velká věda. Budete-li úspěšní, můžete první třešně sklízet zhruba do deseti let. Je však důležité vědět, že třešně, které zasadíte z pecky nemusí chutnat úplně stejně jako tyto třešně, které právě jíte. Jak tedy na to?
-
Když zkonzumujete třešeň, pecku důkladně očistěte.
-
Nechte ji na suchém a teplém místě vyschnout. Neměla by být přímo na na slunečním světla.
-
Následně pak pecku zabalte do mírně navlhčeného papírového ručníku a poté vložte do igelitového sáčku nebo do skleněné nádoby.
-
Pecku nebo pecky třešně dejte do chladničky nebo do studeného sklepa asi na tři měsíce.
-
Pravidelně semena třešně kontrolujte, zda neklíčí. Případné klíčky odstraňte.
-
Po třech měsících semena třešně vezměte a vložte je do misky nebo do mělkého květináče, kde bude spíše písčitá směs. Semínko nedávejte rozhodně hluboko.
-
Takto zasazenou pecku třešně umístěte na okenní parapet nebo do skleníku. Je důležité, aby na ni celý den svítilo sluníčko a aby měla teplo.
-
Zároveň je nutné dbát na to, aby nevyschla půda.
-
Sazenice třešně by se měly objevit zhruba do dvou týdnů.
-
Jakmile sazenice třešně vyrostou a budou mít již dvě řady listů, je možné přesadit je do jednotlivých květináčů.
-
Ven, do země, pak sazenice zasaďte až příští rok na jaře. Musí být umístěny na plné slunce.
Pecky od třešně přímo do země
Sázet pecky do půdy však můžete i napřímo. K tomu je však zase nejlepší podzim. Sázejte ideálně na místech, kde není takový mráz, případně budete muset pecky přikrýt dostatečnou vrstvou chvojí. A jak na to? Očištěné a usušené pecky umístěte do písčité směsi. Dejte je do země a přikryjte je jen trochou hlíny. Dále pak můžete přidávat chvojí či listy a podobně. Vlhkost v peckách pomůže udržovat i případná sněhová pokrývka. Na jaře, když se pak oteplí, začnou sazenice rašit. Budete-li je chtít ještě přesadit, můžete tak učinit až po vyrašení druhé řady listů. Sazenice a mladé stromky chraňte před případnými nevítanými návštěvníky vaší zahrady. Přes zimu pak zabalte kmen a spodní větve do pytloviny.
Optimální péče o třešně
Pěstování ovocných stromů může být poměrně zajímavou a zábavnou činností. Nejen pro dospělé, ale i pro děti. Třešně jsou relativně rychle rostoucí stromy a vyžadují jen malou péči ve srovnání s jinými ovocnými stromy, jako jsou například jabloně. Třešně navíc nemusíte hnojit ani jinak jim “podstrojovat”. Poradí si se vším samy.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku