Vypěstovat vlastní třešně není žádná věda

Chcete si vypěstovat vlastní třešně z pecky? Víme, jak na to, abyste byli úspěšní

Pěstovat třešně není žádná velká věda. Ale pokud si chcete udělat opravdovou radost, zkuste si vypěstovat vlastní strom přímo z pecky. Možná jste narazili na třešně, které vám opravdu chutnají a přesně takové byste chtěli mít na vlastní zahradě. Dobrou zprávou je, že vypěstovat třešně je poměrně snadné a zvládne to skutečně každý.

Třešně patří mezi peckoviny. Stejně jako jejich příbuzné švestky, broskve nebo meruňky. A peckoviny se pěstují poměrně snadno. Můžete si pochopitelně koupit už roubovaný stromek třešně, ale také můžete vyzkoušet, jak si lze vlastní třešně vypěstovat přímo z pecky.

Třešně nebo višně?

Třešně jsou jedním z nejoblíbenějších druhů ovoce. Většinou jsou sladké, ale mohou být i lehce nakyslé. Můžeme je jíst hned “jen tak” ze stromu, ale dají se využít i do koláčů nebo moučníků. Můžeme je zavařit nebo si z nich připravit lahodný sirup. Oproti tomu višně, tedy nejbližší příbuzné třešním, jsou hodně nakyslé. Hodí se spíše do pečení a vaření, ale například i na výrobu likérů a slouží i jako základ oblíbené griotky. Třešně i višně je možné vyzkoušet vypěstovat z pecky. 

Čtěte také:

Kanadské borůvky - pěstování, blahodárné účinky na zdraví i výborné recepty!

České jahody: Lahodné recepty z voňavých jahod

Bublanina s ovocem, po které se zapráší! Rady našich babiček, jak na dokonale vláčnou bublaninu z třeného těsta

Třešně vypěstované z pecky

Vypěstovat třešně z pecky není žádná velká věda. Budete-li úspěšní, můžete první třešně sklízet zhruba do deseti let. Je však důležité vědět, že třešně, které zasadíte z pecky nemusí chutnat úplně stejně jako tyto třešně, které právě jíte. Jak tedy na to?

  • Když zkonzumujete třešeň, pecku důkladně očistěte.

  • Nechte ji na suchém a teplém místě vyschnout. Neměla by být přímo na na slunečním světla.

  • Následně pak pecku zabalte do mírně navlhčeného papírového ručníku a poté vložte do igelitového sáčku nebo do skleněné nádoby.

  • Pecku nebo pecky třešně dejte do chladničky nebo do studeného sklepa asi na tři měsíce.

  • Pravidelně semena třešně kontrolujte, zda neklíčí. Případné klíčky odstraňte.

  • Po třech měsících semena třešně vezměte a vložte je do misky nebo do mělkého květináče, kde bude spíše písčitá směs. Semínko nedávejte rozhodně hluboko.

  • Takto zasazenou pecku třešně umístěte na okenní parapet nebo do skleníku. Je důležité, aby na ni celý den svítilo sluníčko a aby měla teplo.

  • Zároveň je nutné dbát na to, aby nevyschla půda.

Třešně nebo višně? Zkuste si je sami vypěstovat

  • Sazenice třešně by se měly objevit zhruba do dvou týdnů.

  • Jakmile sazenice třešně vyrostou a budou mít již dvě řady listů, je možné přesadit je do jednotlivých květináčů. 

  • Ven, do země, pak sazenice zasaďte až příští rok na jaře. Musí být umístěny na plné slunce.

Pecky od třešně přímo do země

Sázet pecky do půdy však můžete i napřímo. K tomu je však zase nejlepší podzim. Sázejte ideálně na místech, kde není takový mráz, případně budete muset pecky přikrýt dostatečnou vrstvou chvojí. A jak na to? Očištěné a usušené  pecky umístěte do písčité směsi. Dejte je do země a přikryjte je jen trochou hlíny. Dále pak můžete přidávat chvojí či listy a podobně. Vlhkost v peckách pomůže udržovat i případná sněhová pokrývka. Na jaře, když se pak oteplí, začnou sazenice rašit. Budete-li je chtít ještě přesadit, můžete tak učinit až po vyrašení druhé řady listů. Sazenice a mladé stromky chraňte před případnými nevítanými návštěvníky vaší zahrady. Přes zimu pak zabalte kmen a spodní větve do pytloviny.

Optimální péče o třešně

Pěstování ovocných stromů může být poměrně zajímavou a zábavnou činností. Nejen pro dospělé, ale i pro děti. Třešně jsou relativně rychle rostoucí stromy a vyžadují jen malou péči ve srovnání s jinými ovocnými stromy, jako jsou například jabloně. Třešně navíc nemusíte hnojit ani jinak jim “podstrojovat”. Poradí si se vším samy.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

STŘEDA 04. 12. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni
ČTVRTEK 05. 12. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni
PÁTEK 06. 12. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
SOBOTA 07. 12. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
NEDĚLE 08. 12. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v přibývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 09. 12. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v přibývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 10. 12. 2024
beran
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Urgentní půjčka pro ženy na mateřské dovolené a na MD v ČR Hrozí vám nepředvídat...
Zobrazit všechna témata

Jmelí si můžete vypěstovat i sami na zahradě. Jak na to?

Jmelí je oblíbený i tradiční symbol Vánoc všude na světě a spjat je zejména s polibkem pod ním, který má přinést dvěma lidem dlouhotrvající a šťastnou lásku nebo vztah. Dle evropských pověr pak představuje symb...

Advent je tu! Jak si jej rozplánovat, abychom do Vánoc všechno stihli?

Advent by měl být obdobím klidu a rozjímání. Místo toho se snažíme stihnout nemožné a těsně před Vánoci doslova odpadáme. Letos to ale bude jinak! Poradíme vám, jak si advent rozplánovat tak, abyste všechno s l...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...