Listy psího vína se na podzim zbarvují do různých odstínů.

Psí víno, loubinec nebo také přísavník pětilistý zkrášlí plot, pergolu i fasádu!

Lidový název „psí víno“ může v leckterém neznalém člověku evokovat cokoliv ve spojitosti s mazlíčkem a alkoholickým nápojem. Avšak každý zkušenější zahradník ví, že jde o popínavou rostlinu, která se s oblibou pěstuje jako přírodní dekorace dřevěných, kamenných či cihlových stěn. Pokud byste i vy chtěli tuto liánu v exteriéru svého domova, přinášíme vám pár základních informací a pěstitelských rad.

V našich končinách je psí víno známé především jako loubinec pětilistý nebo přísavník pětilistý. Vědecký název této rostliny pak zní Parthenocissus quinquefolia a v angličtině je známá jako „Virginia creeper“ neboli Virginská liána. Vzhledem může leckterému laikovi připomínat vinnou révu, neboť pochází z čeledi révovitých. Pěstování této vytrvalé rostliny není složité, je ale potřeba ji pravidelně zastřihovat, aby se nestala invazivní.

Základní informace o psím vínu aneb Jak rostlinu identifikovat

Psí víno je často zaměňované s jedovatým břečťanem. Rostlinu ale snadno rozeznáte tak, že na stoncích napočítáte vždy pět listů (břečťan má pouze tři). Dále můžete sledovat tyto specifické znaky:

Čtěte také:

Popenec je téměř zapomenutá léčivá bylinka. Najdete ji na zahradě i na louce

  • Listy: dosahují velikosti 10 až 20 centimetrů. Zpočátku jsou zbarvené do bronzově zeleného odstínu, který se v létě mění na sytě zelený. Na podzim se pak zbarvují do fialové či červené barvy. Okraj listů je typicky zubatý.
  • Květy: lze je zaznamenat zpravidla od července do srpna – bývají ukryté pod listy, jsou drobné a mají zelenobílé zabarvení.
  • Bobule: na rostlině se objevují po odkvetení, bývají nejprve zelené a na podzim se mění na modročerné.
  • Úponky: na psím vínu jsou patrné zelené a rozvětvené úponky, které jsou zakončeny přísavnými destičkami. Drží díky vylučování uhličitanu vápenatého, jenž se tmelí na povrchy – ty nijak nepoškozují, může být ale obtížné úponky a přísavné destičky odstranit.

Toxicita: Psí víno není prudce jedovatou rostlinou jako třeba břečťan. Pokud byste však ochutnali její bobule, můžete pociťovat mírné podráždění sliznice nebo nevolnost. Možná je také u citlivějších lidí vyrážka. Nedoporučuje se tedy jakkoliv ochutnávat plody psího vína, neboť jsou slabě jedovaté. Pro domácí mazlíčky představuje rovněž mírné riziko, nebezpečná ale bývá pro domácí ptactvo, jako např. andulky. Ptactvo žijící ve volné přírodě se pak plody psího vína bez problémů živí.

Psí víno lze pozorovat i na kmenech stromů - může však stínit jejich listy.

Jak psí víno pěstovat?

Pomýšlíte na pěstování psího vína a nejste zrovna zdatným zahradníkem? Pak pro vás máme dobrou zprávu: tato popínavá a mrazuvzdorná rostlina nevyžaduje zvláštní péči, a tak je pro pěstitele zcela nenáročná. Zaměřte se na následující:

  • Stanoviště: vyberte spíše slunné nebo polostinné
  • Půda: psímu vínu vyhovuje dobře propustný, odvodněný a humózní substrát s pH 5,1 až 7,3 – vhodná je půda jílovitá, písčitá i hlinitá
  • Výsadba: psí víno s dobrým kořenovým balem sázejte na jaře nebo na podzim (řízky předpěstujte v květináči) – dbejte na dostatečné rozestupy mezi jednotlivými rostlinami, tj. minimálně půl metru a vytvořte jámu aspoň 50 cm pod povrchem. Od opěrného povrchu by pak měla být rostlina vzdálena aspoň 30 centimetrů.
  • Zálivka: během prvního vegetačního období budete muset psí víno zalévat pravidelně hlubokou zálivkou. Jakmile dobře zakoření, stačí zavodňovat jen občas (v teplých letních dnech častěji).
  • Prořezávání: je nutné buď na podzim nebo brzy na jaře, aby psí víno nepřerostlo nežádoucím způsobem (může dosahovat délky až 20 metrů) – při prořezávání se odstraňují i odumřelé liány.
  • Mrazuvzdornost: psí víno je trvalka a vydrží i teploty sahající pod mínus 30 °C

TIP: Na odborné rady ohledně pěstování psího vína se můžete zeptat i v blízkém zahradnictví!

Kde psí víno uplatnit

Psí víno by se mělo pěstovat na stanovištích, kde bude mít dostatek prostoru pro růst a expanzi. Hodí se tedy do prostor zahradních altánů, teras, pergol, balkonů, na překrytí fasád jakýchkoliv budov či na kamenné zdi. Méně vhodné je ale na šindelové nebo dřevěné povrchy, neboť přísavné destičky rostliny se hůře z povrchu odstraňují (toto lze řešit instalací mřížoviny před konstrukci domu). Pokud tedy budete chtít zužitkovat psí víno jako okrasnou rostlinu fasády domu, počítejte spíše s trvalejším charakterem takového pěstování.

Autor článku: Iveta Reinisch



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PONDĚLÍ 22. 07. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
ÚTERÝ 23. 07. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
STŘEDA 24. 07. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 25. 07. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
PÁTEK 26. 07. 2024
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
SOBOTA 27. 07. 2024
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 07. 2024
býk
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni

Kozoroh – Horoskop 2024

To co je zde o kozorohu napsáno, jsou jen lži. Tohle bych spíš trestal upálením.

Posmrtný život: Co je po smrti? Odchází naše duše skutečně do věčné blaženosti?

Se schizofrenií nejsem v životě spokojený a štastný, žiju v neustálích obavách, ve strachu a v neduvěře k sobě...

Váhy – Horoskop 2024

Dobry den, rada čtu horoskopy ale tech reklam co tam skáče neustále ,clovek se nemuze soustředit a nastvane je...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Nové BF boty

Ahojky, mám dotaz... Ráda bych udělala něco pro svoje zdraví. Teda spíše pro zdraví mý...

Umělé oplodnění

Ahoj, chápu, že rozhodnutí hledat pomoc s reprodukcí může být emocionálně náročné. ...

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Ahoj, taky sem mel problemy s vysokym cholesterolem. Kamarad mi doporučil fermentovanou ryzi, ...
Zobrazit všechna témata

Překladač s umělou inteligencí poskytne kvalitnější překlady

Bojujete občas s jazykem? Nejste si jistí v kramflecích v angličtině, nebo se sem tam setkáváte s obsahem v jiných jazycích, kterými nemluvíte? Je to běžné, překladač skoro denně používá drtivá většina lidí. Do...

Čerstvé zelené fazolky: Výživný balzám pro tělo i potěšení pro chuťové buňky

Fazolky bez chuti v podivné omáčce si ze školní jídelny pamatuje každý. A bohužel mnohým při této vzpomínce ještě dnes naskakuje husí kůže. Ovšem čerstvé zelené fazolky připravené skutečně dobře a kvalitně, jso...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Nová etapa života začíná... aneb Znovu a lépe

Taky jste v životě někdy udělali věci, na který nejste zrovna pyšný? Já mnohokrát. Ale vždycky jsem se z nich snažila ponaučit. A právě teď skončila jedna etapa, která mě celý tři roky tížila. Nebudu zastírat skutečnosti, protože můj příběh může třeba někoho inspirovat k tomu, žít líp a vyvarovat se stejným chybám. Co mě tedy posunulo dál?