Psí víno, loubinec nebo také přísavník pětilistý zkrášlí plot, pergolu i fasádu!
Lidový název „psí víno“ může v leckterém neznalém člověku evokovat cokoliv ve spojitosti s mazlíčkem a alkoholickým nápojem. Avšak každý zkušenější zahradník ví, že jde o popínavou rostlinu, která se s oblibou pěstuje jako přírodní dekorace dřevěných, kamenných či cihlových stěn. Pokud byste i vy chtěli tuto liánu v exteriéru svého domova, přinášíme vám pár základních informací a pěstitelských rad.
V našich končinách je psí víno známé především jako loubinec pětilistý nebo přísavník pětilistý. Vědecký název této rostliny pak zní Parthenocissus quinquefolia a v angličtině je známá jako „Virginia creeper“ neboli Virginská liána. Vzhledem může leckterému laikovi připomínat vinnou révu, neboť pochází z čeledi révovitých. Pěstování této vytrvalé rostliny není složité, je ale potřeba ji pravidelně zastřihovat, aby se nestala invazivní.
Základní informace o psím vínu aneb Jak rostlinu identifikovat
Psí víno je často zaměňované s jedovatým břečťanem. Rostlinu ale snadno rozeznáte tak, že na stoncích napočítáte vždy pět listů (břečťan má pouze tři). Dále můžete sledovat tyto specifické znaky:
- Listy: dosahují velikosti 10 až 20 centimetrů. Zpočátku jsou zbarvené do bronzově zeleného odstínu, který se v létě mění na sytě zelený. Na podzim se pak zbarvují do fialové či červené barvy. Okraj listů je typicky zubatý.
- Květy: lze je zaznamenat zpravidla od července do srpna – bývají ukryté pod listy, jsou drobné a mají zelenobílé zabarvení.
- Bobule: na rostlině se objevují po odkvetení, bývají nejprve zelené a na podzim se mění na modročerné.
- Úponky: na psím vínu jsou patrné zelené a rozvětvené úponky, které jsou zakončeny přísavnými destičkami. Drží díky vylučování uhličitanu vápenatého, jenž se tmelí na povrchy – ty nijak nepoškozují, může být ale obtížné úponky a přísavné destičky odstranit.
Toxicita: Psí víno není prudce jedovatou rostlinou jako třeba břečťan. Pokud byste však ochutnali její bobule, můžete pociťovat mírné podráždění sliznice nebo nevolnost. Možná je také u citlivějších lidí vyrážka. Nedoporučuje se tedy jakkoliv ochutnávat plody psího vína, neboť jsou slabě jedovaté. Pro domácí mazlíčky představuje rovněž mírné riziko, nebezpečná ale bývá pro domácí ptactvo, jako např. andulky. Ptactvo žijící ve volné přírodě se pak plody psího vína bez problémů živí.
Jak psí víno pěstovat?
Pomýšlíte na pěstování psího vína a nejste zrovna zdatným zahradníkem? Pak pro vás máme dobrou zprávu: tato popínavá a mrazuvzdorná rostlina nevyžaduje zvláštní péči, a tak je pro pěstitele zcela nenáročná. Zaměřte se na následující:
- Stanoviště: vyberte spíše slunné nebo polostinné
- Půda: psímu vínu vyhovuje dobře propustný, odvodněný a humózní substrát s pH 5,1 až 7,3 – vhodná je půda jílovitá, písčitá i hlinitá
- Výsadba: psí víno s dobrým kořenovým balem sázejte na jaře nebo na podzim (řízky předpěstujte v květináči) – dbejte na dostatečné rozestupy mezi jednotlivými rostlinami, tj. minimálně půl metru a vytvořte jámu aspoň 50 cm pod povrchem. Od opěrného povrchu by pak měla být rostlina vzdálena aspoň 30 centimetrů.
- Zálivka: během prvního vegetačního období budete muset psí víno zalévat pravidelně hlubokou zálivkou. Jakmile dobře zakoření, stačí zavodňovat jen občas (v teplých letních dnech častěji).
- Prořezávání: je nutné buď na podzim nebo brzy na jaře, aby psí víno nepřerostlo nežádoucím způsobem (může dosahovat délky až 20 metrů) – při prořezávání se odstraňují i odumřelé liány.
- Mrazuvzdornost: psí víno je trvalka a vydrží i teploty sahající pod mínus 30 °C
TIP: Na odborné rady ohledně pěstování psího vína se můžete zeptat i v blízkém zahradnictví!
Kde psí víno uplatnit
Psí víno by se mělo pěstovat na stanovištích, kde bude mít dostatek prostoru pro růst a expanzi. Hodí se tedy do prostor zahradních altánů, teras, pergol, balkonů, na překrytí fasád jakýchkoliv budov či na kamenné zdi. Méně vhodné je ale na šindelové nebo dřevěné povrchy, neboť přísavné destičky rostliny se hůře z povrchu odstraňují (toto lze řešit instalací mřížoviny před konstrukci domu). Pokud tedy budete chtít zužitkovat psí víno jako okrasnou rostlinu fasády domu, počítejte spíše s trvalejším charakterem takového pěstování.
Autor článku: Iveta Reinisch
Diskuse k článku