Měsíček lékařský je ozdobou každé zahrady

Roste vám na zahradě měsíček? Poradíme jak ho zpracovat a k čemu je dobrý

Staří Egypťané měli měsíček jako oblíbenou rostlinu a drželi ji ve veliké úctě, obdivovali její neuvěřitelnou růstovou a regenerační schopnost. Měsíček byl velmi oblíben také v 17. a 18. století a následně i během první světové války, kdy se nedostávalo léků. Dnes se k přírodě opět vracíme a dá se říci, že tuto bylinku znovuobjevujeme.

Měsíček si nenese své jméno jen tak zbůhdarma. Ve své domovině – ve středomoří – roste po celý rok, každý měsíc. Jde o letničku, která dosahuje výšky 25-60 centimetrů. Existují však i menší druhy, které je možno pěstovat také i u nás. My se ale zaměříme na ten nejoblíbenější, tedy měsíček lékařský.

Měsíček ozdobí zahradu i okenní parapet

Už v dávných dobách si měsíček našel své místo. V Egyptě byl používán jako omlazovací bylina. V Persii a Řecku byl zase využíván především v kuchyni a Hindové jej používali k ozdobě oltářů a chrámů. S oblibou se pěstoval už od středověku. V přírodní medicíně byl pak součástí léčby střevních či kožních obtíží, horečky, neštovic, pokousání hadem či poštípání hmyzem. Květy se využívaly rovněž k léčbě úzkostných stavů a k posílení zraku. Květy měsíčku se také zavěšovaly nad vchodové dveře domu, aby zabránili přístupu zla. Také se traduje, že pokud měsíček dáte před postel nebo pod polštář, odeženete zlé sny.

Čtěte také:

Moringa olejodárná, cenná směsice vitaminů, antioxidantů i aminokyselin

Fytoterapie využívá léčivou moc bylinek a uzdravuje lidské tělo do hloubky

Měsíček lékařský: Vyrobte si z něj vlastní kosmetiku i netradiční lahůdky

Je libo měsíček ze semen nebo ze sazenic?

Měsíček můžete bez větších problémů vypěstovat ze semínek, která volně zasejete přímo na záhonek a lehce je vtlačíte do půdy, případně lehce poprášíte zeminou. Pokud jej ale chcete pěstovat ještě během léta, pak už si pořiďte jedině sazenice. Semena by se totiž měla sázet už v dubnu, nejpozději v květnu. Případně můžete semínka měsíčku na záhon vysít na podzim a z květů se pak na jaře budete těšit o měsíc dříve, než ostatní. Semena vyséváme na záhon do hnízd po 4–5 semenech ve sponu 30 × 40 cm, nebo do řádků 40–50 cm vzdálených, které později jednotíme na vzdálenost 20 cm. Během vegetační doby můžete další semínka bez problémů dosít, dobu květu tím ještě prodloužíte. Na podzim pak lze z rostlin snadno sebrat vyzrálá semena. Případně se měsíček vysemení sám a na jaře bude opět zdobit vaši zahrádku. Počítejte ale s tím, že měsíček půdu značně vyčerpává. Proto ho na stejném místě nechtejte maximálně dva až tři roky. Poté změňte stanoviště.

Měsíček je na pěstování nenáročný

Co se týče stanoviště, nemusíte si s ním příliš lámat hlavu. Měsíčku je jedno, jestli na něj pálí sluníčko nebo je schovaný ve stínu. Pokvete vám všude. Pokud jde o půdu, tak ta je lepší vápenitá nebo jílová a spíše chudá a sušší. Nesmí zadržovat vodu. Při sušším pěstování se zlepšuje kvalita květů i listů. Půdu okolo rostlinek bychom však neměly zapomínat pravidelně kypřit. Pokud jste si měsíček zasadili proto, abyste využívali jeho léčivé účinky nebo jej konzumovali, v žádném případě nepřihnojujte chemickými hnojivy! U měsíčku se doporučuje odštipování odkvetlých květů – podpoříte tím další růst květů. 

Květy měsíčku můžete využít v kuchyni nebo i do přírodní kosmetiky

K jakým plodinám je vhodné měsíček zasadit?

Měsíček bývá často pěstován jako přeplodina ke všem druhům zeleniny, výborně chrání zejména rajčata proti háďátkům a sviluškám. Odpuzuje hmyz. Všechny části rostliny mají štiplavou vůni. Využívá se často také jako zelené hnojivo. Měsíček je rovněž skvělou včelařskou rostlinou.

Uchovejte si měsíček na horší časy

Květy měsíčku sbíráme od poloviny června do konce srpna, někdy ještě i v září a sbíráme nejraději dopoledne, ideálně kolem 10-11 hodiny. Povadlé úbory nesbíráme. Nejkvalitnější měsíček získáme za suššího počasí. Ovšem pozor – pokud sbíráme květ i s kalichem, je nezbytně nutné sbírat až po dokonalém zmizení rosy, protože jinak začne při sušení měsíček plesnivět. Sušení by mělo probíhat podobně jako u jiných léčivých bylin ve tmě nebo šeru. Uměle při maximální teplotě 40-60 stupňů. Sušíme rychle, jinak měsíček ztrácí barvu. Bylinku poté uchováváme ideálně v hermeticky uzavíratelné nádobě. Sušený měsíček by měl být chráněn před světlem.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 05. 11. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v přibývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž…
více o tomto dni
STŘEDA 06. 11. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni
ČTVRTEK 07. 11. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni
PÁTEK 08. 11. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
SOBOTA 09. 11. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
NEDĚLE 10. 11. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
PONDĚLÍ 11. 11. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v přibývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni

Netýká se přechozený vztah i vás? Poznejte známky soužití ze zvyku a zkuste znovuobjevit ztracenou jiskru!

Pro opakované komentáře s odkazy na externí webové stránky upozorňujeme, že se jedná o porušování "pravidel di...

Chov myší: Jaké myšky můžeme chovat doma?

Zdravím, mám 1 myšku darovanou hnědou větší a 2 bílé malé. Za jak dlouho vyrostou aby mě neprolezly 0,8mm drát...

Světový den chleba a pečiva: Upečte si vlastní bochník. S droždím nebo kváskový

Pekařka zdraví! Super článek, moc za něj díky. Jinak kdyby někdo chtěl zkusit péct z kvasu, tak ho ani nemusít...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Co znamená zdravá izolace a proč jí dávat přednost?

Je skvělé, že se zde probírá téma zdravé izolace a důraz na zdravé prostředí. Pokud hledáte efektivní ochranu ...

Péče o pleť 40+

Já musím říct, že mně na vrásky účinné pomohl až botox a aplikace kyseliny hyalurono...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Na prodej prášky proti bolesti, prášky na spaní, prášky na depresi, prášky na úzkos...

Nové BF boty

Co se týká barefoot bot pro děti, tak bych určitě doporučila vybírat hlavně podle ší�...
Zobrazit všechna témata

Barva očí o vás prozradí mnohé. Z očí lze dokonce vyčíst i zdravotní stav

Čtením zdravotního stavu z očí se ostatně zabývá i takzvaná irisdiagnostika. Terapeut dokáže podle určitých znaků na duhovce rozeznat, jaké nemoci vás trápí, případně s čím bojujete. Ostatně už podle barvy očí ...

Moderní vánoční stromek pro dokonalé Vánoce

Vánoce jsou za rohem a vy jste se odhodlali zkontrolovat váš vánoční stromeček a zjistili jste, že už má své nejlepší roky za sebou a podepsal se na něm zub času? Nebo jste už mrkli na nejnovější typy vánočních...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Máte super sourozence? Važte si toho. Já stále čekám...

Dneska jsem se dívala na zprávy a přečetla si, že ve Španělsku jsou docela drsný záplavy. Vzpomněla jsem si u toho na bráchu, protože tam jezdí pracovně často. A posteskla jsem si, jak dlouho jsme se neviděli. Už to budou asi tři roky. Na svatbě mi naštěstí byl, pak jsme se snad na chvíli viděli na Vánoce v roce 2021 a od tý doby nic... Občas se ozval, teď už vůbec. Je to smutný, ale co, musim se s tim smířit.