Roztoči v domácnosti jsou nebezpeční hlavně pro alergiky
Roztoči - kde se jim daří?
V každém bytě pobývají až desítky miliónů roztočů, žijí v domácím prachu, v matracích a lůžkovinách, v místech, kde se skladují potraviny atd. Roztočům se daří především v teplém prostředí a v místech, kde je trochu vlhko se navíc velice rychle množí. Živí se šupinkami lidské kůže a proto jim v bytech nejvíce vyhovují k jejich životu ložnice, kde se nacházejí hlavně v matracích, peřinách a polštářích. Roztoči přebývají i v sedacích soupravách, šatnících a kobercích. V přírodě hojně přebývají v hnízdech slepic, holubů a hlodavců. Nemají rádi UV záření a studený vzduch. Jejich obvyklá doba života je mezi sedmdesáti až stodvaceti dny.
Roztoči jako živočišný druh
Roztoči jsou živočišným druhem, který obýval naši planetu již před 400 miliony let. Od té doby se roztoči zabydleli úplně ve všech klimatických pásmech a nadmořských výškách. Dnešní věda zná cca 45000 druhů různých roztočů a přitom se předpokládá, že i tento počet je asi jen 5% z jejich skutečného množství.
Z vajíčka se vyvíjí larva a dále vývoj roztočů pokračuje přes dvě až tři nymfální stádia k dospělému jedinci.
V našich domácnostech s námi přebývá asi třicet druhů různých roztočů. Lidské obydlí představuje zvláštní ekosystém, který je dokonalým útočištěm pro spoustu drobných živočichů. Jedná se nejen o roztoče, ale také o různé plísně, kvasinky, mikroby a bakterie.
Roztočové alergeny
Roztoči působí nejvíce potíží alergikům svými alergeny, ty se nacházejí především v jejich výměšcích a výkalech. Roztočové alergeny se šíří hlavně vzdušnou cestou a do lidského organismu se dostávají vdechnutím. Roztoči a jejich výměšky se spojují s většími částečkami prachu a usazují se na veškeré povrchy v domácnosti. Problémy roztočového původu často vznikají společně s momentem ulehnutí do postele, také při hraní dětí na postelích nebo sedačkách, pohovkách, kobercích, při vysávání a úklidu.
Co je alergie a jak dochází k jejímu vzniku
Každý organismus má svůj imunitní systém, který vytváří obranu proti účinkům cizích látek. Někdy ale dojde k tomu, že organismus na látky, které jsou mu cizí, reaguje nepřiměřeně. Takovými látkami mohou být třeba pyl, prach i roztoči. Pak mluvíme o alergii a látce, která reakci vyvolává, říkáme alergen.
Po kontaktu organismu a alergenu se začnou v lymfatických tkáních tvořit obranné látky. V dnešní době jsou alergie poměrně rozšířené, trpí jimi 20% populace.
Alergie na roztoče
Roztoči mohou způsobovat mnohé nepříjemné zdravotní problémy. Alergie na roztoče patří mezi nejčastější alergie vůbec. Alergie se projevuje v podobě vyrážek nebo ekzémů, mohou však způsobovat a často také způsobují potíže dýchacího systému - záněty dýchacích cest, průduškové astma a mnohé další dýchací komplikace. Pod velkým náporem alergenů může navíc dojít k celkovému oslabení imunity člověka, což vede k pocitům únavy a vyčerpanosti. Alergie na roztoče pak vede i k chronickým zánětům spojivek apod.
Alergie na roztoče a životní styl
Ukazuje se, že zamoření našich domácností roztoči je zřejmě přímým důsledkem rozvoje moderního bydlení. Je patrné, že mnohé závisí i od míry větrání v bytě. Záliba v teple a úspora energie vede často k nedostatečnému větrání v bytě. Plastová okna neumožňují vyrovnání bytové vlhkosti a venkovního prostředí. Výsledkem toho je vyšší pokojová teplota, nadměrná vlhkost vzduchu a zvýšeném množství částeček v ovzduší bytu. Takovéto podmínky je skvělé nejen pro roztoče, ale i pro růst plísní.
Vysoký výskyt roztočových alergií může být výsledkem dnešního životního stylu, kdy mnoho lidí a zejména dětí tráví většinu času v uzavřených prostorách.
Základní opatření proti roztočům
Roztoče hubí sluneční svit. Matrace a lůžkoviny proto vystavte několikahodinovému slunečnímu svitu. Roztoče zničí také praní ve vodě nad 60 stupňů Celsia.
Další protiroztočová opatření
Hlavními zdroji roztočů v domácnosti jsou lůžko a ložnice obecně. Polštáře a peřiny je možné uzavřít do speciálního povlečení, které je nepropustné pro roztoče i roztočové alergeny. Polštáře a peřiny je možné také ošetřovat pravidelným praním, a to každý týden při teplotě nejméně 60 stupňů Celsia. Nezbytné je také pravidelné praní veškerého ložního prádla. Pokud je to možné, odstraňte z ložnice veškeré přebytečné koberce a bytové textilie.
Dalšími zdroji roztočů jsou vycpané hračky s textilními povrchy. Pokud takovéto hračky v ložnici zůstávají, je nutné je rovněž často prát. Dalším poměrně účinným opatřením proti roztočům je zbavit se koberců. Je totiž jednodušší je nemít, než řešit jejich čištění a zbavování se roztočů. Nejvhodnějšími podlahovými krytinami jsou ty, které jsou stíratelné. Nábytek do bytu je vhodné volit nečalouněný a nepotahovaný látkou. Šaty a další předměty, které zadržují prach, uzavírejte nejlépe ve skříních. Když v bytě uklízíte, setřete nejprve veškerý prach utěrkou navlhko.
Zajímavé speciální tipy proti roztočům
- Zkuste utírat prach navlhčeným hadrem i s pár kapkami eukalyptového oleje. Roztoči nemají eukalyptový olej rádi, odpuzuje je.
- Po probuzení postel hned nezastýlejte, nechte ji chvíli vyvětrat.
- Je-li to možné, mějte ložnici raději v patře než v přízemí.
- Zlikvidovat roztoče v hračkách je možné kromě praní samotného i tím, že se před samotným praním nechají na noc vymrznout v mrazničce.
Nejvíce roztočů pobývá v ložnici
Roztoči se nejvíce vyskytují v matracích a lůžkovinách. Mají tam totiž ideální podmínky pro svůj život. V těchto místech se pro ně nachází dostatek potravy v podobě odloučených šupinek kůže člověka. Většinou v posteli není mnoho světla a také se tam vytváří dostatečné teplo a vlhko dýcháním a pocením. Vyhubit roztoče v těchto místech bývá nejproblematičtější, protože nepomáhá ani pravidelné luxování matrací. Roztoči se drží v hloubce matrace a tam síla běžného vysavače nedosáhne.
Preventivními opatřeními je jednak udržování ložnice v čistotě, dále by místnost měla být často větraná a to po dobu alespoň patnácti minut denně. Ložnice by měla být vybavena minimem dalšího textilního zařízení, orientovaná na jih a teplota, která by měla v ložnici přes zimu být, by neměla přesahovat 20 stupňů Celsia.
Další mikroskopičtí obyvatelé našich domovů a kde je hledat
Bakterie v kuchyni
Kuchyně je místem, kde se to bakteriemi a choroboplodnými zárodky hemží. Nejproblematičtějšími místy jsou kuchyňský dřez, prkýnko na krájení, pracovní deska a lednice. Dbejte především na to, abyste pravidelně vyměňovali houbičku na nádobí, a to nejlépe každý týden. Po každém umývání nádobí ji opláchněte vodou a vyždímejte, aby dobře a co nejdříve uschla. Houbičku nikdy nenechávejte jen tak odloženou ve dřezu. Mokro, teplo a zbytky jídla jsou rájem pro bakterie. Pravidelně dezinfikujte kuchyňské pracovní plochy a nezapomínejte umývat a dezinfikovat i vnitřky kuchyňských spotřebičů. Kuchyňský dřez a jeho bezprostřední okolí rovněž udržujte v naprosté čistotě. Prkýnko, které užíváte ke krájení potravin, rovněž vždy velice pečlivě omyjte a to ihned po použití. Jedná se o jedno z nejklasičtějších míst, kde se bakterie mohou množit. Je dobré mít prkýnka nejméně dvě. Jedno na krájení zeleniny a druhé na maso.
Bakterie v lednici
Možná tak trochu překvapivým místem, kde se však nachází hodně bakterií je lednička. Lednička je místem, kde se občas něco rozbije nebo vylije a uklizení takových nečistot mnohdy trvá i několik týdnů. Rozhodně nikdy nedávejte do lednice nezabalené jídlo. Potraviny tak nejsou před bakteriemi z ledničky nijak chráněné.
Bakterie v koupelně
V koupelně je také spoustu míst, kde se schovávají různé bakterie a možná by vás je ani nenapadlo je tam hledat. Jedním z oblíbených míst pro bakterie je láhev s šamponem nebo pěnou. Vypouklá dna lahviček dávají šanci vodě, která pod ně steče, aby vytvořila vlhké a útulné prostředí pro nechtěné bakterie. Dalším místem jsou odtoky sprchy. V rozích a odtoku se hromadí mastná vrstva se zbytky nečistot, s částečkami kůže atd. Již během 24 hodin se mohou bakterie v těchto místech přemnožit a způsobit tak plíseň nehtů nebo nohou.
Dbejte také na svůj zubní kartáček. Vyměňujte jej rozhodně alespoň jednou měsíčně a to bez ohledu, jak zdemolované jsou jeho štětinky. Kartáček opláchněte a uložte do svislé polohy, tak aby dobře vyschnul.
Osobní kosmetiku nenechávejte v koupelně. Raději ji mějte umístěnou jinde v bytě, tak aby nepřišla do styku s vlhkem a bakteriemi.
Ručníky měňte každých pět dní.
Pokud se vám ve sprchovém koutě nebo kdekoliv jinde objeví načervenalý povrch, ihned podnikněte kroky k jeho zničení Bakterie, která jej způsobuje může vyvolávat záněty močových cest.
Bakterie na WC
Při splachování toalety vždy zavírejte poklop. Pokud tak neučiníte, mohou se kapičky nečistot dostat až do vzdálenosti dvou metrů.
Vynášení odpadkového koše nepatří k právě oblíbeným domácím činnostem, avšak dlouhodobější hromadění přebytečného smetí a odpadků také vede k tvoření ideálního prostředí pro vznik bakterií.
Diskuse k článku
Robin Hudeček